Franca përfshihet nga flakët, evakohen 10 mijë banorë

Rreth 10 mijë përsona janë evakuuar gjatë natës në juglindje të Francës si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë vendin.

Era e fortë e cila favorizonte përhapjen e flakëve ka bërë që të lëshohet urdhëri për evakuuimin e banorëve dhe turistëve.

Të paktën 4 mijë hektarëve pyje janë djegur ndërsa zjarrfikësit janë përpjekur nga toka dhe ajri për vënien nën kontroll të flakëve.

Pjesë e zonave të goditura janë edhe pikat turistike si San-Trope ndërsa autoritetet kanë angazhuar 4 mijë zjarrfikës, 27 prej të cilëve janë lënduar nga lufta me flakët.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/france-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/france-1.jpg","attachment_id":"734016"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/france-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/france-2.jpg","attachment_id":"734017"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/farnce-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/farnce.jpg","attachment_id":"734015"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *