Koha për të futur në treg shërbimet publike: ujin, arsimin dhe shëndetësinë

Nga Ervis Iljazaj

Ka ngjallur debat vendimi për rritjen e çmimit të ujit nga ana e Bashkisë të Tiranës. Në këto ditë të nxehta kur mungesa e ujit bëhet edhe më e ndjeshme, do të vinin dhe debatet për të. Mirëpo, këto debate nuk janë zhvilluar asnjëherë duke orientuar zgjidhjen përfundimtare të çështjes së ujit dhe shërbimeve të tjera publike.

Këto shërbime për sa kohë do të vazhdojnë të jenë në menaxhimin shtetëror nuk të do kenë asnjëherë një menaxhim që të sigurojë efikasitetin e kërkuar nga qytetarët, pasi dihet, që për gjënë publike nuk kujdeset askush.Kështu që, shpenzimet e larta nga paratë publike dhe mungesa e shërbimeve do të vazhdojë të jetë një problem i përhershëm. Sepse i gjithë debati për rritjen e çmimit të ujit është një debat absurd nëse vërtet nuk kërkohet zgjidhja reale e tij.

Ka ardhur koha që këto shërbime të privatizohen dhe të futen në treg sipas parimit kosto-përfitim-shërbim. Kështu duhet të ndodhë dhe me shumë shërbime të tjera, si: energjia, arsimi, shëndetësia të cilat, janë “mall” tregu. Vetëm në këtë mënyrë do të kemi përfundimisht një shërbim që vlen dhe me çmimin që i takon.

Nëse ka nga ata që kanë merak rritjen e çmimit dhe njerëzve që nuk i përballojnë dot këto tarifa, dhe me të vërtetë ka familja të tilla, duhet të dinë se shteti social është gjë tjetër. Këtu nuk bëhet fjalë për kompensimet për të varfrit, për ujin dhe energjinë, apo për bursat e studimit e kartat e shëndetësisë për të pamundurit, por garantimin e shërbimeve që janë jetësore për një shoqëri. Ato janë politika sociale dhe duhet të vazhdojnë të ekzistojnë.

Shteti shqiptar ka demonstruar se këto shërbime nuk arrin dot t’i ofrojë. Ka lokalitete në Shqipëri, përtej Tiranës, ku taksat paguhen dhe shërbimet nuk ofrohen.

Andaj, meqë ky debat ka arritur kulmin në këto ditë të nxehta verë, është e rëndësishme që ta zhvillojmë me themel atë. Duhen prekur vërtet problematikat dhe zgjidhjet e tyre dhe mos të qëndrojmë në debate populiste apo humaniste që nuk zgjidhin asgjë përveçse vazhdojnë të mbajnë në këtë stad ku janë aktualisht shërbimet publike në Shqipëri.

Shumë shtete të tjera i kanë zgjidhur këto shërbime vetëm nëpërmjet privatizimit të tyre. Askujt nuk i shkon nëpër mend të protestojë për çmimin nëse ai është në raport të drejtë midis kostove dhe përfitimeve, pasi e rëndësishme është garantimi tyre.

Qytetarët në Shqipëri kanë të drejtë të protestojnë për rritjen e çmimit pasi shërbimet mungojnë. Mirëpo, ky nuk është thelbi i problemit. Problemi i vërtetë qëndron në faktin se këto shërbime mungojnë siç deklaroi me të drejtë edhe Lulzim Basha në Facebook-un e tij nga keqmenaxhimi dhe vjedhja në ujësjellës. Megjithatë, ajo që pritet nga kryetari i një partie të djathtë është kuraja për të propozuar që shërbime të tilla janë më të garantuara nëse nga shtetërore i lihen tregut në dorë.

Por, populizmi në politikë në ditët e sotme është një nga të këqijat më të mëdha të politikës.

Është e vërtetë, problemi është ky që thotë zoti Basha, por ai nuk zgjidhet nëse ikën Veliaj dhe vjen një tjetër kryebashkiak. Ky është një problem sistemik. Një sistem i cili është më efikas me një menaxhim privat sipas parimeve të tregut të lirë, në të kundërt, do të vazhdojmë të protestojmë për mungesën e ujit, për cilësinë e arsimit dhe shëndetësisë.

/Mapo/

REMOTE_ADDR:[]

49 komente në “Koha për të futur në treg shërbimet publike: ujin, arsimin dhe shëndetësinë”

 1. fieraku NGA ferrasi says:

  Kur te shikoj ty them paska qene burre i mire Andrea Stefani.

  1. Lugati says:

   ja pska dale lobisti pare me bo referndum ke gazeta tema me pa reagimet..o fillozof gazetar e para ne nuk jina 60.000.000 popullsi..e dyta ne s’jena principata monakos..3 lali eri po bon ca pravokime si puna biletave te autobusit me duke???tashi me e rendesishmja o karrrrrrrrrr gazetar me 150 euro ne muj rroga e pensione do me privatizu te drejtat themelore te nji o kar me zileeeeeeeee…????FIRAK I NDERUAR RESPEKTE

  2. XheJ eN Bi says:

   O Lugat çfarë arsimi ke?

   1. Lugati says:

    pa shkolle robo

    da na bosh nai ore msim falas ti?? se s’kom pare me te pagujte..ha bofsh hajer na bzoj kur te venosesh

   2. XheJ eN Bi says:

    O Lugat, po arsimi eshte falas,o t’u befsha une.Edhe Enveri, edhe Saliu edhe Edi,te gjithe falas.
    Po ti nese t’I hengri librat dhia,nuk ta kemi ne fain, po yt at qe te dergonte me dhi.

    1. Lugati says:

     po pse mo XHEJ ofendon tjeret pa i njoft ..une tu pergjigja thjesht pa ofendim..ti tashi me fut ne mes familjare qe nuk jetojne me..se mor vesh jom pa fjale..edhe e funit se di si jane dhite..kom le n’tirone..jom rrit po aty..e do vdes ktu ku jom..hajt mare e mire o xhej

 2. Koco Koqedhima says:

  Ore trap analist si sherbimet publike duhen privatizuar? Me thuaj ca shembuj konkrete ku sherbimet bazike na i ofron me mire privati. Dmth sipas ketij cjapit privati i menaxhoka me mire paret tona se shteti. E pame kur u privatizu OSHE e dhjene me mut veyem vodhen dhe oastaaj na lane nje hu ne byghe. Shti vjedh privati jo se te ka xhan. Logjike idioti. I paguar. E ndriten PPP

  1. Grigor says:

   O komentues specialista qe mbetet vetem duke share dhe ofenduar. O nihilista te pasherueshem, qe nga nje ane shisni pordhe si te djathte dhe kunder PS, dhe nga ana tjeter shfaqeni majtiste enveriste te kamufluar.
   Ne Angli te gjitha sherbimet perveç shendetesisë jepen nepermjet privati, dhe shteti rimburson te varferit. Edhe shendetesine, te famshmen NHS angleze, Partia Konservatore (e djathte) do qe ta privatizoje, sepse eshte bere nje pus pa fund dhe nuk duket se ku humbin fondet. Por nuk e lene Laburistet te majtet, socialistet e Anglise, qe do merrnin kapital politik po qe se konservatoret e bënin.
   Por lere shendetesine se eshte problem me vete. Energji elektrike, gazi dhe uji sherbesh nepermjet privatit. Bile per familjet qe nuk paguajne rregullisht, privati ka futur sistemin e parapagimit. Po pagove, ke energji. Po u mbarua karta, shko futi lekë, se nuk ka drita. Po vodhe energji denohesh.
   Mirepo pordhacet e djathte me prirje te majta na behen specialiste per çdo gje, por vetem alternativa nuk japin.
   Ky gazetari nuk ka asgje ne dore. Nuk merr asnje vendim dhe nga artikulli I tij besoj nuk do ndodhi asgje. Ai dha vetem nje alternative. Por pordhacet pa argumenta vetem dine te shajne dhe ofendojne se sa per alternativa? E vetmja qe kishin erdhi ne formen qesharake te Halim Kosoves dhe Lul Bathores.
   Nuk donin Eduard Selamin. Tani mbajeni me shendet Edi Ramen edhe nja tete vjet, dhe vetem kur te ikë vete, se per Lulin? Aha, Lul Bitha edhe per brigadier kooperative nuk bën.

   1. Koco Koqedhima says:

    O Gori traktori. Pse sna shpjegon deshtimin e CEZ. Na tregon angline pse sna tregon Gjermanine ose Francen o tope. Ik o 300 eursh i Janulles

   2. S'ka rendesi says:

    Zoteri ku eshte nihilizmi ketu? Qe asgje nuk duhet idhtuar pa pasur idene e pergjegjesise mbrapa asaj qe predikojme. Apo futja “nihilizem” dhe duket sikur epistemologjia e absurditetit nuk egziston ne boten abstrakte te cdo personi…! Prandaj teoria e Tregut te Lire po funksionon kaq mire ne Amerike, Angli, Indi, Kili (qe rrezoi Salvador Allende me dhune dhe skllaveroj nje komb te tere per te perfituar disa individe qe besojne qe jane me te mire se te tjeret- dhe ky eshte vetem nje rast nga qinra – nuk kam kohe t’i permend) Shikohe pak rezultatin e Kapitalizmit te shfrenuar, po aq problematik sa Komunizmi – ku cdo individ nga natyra qe ka kerkon te mbaje fuqine ne dore. Kemi shkaterruar nje glob te tere – oqeanet e ndotura dhe acidike – pyjet te shfarosur – kafshet qe jane pothuajse ne zhdukje totale – jemi pothuajse gati te hame njeri-tjetrin! Po zoteri vazhdo te glorifikosh me absolutizem pa pergjegjesi konsekuencash ne cfare shkaktojne deshirat e thjeshta the te paanalizuara.

 3. shefi says:

  Ky eshte modeli me ekstrem i neoliberalizmit. Megjithate shume vende e kane siguruar me se miri dhe ujin, dhe energjine elektrike dhe shendetesine duke ruajtur karakterin publik te ketyre ndermarrjeve dhe institucioeve.

  1. dyli says:

   pse shpjegoje gazetar

 4. more zoteri uji, energjia, arsimi e shendetesia nuk jane mall tregu, jane te mira primare qe duhet te garantohen me doemos nga Shteti per te gjithe qytetaret. Mos na shkruani artikuj Idiote per te shtyre privatizime hajduterore, si çezi etj, keto sherbime duhet te jene publike, mjafton pak rregull e SHTET per ti vene te gjitha ne vije. Ju flisni ne emer te interesave te GRABITQAREVE qe duan te pervetesojne dhe ujin e pijshem, e te na bejne te paguajme per çka nuk kemi. Ik informohu perpare se te besh shkrime IDIOTE, e diletanteske.

 5. Futja kot says:

  Shko mo gomar se nuk lihet uji ne dore te privatit. Eshte pasuria publike kombetare me è vyer per shoqerine.

 6. xhemal says:

  ne itali sherbimi shendetesor eshte 70 perqind publik.uji eshte publik.shume sherbime te trasportit jane p ublike.arsimi 70 perqind publik dhe funksionojne mire .ndersa gazetari liberal kerkon privatizim .ne shqiperi si vend i Vogel .sherbimi shendetesor arsimor.uji trasporti shendetesia duhet te jene mbi 80 perqind publike keto jane sherbime themelore privatizimi i tyre do krijonte monopole te cilat do Benin te rriteshin cmimet e per nje pjese te popullsise do kush te shume veshtiresi pagimi per mjekim.arsim .levizje etj shqiperia te marrij.si model ekonomik danimarken

 7. rrema says:

  zedhenes i denje i RILINDJES

 8. plepat dhe budallenjte behen te gjate says:

  Qelbesire gjakpirse. Rrace e ndyre

  1. 111 says:

   gazetar picderr..majmun

 9. koli says:

  Dmth menaxhimi privat eshte me i lire se ai shteteror? Analisti ka paguar ndonjehere fatura uji/drita? Ka bere ndonjehere llogari si dhe ku do shkoj rroga ne fund te muajit? Normale, per sa kohe cdogje del nga xhepi i babit, analisti rrogen e konsideron pare qejfi. Ju s’keni haberin e realitet o ju mbyllte, do merreni ju me analiza menaxhimi. Shikohu edhe njehere para pasqyres se nga pamja dukesh narcizist 100 %

 10. the punisher says:

  Ja dhe nje trap me zile, qe hedh idene e privatizimit te sektoreve jetik qe duhet te jene gjithmone ne dore te shtetit.

 11. Ferdiu says:

  me kete logjike i shtojme nje hallke te kote zingjirit te ankesave, nese kur nuk marrim sherbim ankoheshim tek shteti, tani do te ankohemi tek shteti dhe ky do te ankohet tek privati dhe ne rast kundershtie, ceshtja shkon ne gjykate, dhe me pas ne kalendat greke, me nje fjale pirxh. pirxh se lirohesh,,

 12. Neim Qillua says:

  Doli dhe zari i Qillit e jep mendje per privatizim te shtetit njesoj si padroni i tij. Po Qillit si ka dale keq , madje u kthye ne rilindes. Keshtu qe keto qe thote ky zari nuk i ka as nga mendja e as nga budallalleku. Se shpejti i keni realitet.

 13. Alkion says:

  C’fare ide gjeniale?Pse mos te privatizojme dhe policine,gjykatat,ushtrine? Se dhe ne keto sektore shteti s’funksionon mire. Po shteti cfare roli ka atehere?

 14. mirel says:

  O fytyre kurve. Shteti nuk eshte zgjedhur per te na shitur si i do bytha. Shteti ka detyrimin te pergjigjet per nevojat jetike. Uji i pijshem nuk mund te jete prone e askujt pervec popullit dhe detyrim sherbimi publik i shtetit.
  Keta fytyre kurva si puna e ketij e vendosin cfare do behet me ajrin, me ujin, me natyren..me gjithcka. Privatizimi i ujit eshte fundi i lirise se qytetarit.
  Ngrihuni o njerez si fieraku se po ju xhveshin dhe ye brendshmet.
  Me keta nuk ja gjuhe tjeter.
  Ne qofte se shteti nuk ko trollon dot buxhetin e tij ku e humbet, le te leri zyrat dhe te zhduket. Nuk mbaruat se rrjepuri nga te gjitha anet tani foni ti pini gjakun ketij populli, qe ti jepni uje.
  Ujin e ka dhene natyra o qelbesirat e Rilindjes.
  Sa borxhe e investime keni marre oqelbesira.
  Ku i ka cuar shteti? Neper mitingje? Apo per Banken e mafiozeve.
  Fytyrr kurva zgerdhihet me miletin. Se nuk ngrihet ky milet budalla qe ti shtrydhi mire dhe tjua shkelmoje ato prapanicat prej sputullaqesh. Nxirni parate dhe pasurite dhe e ndreqni mire ujin pastaj.
  Keta u bene supermilardera nga morra qe ishin. Tani na shesin teori privatizimi

 15. Kuq e Zi says:

  Ka ardhur koha qe qeveria te shtroje kurrizin dhe ti pergjigjet nevojave te popullit, ndryshe te hapi krahun.
  Keto sugjerime ti kishte bere kur bente miti gjet Ramuti.

 16. Tini says:

  Po ku i njeh ti sherbinet publike?! Ke punuar ndonje dite? Apo fol te flasim se specialistet ka vite qe i kane nxjerre jashte tregut . Te fala Henrin e kompani qe sot kane ne dore shtetin. Reforma fillon nga mireadministrimi qe eshte pertoke. Me qindra vete marrin rroga kot ne ukt… nderkohe lexo raportin e klsh sa para iken kot. Pra bejme kete pastaj rrite sa te duash Henri…

 17. Shoqeria civile bythshitur. says:

  MOS don me è Marre qili shefi YT ujin e pishem mbas ngrites se cmimit?

 18. shushica says:

  Me vjen keq ,por ti Ervis je plotesisht jashte realitetit ,jashte ekonomise ….jashte logjikes elementare te funksionimit te nje shteti …Sipas logjikes tende feminore ,te edukuar vetem me nje gjysem lbri ,ne duhet te privatizojme edhe politiken e jashtme ,policine ,ushtrine ,qeverine ,parlamentin.Ku e ke pare ti Ervin shendetesine ,aresimin ,ujin te privatizuar ne Europe ,qe eshte qendra boterore e zhvillimit ekonomik dhe shoqeror….Eshte tjeter liria per te hapur shkolla e spitale private dhe tjeter ti privatizosh te gjitha ….Privatizim total do te thote shkaterrim total ,por ti ,si gazetar diletant ,qe te japin edhe hapsire ,per çudi ,nuk i kupton keto gjera sepse te mungojne dy gjera ,kultura dhe njohja …Te gjithe shtetet moderne vec veprimtarive jetike ne sherbim te njerezve drejtojne edhe pjese vitale te ekonomise ,shkences dhe teknologjise me mjaft efikacitet,me fitim …Pjesa me e madhe e idustrive strategjike ,te hapsires , te mbrojtjes,te transportit ,te energjitikes mbahen dhe drejtohen nga shteti ,pavaresisht nga forma…Lenia çdo gje ne dore te privatit na rikthen ne pyll Ervis….dhe shkojne dem mijra vjet perpjekje per tu larguar nga ligjet e xhungles..Nje keshille ,mos shkruaj per probleme qe nuk ki kupton…..ndryshe behesh qesharak…

  1. Kuq e Zi says:

   Nuk eshte ideja e ketij or vella. Ky eshte i paguar ta botoje kete artikull. Pergatitet terreni njehere pastaj ta marrin dhe ujin me ligj, sic ti kane marre te gjitha, qe nga pasurite kombetare deri dhe te prona private.
   Dhe llogaria zyrtare e Edi Rames ne Facebook postonte qe njerezit te paguajne 20 % me shume taxa per ujin. Na dhembin syte tju shohim me bidona – thoshte kryeministri- po paguat 20% taxa me shume do jua rregullojme ujin.
   Keta jane gjakpires. Ujin nuk ja mban dot peng popullit, as nuk mund ta shesesh te privati.
   Qeveria ka marre qindra miliona borxhe. Ku i ka investuar?
   Asgje nuk ka bere derisa nuk ka siguruar ujin.
   Dhe vete ky matufi qe shkruan pohon ka shpenzime te larta nga parate publikedo te jene problem i perhershem..po shteti cfare do zgjidhi kur nuk zgj8dh dot ujin, shendetin dhe edukimin? Mall tregu thote ky birbo..
   Jeta e popullit me nje fjale eshte mall tregu.
   Tani ai qe ka dore te forte te Rama do ju shese dhe ujin
   Ashtu si Bankers. .do plotesoje nevojat e popullit..

 19. Dn says:

  Kostoperfitim sherbim dihet si perfundon: fiton nje pakice qe ntrashet nga shumica. Ne france ku keto sherbime ishin shtetnore dikur e qe u privatizuan, uji ka hyp mbi 250% ne disa qytete me nje sherbim nen cfare kishin dikur qytetaret se viti i pare ´permiresohen’ e pastaj harrojne me te sherbye…
  Idem per rrget ne france cdo vjete autostradat beheshin falas sapo kishte perfunduar pagesa e tyre. U privatizuan edhe tash cdo vjete paguhet ma shtrente edhe fitimi ne vend t’i shkoje shtetit shkon ne xhepi e nje grusht njerezish.
  Mbasi po doni privatizime lejoni bile qe qyteti apo katundi te jete edhe ai kandidat ne privatizim…

 20. Lili says:

  askkush nuk po protestojka? Jo ketu disa shembulla qe kishe mujt me i gjet vete po te kishe kerkuar vetem pak ne google scandale du prix de l’eau – skandali i cmimeve te ujit, apo scandale de la privatisation des autoroutes, apo scandale de la privatisation de la SNCF trenat ne France etj etj
  http://www.acme-eau.org/L-UFC-denonce-des-prix-de-l-eau-abusifs-en-France-epingle-Veolia-et-Suez_a1808.html

  http://www.latribune.fr/entreprises-finance/industrie/biens-d-equipement-btp-immobilier/le-scandale-cache-des-autoroutes-le-gouvernement-enterre-un-rapport-explosif-468640.html

  http://www.sante.cgt.fr/Le-scandale-de-l-activite-privee-a

  Mjaft i morret shqiptaret per budallenj.

 21. Haka Tekizoti says:

  Ideja e hedhur në këtë shkrim duket si ide e kënduar nga kori i kishave private. Po të çohet më tej kjo ide mbi paaftësinë e shtetit për të siguruar shërbime themelore apo jetike, do dukej po kaq e drejtë që të privatizojmë edhe vet shtetin. Po kështu, a nuk jemi këtu ku jemi??! Shtet ka qenë në duart e politikanëve që e përdorin si pronë private dhe fatkeqësisht akoma nuk është shkulur nga kthetrat e tyre. Me këto mendime autori synon që këtë pronësi nga të paligjshme t’ua bëjë të ligjshme kusarëve, duke qarë medemek hallet e qytetarëve. Qyqarë qytetarët, edhe më qyqar mendërisht autori.

 22. Nuk says:

  Nuk te lexova…por e kuptoj pikesynimin.
  -Po te behen private…do kemi energji elektrike sipas standarteve te evropes se bashkuar.
  -Uje do bucasi 24ore aq sa do lutemi qe ta mbyllen se skemi ca ta bejme.
  -Hitrocentralet do punojne me kapacitete te plota….do beshtyjne keta qe do i blejne e do mbyshen plot…tek menyra e beshtytjes qendron klecka…do beshtyjne nga drejt- e lart,jo nga drejt-e drejt.

  Uje…duhet te ishte pika e forte e nje qeverrisje te majte!

 23. Arber I says:

  Ky djale ka lexuar dy libra dhe kakaris si gjel maje plehut, duke i perfaqesuar denjesisht shqiptaret:
  “Shqiptaret mend nuk kane, mend nuk duan, mend shesin.”

 24. zari i zydit says:

  Hopa filluan serine e dyte te koncesioneve.
  Yyyyyyyyyppppp raaaammmmaaaa yyyyyypppp

 25. vali says:

  hAHAHAH po cne ti te japesh mendje…Cili ta shkrojti artikullin? Po si privatizoke ujin e pishem o idiot!

 26. Peço says:

  Ka vetëm një zgjidhje; nëpunësit shtetëtor të paksojnë pak, po fare pak, vjedhjen dhe gjithçka gjen zgjidhje. Raporti aktual midis vjedhjes së fondeve publike nga zyrtarët dhe nderit që ata duhet të kenë në zbatimin e detyrës shtetërore është dukshëm në favor të treguesit të parë. Ndaj duket sikur objektiv themelor për qeverinë duhet të jetë dalja në kërkim të njerzve që kanë dhënë prova se kanë sadopak nder.

 27. Leone-53 says:

  Te diskutosh per privatizimin e ujit, arsimit, shendetsise (dhe disa te tjera) eshte çmenduri dhe “propozuesin” dashakeqas te Shqiperise dhe shqiptarve. Thuhen keto kur dihet se si kane ecur punet ne Shqiperine postkomuniste te pas 90-tes.
  Tani ne 2017-ten nuk mund te behet “eksperiment” me shqiptarin, edhe pse keto 27 vjet jane bere bolle, duke ecur ne rruge “te pashkelura” siç bente Enveri por mjafton te shikohet se si eshte vepruar ne vendet europiane e si kane qene rezultatet!?..
  Ketu ne Itali vuajne ato comuna apo zona ku eshte privatizuar uje ku çmimet jane te “kripura” dhe ka plot pakenaqsira per ate qe eshte bere.
  Ne Paris pas shume vitesh privat uje u kthye ne publik etj. etjera.
  Uje eshte pasuri publike e duhet te ngelet publik dhe jo tu jepet privatve kur aq me teper ne Shqiperi dihet se kush jane e se si jane pasuruar keta privat!…

 28. Merua says:

  Jane ca monstra si puna e punedhenesit te ketij idiotit qe ka shkruar artikullin e mesiperm e qe quhen neoliberale tani qe ka afro 7 vjet qe neoliberalizmi ka vdekur, por ka edhe ca lloje monstrash te monstrave, si puna e vete artikullshkruesit te cileve u mungon jo vetem origjinaliteti dhe brendesia por qofte edhe vete mundesia per t’ia dale vete jetes apo per te qene disi origjinale dhe nepermjet kesi atikujsh perfitojne ndonje kocke nga punedhenesi dhe njekohesisht tentojne te tregohen si “origjinale” apo “kontroverse”. Jane edhe nje soj tjeter monstre qe po shtohet shume ne Shqiperi kohet e fundit sidomos ne kesi portalesh interesaxhinjsh qe per pese para te qelbura apo per mungese produkti ose edhe pse jane dembele, marrin |copy-paste|e shumojne artikuj qe nuk ia kane haberin se cfare helmi permbajne ne vetvete. Sidoqofte, duhet thene qe keto 2 monstrat e fundit jane me te rrezikshme sesa ato te llojit te pare sepse jane si puna e atyre organizmave qe ushqehen me eskrementet e kafsheve apo me ekskrementeve te ekskrementeve. Por ne pergjithesi te treja llojet duhen hedhur ne pleh, se pleh jane!

 29. cuk says:

  Hajde gallate hajde ! U dashkan privatizuar sherbimet publike me arsyetimin “Pasi dihet qe per gjene publike nuk kujdeset askush” Po mire more djale, kush e menaxhon gjene publike, pushteti qendror dhe ai lokal, apo jo ? Nese keta nuk kujdesen per gjene publike, mos eshte me praktike qe ti heqim keta pushtete, pra ti nderrojme pa bere “gallate” me zgjedhjet ? Me tej perse i paguajme ato, vec per tu kujdesur per gjene publike apo per te na vjedhur?
  Me tej kujt i thua futje ne treg ti ? P.sh a eshte futje ne treg prodhimi dhe shperndarja e ujit nga privati duke konkuruar me shtetin (duke dhene licensa)?
  C’eshte kjo MANI per te bere monopol te privatit sherbimet e domosdoshme publike? APO MOS E SHEH TE ARSYESHME QE EDHE MBROJTJEN E DHE RUAJTJEN E RENDIT TI PRIVATIZOJME ? ER KE TE VOTOJME PASTAJ ?
  BOLE

 30. xhulio says:

  Ku e ke gjetur ti o gazetar kokebosh arsimin krejt privat? Perkundrazi privati dhe publiku te jene ne konkurence me njeri tjetrin. Si duket do ta kesh diplomen nga ato te Kristalit, Vitrines apo dhe UET.Turp te turperohesh.

 31. Laura says:

  Artikull shume i dobet. Une jam per ngritjen e cmimit te ujit pasi e verteta eshte qe ne Shqiperi uji vazhdon kete cmimin me te lire krahasuar me gjithe vendet e rajonit. Kur kjo rritje cmimi shkon per investime deri ne nivel kapilar une them se ja vlen te shtrengojme rripin se bashku. Nese pas pese vitesh Tirana do te kete uje 24 ore dhe do shpetojme nga pamja e shemtuar e depozitave maje pallateve une mendoj se eshte veprimi i duhur. Cmimi ujit eshte ngritur edhe me pare por askush ska vene dore ne rrjetin e amortizuar. Le ta perkrahim Kryetarin e Bashkise ne kete nisme nese duam qe Tirana te kete uje pa nderprerje. Nese sduam, le te rrime neper blogje te shajme njeri-tjetrin dhe te presim orarin e ujit.

 32. JO JO JO JO says:

  Ik mor Ervis, kujton se po thua diçka me mend! Nese privatizohet, sherbimi publik, siç thua ti, çmimet nuk mund te kontrollohen dot dhe privati mund t’i beje presion shtetit ne çdo kohe dhe dite dhe ore.
  Privatizimi i arsimit, i energjise, i gazit, i transportit eshte nje deshtim i plote, veçanerisht ne shtetet qe vijne nga nje tradite si kjo jona.

  Shko e bej shurren!

 33. Qytetari durrsak says:

  I nderuar,
  ti ke kendveshtrimin qe cdo gje do te permiresohet tek ne vetem nepermjet privatizimit.
  Kjo pervoje nuk rezulton e suksesshme edhe ne vende qe kane realizuar privatizimin kudo, ne industri, etj., me pak ne sherbime publike. Por, uji, arsimi, shendetsia nuk mund te zhvillohen vetem nepermjet privatizimit. P. sh. nuk eshte e vertete se universitetet private jane me te mirat dhe me te suksesshmet ne vendet e zhvilluara ! Po rritja e nivelit te ndergjegjes se shtetasve shqiptare, nuk do ta permiresonte ndjeshem miradministrimin e ujit, arsimit, shendetsise, etj. ?
  Thelbi i permiresimit te gjendjes ekonomiko-shoqerore ne Shqiperi eshte dhe do te jete vazhdimisht ngritja e nivelit te ndergjegjes qytetare dhe te pergjegjesive, publike dhe individuale. Vetem me ndergjegje me te larte dhe me pergjegjesi me te medha individuale dhe komunitare, por dhe te verteta, do te shkohet perpara ne demokraci. Kete mos e harroni, i nderuar analist !

 34. Bruins says:

  Jo mor zotni . Jo sherbimet privatizim por concension infrastruktura e sherbimeve.

 35. Dibrani says:

  Qe injoranca eshte nje dukuri nuk fshihet dot,..kete e kemi te qarte
  Por te vesh briret ,..si shenj mencurie. Kjo i ve kapakun

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *