RAPORTI: 2120 njerëz vdiqën në Shqipëri nga ndotja e ajrit në 2016

Sipas raportit të Cilësisë së ajrit në Europë 2016, në Shqipëri vdiqën prej ndotjes së ajrit 2120 persona. Pjesa me e madhe e tyre, 2010, janë shkaktuar prej pranisë së lartë të grimcave në ajër, 10 prej tyre prej dioksidit të nitrogjenit dhe 100 prej ozonit. Në vitin 2013 numri i vdekjeve të shkaktuara nga ndotja ishte 776.

Në rajon numrin më të lartë të vdekjeve e ka Serbia, ku prej ndotjes së arjërit në 2016 humbën jetën 10,730 persona, ndërsa numrin më të ulët të vdekjeve të shkaktuara nga ndotja e ka Mali i Zi, ku ndotja shkaktoi 660 vdekje sipas Raportit të Cilësisë së Ajrit në 2016, raporton monitor.

Në Ballkanin Perëndimor, ndotja e ajrit po shndërrohet në një problem fatal, veccanërisht prej politikave energjetike të këtyre vendeve, shkruan Euractive.

BE, e cila po punon vazhdimisht me qeveritë e Ballkanit Perëndimor për të përditësuar politikat e tyre mjedisore dhe energjitike, ka një rol të rëndëishëm.

Në vendet fqinje, MAqedoni, Malin e Zi dhe Bosnje, njerëzit kanë nisur protestat për cilësinë e ajërit që thithin.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/cilesia-e-ajrit-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/cilesia-e-ajrit.png","attachment_id":"728071"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/vdekjet-e-shkaktuara-nga-ndotja-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/vdekjet-e-shkaktuara-nga-ndotja.png","attachment_id":"728072"}]

2 komente në “RAPORTI: 2120 njerëz vdiqën në Shqipëri nga ndotja e ajrit në 2016”

  1. olimpia says:

    Italia ka 60 milione banore ..vdekjet nga ndotja e ajrit jane rreth 89 mije ….Ne raport me popullsine i bie qe numuri i vdekjeve eshte 2,2 here me e larte…Padania dhe Hollanda jane zonat mete ndotura ne Europe…..

  2. Ani says:

    Faji eshte i naftes .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *