‘Dashuronte djemtë e rinj’. Kush ishte kurtizanja tiranase që vari veten në një stallë derrash

Kush ka lindur rreth viteve ’50-’60, padyshim që është njohur me historinë e trishtë të Ganimet Cukut. Shumë prej tyre, edhe mund ta kenë njohur, ose kishin fatin që të shoqëroheshin me një nga femrat më të bukura të Tiranës, që la gjurmë përmes sharmit të saj dhe kokëfortësisë kundër sistemit diktarorial.

Ajo ishte një vajzë nga Tirana dhe një ndër femrat më të lakuar të kohës. Jo kushdo mund ti afrohej. Kishte zëra se ajo kishte shumë të dashur dhe se u merrte lekë.

Jeta e saj bëri bujë nga shëtitjet në Bulevard, vëmendja e meshkujve deri në vetëvrasjen e saj në në stallë derrash në Grabian të Lushnjes ku ajo i dha fund jetës bashkë me të ëmën.

Ajo njhet si një kurtizane që merrte para nga të dashurit e saj, por kjo është mohuar prej tyre.

Në fakt Ganimet Cukës i pëlqenin djemtë e pashëm, e që shijonte shoqërinë e tyre, këtë e pohojnë të gjithë, qoftë Ahmet Golemi, ish-i dashuri i saj i cili e tha këtë në një prononcim për Panorama para disa kohësh. Por ai ka refuzuar të pranojnë se për këtë Ganimeti merrte para.

Meshkujt e përndiqnin, i shkonin pas aromës që linte mbrapa në shëtitore.Djemtë e Tiranës ishin të ‘marrosur’ pas saj. Të tjerë, të ardhur nga të katër qoshet e kryeqytetit, sajonin ndonjë punë asaj lagjeje për ta parë. Shikimet nuk u ndesheshin, sepse Ganimeti rrallëkujt ia hidhte sytë.

Ahmet Golemi, kampion boksi në atë kohë, i përmbushte të gjitha kushtet për t’iu afruar. E theu akullin, që të shijonte pastaj ëndrrën, për tri vite me radhë, deri sa e ndaluan. E rënë në gjurmët e Sigurimit të Shtetit, historia e tyre u pengua. Gjatë historisë së tyre që e lakmonin të gjithë, sado i ri që ishte, kishte marrë sinjalizime të heshtura se ajo nuk ishte grua për të. Kjo, jo vetëm pse ishte gati 5 vite më e madhe në moshë se ai. Një zhurmnajë e vjetër në Tiranë, nga ato që jehojnë ende sot, gati 50 vite pas vdekjes së saj, e bënte të padenjë për të krijuar një marrëdhënie familjare.

Ajo vinte nga një familje e pasur, me babanë tregtar të vjetër të Tiranës. Zërat thonë se nuk kishin parë ndonjëherë që meshkujt të hynin pa hesap në shtëpinë e saj, sikundër flitet në romanin “Përballë pasqyrës së një gruaje” të shkrimtarit Ismail Kadare. Të gjitha të dhënat në romanin e Kadaresë të çojnë te vila e Ganimetit, të cilën ai e ka quajtur Margaritë.

Ganimet Cuka ishte një nga femrat më të bukura të Tiranës në vitet ’40 të shekullit të kaluar. Ajo kishte mbaruar Institutin “Nana Mbretëreshë” të Tiranës dhe zotëronte disa gjuhë të huaja. Në vitin 1945, një oficer i misionit anglez u dashurua marrëzisht pas saj, por ai u detyrua të largohej brenda 24 orëve, me kërkesë të qeverisë shqiptare, ndërsa Ganimetit i vunë prangat në duar dhe e rrasën në një qeli burgu të Tiranës. Në burg atë e torturuan barbarisht, ndërsa disa funksionarë të lartë të Sigurimit të Shtetit tentuan ta përdhunojnë. E mbajtën disa muaj në hetuesi, por nuk mundën ta bënin të pranonte se ishte agjente e zbulimeve të huaja, prandaj u detyruan ta lironin. Kur doli nga burgu, e lanë pa punë, që të vdiste urie. Për të mbijetuar, ajo merrej me zbukurimin e vajzave të Tiranës, ditën e martesës. Ajo ishte tepër krenare dhe e sfidonte regjimin, duke bërë çdo mbrëmje shëtitjen e saj në bulevardin “Zogu I”.

Asnjëherë nuk u përkul të kërkonte mëshirë. E internuan së bashku me të ëmën në një ditë tetori me shi të vitit 1967. Për herë të parë në jetën e saj, Ganimeti u pushtua nga një dëshpërim i tejskajshëm. Asnjë rreze shprese nuk shihte në horizont. E shtrydhi trupin për disa ditë dhe net pa gjumë, për të gjetur rrugën e shpëtimit por më kot. Më në fund, ajo arriti në përfundimin se vdekja ishte shpëtim për to, ndërsa vetëvrasja e tyre do të ishte sfidë dhe akuzë për diktaturën e Enver Hoxhës. Ia tregoi dhe nënës plakë vendimin e saj dhe, si e përqafoi, i tha të vdisnin së bashku. Të nesërmen, ajo bleu 10 metra litar dhe e ndau në dy pjesë të barabarta. U ul pranë tavolinës dhe shkroi një letër. Kujt ia drejtonte dhe çfarë ishte shkruar në të, askush nuk e mori vesh, përveç operativit të Sigurimit të Shtetit.

Si mbaroi letrën, hipi në karrige dhe vari mbi një tra dy litarët e bërë lak. Pasi pinë kafen e mëngjesit, hipi nënën mbi karrige, i hodhi litarin në qafë dhe i ra karriges në shkelm. Nëna mbeti e varur. E çoi karrigen një metër më larg, hipi sipër saj dhe vendosi lakun në fyt. Shtrëngoi dhëmbët fort që, kur të vdiste, të mbetej e bukur. E rrëzoi karrigen me këmbë dhe mbeti e varur si nëna e saj.

Në mbrëmje vonë, kufomat e viktimave i hodhën në një gropë që ndodhej buzë kanalit, i cili kalonte pranë stallës së derrave, pa u vendosur asnjë shenjë dalluese mbi pirgun e dheut që i mbuloi./Marrë me shkurtime nga Panorama/

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “‘Dashuronte djemtë e rinj’. Kush ishte kurtizanja tiranase që vari veten në një stallë derrash”

 1. FERMANI says:

  KUSH KJO HANEMJA MER !
  MOS O GJYSHJA E MERO BAZES ?
  AAAAAAHAHAHHAHAHAHAHHA ME CFAR MERREN PLEHRAT E NJEREZIMIT

  BONI NOJ SHKRIM PER VAJZAT E SULLATAN PEKMEZIT 3- NGA TE CILAT
  ( HAMIDEYA – SADIKYE- ASLLANYA ISHIN DASHNORET QE BONIN SEX TRESHE ME SKENDERBEUN
  ME DIJENI E LEJEN E VET SULLTANIT – KA ME QEN VERTETE NJI SENSACION 🙂

  1. Lugati says:

   hajt se kshu e kane trajtu mostrat..e kote me justifiku plerat e sigurimit shtetit..tjetrin e kane fut ne burg se kishte grune e bukur..kshu maroshin pune rehat..po te pakten ne 90 u mor pak hak..ca mbesa prokuroresh..sigurimsash e hetusash..perfundun ke semaforet e torinos..milanos..bolonjes..gjysma te keqes nuk dolen thate

   1. OH LUGATI !
    SCUSA S’E DIJA QE PASKA QEN NONA JOTE KJO HANEMJA
    E PASKAN SHKERDHY DERRCE TE SHKRETEN

    UN KAM SHKERDHY GOCA SIGURIMSASH BOLL NE RININE TIME
    EDHE NOJ TE INTERRNUME QEFLIE SEXI -QE I DIGJTE VRYME ARAVE TE KOPERATIVES
    KUR SHKONIM SI GJIMNAZISTA ME KONTRIBU NE “SHUARJEN E FLAKEVE”

    1. hahaha says:

     Ti je nje kokrra e b…b…qe i ke rene me dore tere jetes ore qen zgjebs @FERMAN kurva

    2. Lugati says:

     jo mer jo se te pergjigjet lugati vete..lugati atyne si puna jote ja ka fut karin ne goje..sic ta ka fut dhe ty..se ti qe flet kshu je ka ato tipa..qe i coshe motren vete sigurimsave..se familjes lugatit ska guxu njeri me i bo gjo se e dishin si msoshin…ti je nga ata pidha motre qe e ka mire hahahaha..ike ra me dore ose ke qi motren tate…se e di ti si ka pas nodh ne ate kohe..ato qe u mashin per pidhare e u hapshin bythesh..motra e nona pidharve ne krah tjeter nuk leshin kar pa thy..hajt tashi te qifsha listen e gjenjes civile urime e ne pidh te sat motre

     1. heh , beson ti vertete se sti kan pallu motrat o turi pidh lugati .
      hahahaha , ti kan pallu sigurimsat dite e nate .
      un jo . te jemi te sinqert . un s’shkerdhej rrospit qe jane shkerdhy me derrat

      1. Lugati says:

       aq ti kane shkerdhu femrat e familjes….sa je me nerva e po kapesh me te gjithe ktu ke ky artikull…ore cer oshte kjo puna jote..te ka met hatri..qe ste kane skerdhu ty si burre..bohu dhe ti me cica si jotome e si jotmoter ..dhe do e shofesh si te vin klientat me kar mdor se ta njofin deren

    3. dyl patllakja says:

     i paske ngja femrave te familjes tate o ferman..

   2. POSTOE MER RROSPI TINZARE REPLIKEN QI KAM BO “LUGATIT”
    O TA SHKERDHEFSHA RRACEN E GANIMETEVE TE TEMES

    1. Lugati says:

     si bo si nevrik cuni kurves fermani…ta kathone me edukate hahahaha cfare kurve je…ty te djeg se te ka thone qen zgjebs..duhet te kishte thone qen zgjebs cun kurve e motershpartallum ate pelqeu te qifsha e baben ne byth me gjith gjysh

     1. Lugat ,
      rri urt at’qifsha fisin ,
      se gjithe te interruarit e dinin qe xhelua ,brigadieri kooperatives ,
      ti pallonte te gjitha . Ti ke qen spiun sigurimsash o degjenerate .
      hajt tani mbylle ate hale se do te hym dor te gjithe rropsi stalle

  2. dypllomshi says:

   ik se o tu te pjelle gruja..baba jom une

  1. Lugati says:

   shife shife..bojne sikur nuk kuptojne thelbin kaculat e komunizmit

 2. Tirana says:

  E KUJT I INTERESON KY SHKRIM? Cfare heroizmi ka bere kjio femer ? C’duhet te mesojne te rinjte apo shoqerianga ky shkrim? Ka qene e bukur ! Shume mire! Lum ata qe e kane shijuar ? Tani duhet diskutuar se ka marr leke apo jo ? Pune e madhe …. Kurveri ne heshtje. Mos valle duhet dokuruar nga Nishani ne Ikje? Apo duhet shkruar edhe per grupin e grave ” A ke cezve me korent” qe ushtronin proatitucion ne qytetin B.? Pershtypje te benin ne ate kohe,po tani jo se Motelet derdhin lot nga renkimet e grave qe kryejne prostitucion. Valle edhe per ket duhet shkruar se bejne heroizma………..

 3. tarasi says:

  shko kepu qafen fermani kush ti tha ty qe benin treshe skenderbeu , motra apo nena jote , nga menyra si shkruan sje shqiptar , je nga ato pucerat e keqia qe i bejn keq njeriut , legen dhe kelysh i miloshevicit ………….

  1. shih shih says:

   O IDIOT,kur nuk e kupton ironine dhe cinizmin,me mire MOS FOL!
   KOQE!

  2. FERMANI says:

   taras-si !
   nqs ke noj moter e nene sexi ,
   do pranoja te mposhtja principet e mia e do ja bojsha me qejf nji nate te tere
   e me beso ,se kan per te falenderu ty ,te nesermen ,mama jote ka me u ndje si goc e re ,
   dhe motra jote si e lulzue .

 4. e di si eshte puna says:

  Cfare shkrimi IDIOTESK deri ne marrezi! Nje e semure seksomane na ishte “antikomuniste”! Po shume e shume femra te sotme, qe jane po seksomane dhe ekzsitojne ne gjithe boten cfare jane?
  O zot,ti thurresh lavde kurvllikut apo nje semundje psikomatike,kjo do te thote ose te jesh KURVE vete ose te jesh PSIKO vete 😉

 5. Pika says:

  Eh sa shume eshte kenduar kenga kushtuar Ganimetit, sidomos nga dibranet ! Ishte yll dhe krenare !

  1. katnar tirone safi says:

   po ku njofin kongen e ganimetit kto mer mik..kto ene ondrrat qe u shofin …i shfaqet edi rama..kto jane militant mo mire ti qish n’byth sa ti shash KM e ripjelljes

  2. VALLAJ QI GANIMATES I KNONIN NE MEJHANET E SHALLVARSVE
   “ANSAMBLI SHALLVARJA ” EDHE PSE TINGELLONIN PAK GABELSHE KONGT E TYNE !
   VEC NJI GJO DUHT ME E CIK ATJE KU DUHET ;
   NJI T’KEQE KISHTE RROSPIA ; NUK E RRUNTE KURR
   SA QI MUSLYM SHURRI I REKOMNADOJ ME JA BO GERSHET

 6. fieraku NGA ferrasi says:

  Ganimeti nje vajze e arsimuar e per me teper è bukur
  Skishte si te shpetonte syrit te sigurimsave
  Po meqe ajo s’ jua ka vare
  Si cobenj me guna te dhirta qe ishin
  Shpif nin lloj lloj gjerash.
  Fakti qe ka vare veten bashke me nenen
  Tregon se asaj ja Kane nxire jeten keta pleshta te kuq.

 7. Kuq e zi says:

  Ta qifsha gazetarin qe je
  “Kurtizane” c’dmth ne shqip??
  Gazetaruc qe ke msu tre fjale italisht dhe po hapesh bythesh se di gjuh te huaj por edhe shqipen nu e flet si duhet

 8. fieraku NGA ferrasi says:

  @ fermanishejtani
  Nonen dhe motren e lugatit
  Si conte Enveri as ne zbor as ne aksoin
  Ti do jesh pjelle e ndonje aksioni
  Pastaj ke shku ne aksoin tju shuash zjarrin simotrave tua
  Se gjith ky duf qe ke
  Ska si shpjegohet.

  1. ec aty says:

   E di pse si conte ato te Lugatie e!? Se ishin gjithmone shtatzona,se nuk i linte lagjia me ra n’toke !!! 😀 😀 😀

 9. Mary Tereza Strongwoman says:

  Gjynah per Nene e Bije
  dhe turp e njemije here turp per ata qe kane vene dore ne jetet e tyre…
  Shiko cfare histori njerezore: goce e bukur, bje ne sy edhe te te huajve qe jane ne Tirane, per pas gjoja clirimit.
  Pasi perzene te Huajt, komunistet fillojne dhunen ndaj tere Gjerave te Bukura qe u izoluan prej Botes…
  Fundi i ketyre zonjave te pafat, eshte akuze e madhe kunder asaj kohe, por ne duhet te matemi me fjalen qe themi per to.
  Shkrimtari i Famshem, nuk i rrefen dot keto gjera, ose i shtremberon “realitetet faktike” sipas “optikes se realiteteve te tij”! Pse nuk shkruan per Bodrumet e Pashkove ai, ku imoraliteti mbante ne kembe sistemin?
  Pse s;e tregon historine e Ganimetit sipas pikelli,it te fundit te jetes se saj?
  Kujtohuni, ka pasur edhe cuna Tirane, mes te tjereve, qe jane ndeshkuar ne menyra te ndryshme, vetem pse ishin te paraqitshem dhe donin nje cike me shume dashuri.
  Mos thoni se kjo eshte shpifje. Ata nuk e benin per disidence, e benin per qefin e vete, per jeten e tyre.
  Koha politike ua ktheu ne disidence…
  Kjo zonje nuk mund te akuzohet e as te perflitet, se ka qene e aresimuar, e vetedijshme per jeten e saj.
  Krimi i saj i vetem: i ndodhi te jetonte ne vitet me te zinje te Shqiperise dhe u …dorezua.
  Krimet…dihet kush i beri.

  1. tralala zura nje gale says:

   O tyryfycke,jo cdo gje qe fluturon hahet!
   Apo cfare lexon e beson 😛

 10. Alba..Dar says:

  … Me kujtohet vetem nje kenge, nga fu fundi viteve 60. E kendonin nje grup te rinjsh
  Me duket ishin Skenderbegas.Ajo kendohej ne formen e serenatave korcare e perzier me melodi jevgjish ose arixhinjsh:
  …. NGA TYM I ZI FORMOHET BLOZA.
  EMRIN TA THONE KIMETE SHKOZA.
  … PO CKE KIMETE QE RRI MENDUAR
  APO NDOKUSH TE KA NGACMUAR.
  ,,,………Etjj etj..
  …Ndersa Met Golemin ekam ndegjuar e pare per here te pare sa po kisha filluar gjimnazin ne ringun e parkut sportiv perballe shkolles Nako Spiro Durres 1ose 2 vjet para se te hiqej sporti i boksit (1963 ose 64). Trup i bukur boksjer teknik.me uniformen e kuqe te Partizanit. Mbase dhe kenga mos ka lidhje me Metin se edhe ai me duket se ka qene Skenderbegas..mbase vet meti mund te jete edhe imicus i ketij shkrimi
  ..,.. Gazeta Tema ka plot tema edhe me interesante se sa kjo.Megjith ate, edhe ky lloje shkrimi ka vlera se zgjon kujtimet dhe nostalgjine per vitet rinore te asaj rinije te asaj kohe . Ku dsshuria dhe dashurickat e asaj kohe ishin me mbres lenese se ato te kesajj kohe. NjE fustan 2 gisht mbi gju bente me shume pershtypje se sa sot me 2 gisht mbathje.

 11. Don says:

  Ne ato kohra duhej te hiqje pak mbathjet te shikoje pak bythe. Tani duhet te hapesh bythen te shikosh pak mbathje. Kohe te cuditshme apo jo s’ta merrte mendja. Sa per ato komentet me lart me deshperon fakti qe ka njerez qe nuk u ben pershtypje vdekja e atyre dy grave te mjera dhe per me teper trajtimi makaber qe u kane bere kufomave te tyre. Kush jane keta monstra qe kane te drejte te gjykojne jeten private te te tjereve per me teper kur nuk i ka cenuar njeri ne punen e tyre. Keta monstra ushtrojne dhune verbale dhe psikologjike duke u bere shefat e moralit kolektiv. Te drejten e jetes ta jep zoti dhe ai ta merr. Nuk percmohet njeriu i vdekur per me teper kur eshte i pafajshem. Cfare shpirti kane keta njerez? Nuk u ben pershtypje kjo vdekje tragjike dhe zgerdhien e tallen me “moralin” e njerezve te mjere qe as i kane njohur e pare. Ndonjehere me ben te mendoj qe turku ka leshuar shume leng ne keto troje ndaj lulezojne si moraliste keta bastardet qe percmojne keto viktima te mjera te sistemit me te urryer te njerezimit, sistemit komunist.

 12. Don says:

  Ne ato kohra duhej te hiqje pak mbathjet te shikoje pak bythe. Tani duhet te hapesh bythen te shikosh pak mbathje. Kohe te cuditshme apo jo s’ta merrte mendja. Sa per ato komentet me lart me deshperon fakti qe ka njerez qe nuk u ben pershtypje vdekja e atyre dy grave te mjera dhe per me teper trajtimi makaber qe u kane bere kufomave te tyre. Kush jane keta monstra qe kane te drejte te gjykojne jeten private te te tjereve per me teper kur nuk i ka cenuar njeri ne punen e tyre. Keta monstra ushtrojne dhune verbale dhe psikologjike duke u bere shefat e moralit kolektiv. Te drejten e jetes ta jep zoti dhe ai ta merr. Nuk percmohet njeriu i vdekur per me teper kur eshte i pafajshem. Cfare shpirti kane keta njerez? Nuk u ben pershtypje kjo vdekje tragjike dhe zgerdhien e tallen me “moralin” e njerezve te mjere qe as i kane njohur e pare. Ndonjehere me ben te mendoj qe turku ka leshuar shume leng ne keto troje ndaj lulezojne si moraliste keta bastardet qe percmojne keto viktima te mjera te sistemit me te urryer te njerezimit, sistemit komunist. Ta mendosh, te merr frika te jetosh ne komunitet a ne lagje me keta sunite. Yyytttt rrace e ndyre qe rrini gjithe diten ne kafene dhe merrni gjithe boten neper goje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *