Ç’gjak rrjedh në damarët e shqiptarëve? Rrëfimi i rrallë më 1872: Origjinën e fustanellës helene kërkojeni në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja

Francë, 23 Korrik 2017

Në revistën franceze, « L’Année géographique : revue annuelle des voyages de terre et de mer ainsi que des explorations, missions, relations et publications diverses relatives aux sciences géographiques et ethnographiques », botuar në 1872 nga shtëpia botuese « L. Hachette et Cie (Paris) » gjejmë, në faqen n° 327, shkrimin e arkeologut të njohur francez, Albert Dumont, i cili gjendej në Shqipëri gjatë verës po të atij viti

Si përshkruhen shqiptarët në këtë shkrim? Në vijim do të gjeni rrëfimet brilante, të revistës dhe të autorit, mbi popullin tonë, të sjella në shqip nga Aurenc Bebja, Blogu « Dars (Klos), Mat – Albania » :

Rrëfimi i revistës mbi shqiptarët nëpërmjet udhëtimit të arkeologut francez në Shqipëri :

« Shqipëria, ku në të cilën Z. Albert Dumont ka hyrë nëpërmjet Shkodrës, e vendos atë në qendër të vëzhgimeve të reja. Në Dalmaci, autori studion kryesisht vendin, ndërsa në Shqipëri popullin. Shqiptari – « Skypétar » siç i quan ai vetë – është një popull i virgjër, pothuajse primitiv, i cili nuk ka ngjashmëri me evropianin (me perëndimorin). I familjarizuar me antikitetin helenik, Z. Dumont, është habitur çdo moment nga kostumi, zakonet, traditat apo analogjitë shqiptare, të cilat i kujtojnë atij Grekët e kohëve Homerike. Shqiptarët banojnë në trojet që dikur ishin të Pellazgëve. Ka shumë mundësi që një pjesë e gjakut të këtyre banorëve të lashtë (e kësaj rrace parësore) rrjedh ende në damarët e shqiptarëve. »

Rrëfimi i arkeologut francez për shqiptarët :

« Shqiptari dallohet përsosmërisht ; koka e tij e vogël, hunda e hollë, syri i mprehtë, i çelur si bajame, qafa e gjatë, trupi i dobët, këmbët e gjata dhe të forta, ai na kujton Grekët e lashtë, ashtu siç e gjejmë në skulpturën arkaike prej mermeri të Egjinës. Edhe kostumi (veshja) i tij vë në pah kujtimet e antikitetit. Fustanella e bardhë na kujton tunikën me pala deri në rrip, ndërsa gjunjakët (tirqit) e gjatë që mbështjellin këmbët deri në gjunjë janë mbrojtësit e kërcinjëve të epokës heroike. Kostumi nuk është i gjerë dhe i fryrë si në epokën e bukur greke ; por dallojmë, në vazot e stilit të vjetër që, (Në 1870, Ministria franceze e Arsimit publik i ka dhënë për mision autorit të studiojë vazot e pikturuara greke dhe të zbulojë prejardhjen e tyre), Helenët e dikurshëm nuk kanë pasur zakonet e bashkëkohorëve të Perikliut. Pikërisht, shpjegimi i kostumeve më të vjetra helenike duhet kërkuar në Shqipëri. »

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrimi-francez-i-1872-ne-damaret-e-shqiptareve-rrjedh-gjak-pellazg-origjinen-e-fustanelles-helene-kerkojeni-ne-shqiperi/

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/LETRA-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/LETRA.jpg","attachment_id":"719073"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/LETRA1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/LETRA1.jpg","attachment_id":"733180"}]

14 komente në “Ç’gjak rrjedh në damarët e shqiptarëve? Rrëfimi i rrallë më 1872: Origjinën e fustanellës helene kërkojeni në Shqipëri”

 1. kleptofagos says:

  Saktesim perkthimi:
  “qui n’a rien d’Europeen” do te thote “qe nuk ka asgje europiane” dhe jo sikurse eshte pershtatur (zbukuruar) nga perkthyesi: “nuk ka ngjashmeri me europianin perendimor”. Kompleksi inferioritetit perpiqet te mbulohet me genjeshtra, ne fakt vlerat shtohen kur je vetvetja ..

  1. "grekerit" e sotem jane aziat ortodoks ne toke evropjane says:

   “…- eshte nje popull i virgjer, gati primitiv, qe s’ka asgje evropjane” Zotrrote Giftofagos, perktheve vetem ate qe te pelqeu 🙂
   ” i virgjer “pra nje popull homogjen i pa perzier, ” gati primitiv ” pra nje popull para-historik, ” asgje evropjane ” pra aq i vjeter sa dukej si jashtetokesore.
   Fatekeqsisht, juve lekure zinjeve me DNA mongole…. genjeshtrat tuaja moren fund

  2. albaniafirst says:

   kleptofagos, ne se ben perkthimin fjale per fjale, eshte ashtu sic thua zotrote, por ne se kerkon te besh perkthimin korrekt duke marre parasysh nentekstin e autorit e shprehur kjo nepermjet ndertimit te fjalise dhe te frazave fqinje, perkthimi qe ka bere autori i ketij shkrimi eshte i sakte. Ne shqip ne i themi “shqiperim”. At Fan Noli ka qne nje perkthyes i mahnitshme, pasi nuk ka bere perkthim fjale per fjale te kryeveprave bterore, por ka bere “shqiperim” te tyre.

 2. goni says:

  Populli e thote vete “shif e shkruj”.

 3. Pellazgia says:

  Kleptofagos të dogji prejardhja e fustanellës…ske çfarë to bësh…h alithia ponai polu…

  1. Ben says:

   Jooooooooooo, nuk ka mundesi … Tani turkobythohsi me te tjeret do na merziten. Si pore fustanella e palikarit qenka allvanose?

 4. lloqelloqe says:

  Qetesohuni o shkaba (se shqiponjat jane rrallu), nuk ka nevoj te lexoni hulumtime e hamendesi te 120 vjeteve me pare. Sot ka nje metode qe ta gjen prejardhjen genetike si ne nivel individual ashtu edhe ne nivel grupi/populli apo rajoni – Quhet diferencimi genetik i ADN-se. Shqiptaret me 30% gene ilire dalim me pak ilir se kroatet 32%) e boshnjaket 36% dhe renditemi ne vendin e 3-te ne ballkan per “gjak” Ilir, por kemi edhe 30% Thrak pra kemi 60% gene Thrako-Ilire dhe 40% qe mbetet jemi sllav, fenikas, roman e helen me prurje me te vogla afrikano veriore. Pra nese keto elementet etnografik si veshja e me the te thashe do ishin vetem Ilire do i kishin edhe boshnjaket e kroatet ne trashegimi, por qartazi nuk i kane. Pra jane prurje te jugut e ne e dime shume mire se Iliret Ishin nga Danubi deri ne Epir, pra pse gjendet fustanella vetem ne Jug e jo ne gjithe ballkanin ku kishte ILIRE?

  sh’net e byth t’forta

  1. ben says:

   lloqelloqe-mos je gje shefi laboratorit gjenetik zotrote? Nga na I gjete keto te dhena se na cudite?

   1. lloqelloqe says:

    Ben, qekur cudia jote perben prove? Nese ti cuditesh kjo nuk me ben mua shef laboratori. Ti nese pranon vetem biseda e fakte nga shefat, hmmm si te te them…
    Sa per faktet mbi strukturen genetike te popujve ne evrope e ballkanik ne kuptimin me te ngushte, tashme ka studime e testime serioze te popullatave. Kjo lufta e internetit me me anekdotat e trimerise te mesuara nga gjysherit ahaaaa ste jep me uje.
    Po te dish anglisht, gjermanisht, frengjisht, italisht – ka studime qe tashme jane domein i publikut. Kerko, lexo ndricohu e jeto kete jete qe ke mbi toke jo ne terr po ne nxenje te vazhdueshme. Njehere e nje kohe njerezit besonin e te vrisnin per token e sheshte, por ja qe e verteta kishte qene ndryshe. Keshtu dhe kjo puna e bemave ballkanike – ku me histori dimri e me i cigare e got raki ne dore i mburremi njeri tjetrit per trimerit e gjysherve. Lexo Lexo lexo po jo trimat e internetit po shkencetaret e vertete e do kuptosh me shume.

 5. ''ai qe per 500vjt i sherbeu turkut dhe u hoq si turk,sot nuk mund te quhet shqiptar..............! says:

  plehra sunite,shiite apo tourkotsamides: foustanela eshte kristiane[veshur nga 2 aderfia kristiane shqiptar dhe grek] porse nuk eshte ndotur nga suma juaj turkoshake si citjone Kavoje………………………ptuuuuuuuuu plehra !
  kristianet shqiptare dhe greke jane aderfia,per te tjera na rruani bolet…………

  1. Si mund te jene shqiptaret e bardhe kristian me jevgjitet e Anadollit “aderfia” more kokeke m… me cfare “formule” na dilkan “aderfia” nje i bardhe si bora me nje bithezi si qymyri djeg more dangall o kokrra e kkkk

  2. Anonim says:

   ADELFI! Sherbimin me te madh turkut ja beri greku qe e lejoi te kaloje pa as nje kundershtim. Greqia ferkonte duart e kenaqur qe turqia i versulej europes. Per greqine e athershme armiku me i madh ishte perendimi. Gjithmone (akomai edhe tani) greqia i mban syte nga lindja. Aksidentalisht eshte greqia ne europe. Sipas DNA i perkasin mongoleve. Si mendoni ju, kaloi turku i babezitur neper fshatrat greke, tha mirmengjes dhe iku!??????? Ballkani eshte nje sallate me lloj-lloj zarzavatesh. Nuk ka me gjak te pasterevropian. Po edhe te kete ckuptim ka kjo tashme. Nuk thote njeri si ke qene por si je. Si jemi? Ne vend qe te perpiqemi te behemi njeres te denje te rraces qe pretendojme se jemi, bejme ceshte e mundur ti mbushim mendjen botes se nuk do gdhendemi kurre. Cfare iku, iku. Nuk kthehet me. Na mbetet te rregullojme imazhin tone ne vete me veprimet qe bejme. Sillemi strucerisht . Lypim respekt. Duhet ta fitojme respektin jo te zihemi midis nesh per prejardhjen. Shikojme perpara, jo mbrapa te pellazget. Nuk na hyn ne pune fare kjo. Fare pa.

 6. ballkan bela gjullurdi kazan says:

  ore kam lexuar njehere nje artikull qe fliste per Iliret qe kann luftuar deri siper ne skoci prandaj dhe atje kann marr nga fustanet tona ilire nuk e di sa e vertete eshte??????. ore edhe vet greket nje pjese e mire e thojne vet qe fustanet jane shqiptare e jo greke. o njerez tregoni pak Kultur kur shkruani lerini keto sharje e banalitete.

 7. theofanos stilianos mavromatis says:

  Une jam me termen shqyptar safi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *