STATISTIKAT/ Kosovarët dhe maqedonasit “pushtojnë” Shqipërinë, ja shifrat e pushuesve

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Shqiptarët që jetojnë jashtë kufijve zyrtarë janë vizitohet më besnik të Shqipërisë.

Numri i vizitorëve të huaj, të hyrë në Shqipëri për qëllime pushimi dhe vizita ditore në muajin Qershor 2017, rezulton 207.972, ndërsa në Qershor 2016 ky numër ishte182.606 duke shënuar një rritje me rreth 13,9 %.

Të dhënat janë publikuar nga Instituti i Statistikave dhe mësohet se vendin e parë e mban  për numrin e turistëve që vizitojnë Shqipërinë e mban Kosova me 31,0 %, pasuar nga hyrjet e shtetasve nga Maqedonia me 12,1 %, Greqia me 9,2 % dhe Itali 7,5 %.

Zonat ku janë përqendruar më shumë vizitorët janë Durrësi dhe Shëngjini, më pas vjen Vlora e Saranda.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/grafiku-vizitoret-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/grafiku-vizitoret.png","attachment_id":"729997"}]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *