VIDEO/ BITCOIN, “Arma” e një epoke të re, në fushën e vjetër të valutave

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Zhvillimet teknologjike, nuk kanë lënë mënjanë as sistemin monetar.

Në botë ka gjetur përdorim bitcoin, një monedhë virtuale që po zëvendëson valutën cash.

Po çfarë është bitcoin, kjo para virtuale, dhe a ka gjasë të zëvendësojë në një të ardhme paranë fizike? A ekziston rreziku I krijimit të sistemeve piramidale nga përdorimi i saj.

Apo po friket sistemi bankar  që nxjerr fitime nga përdorimi i kursimeve të njerzve, nga konkurenca që mund të lind nga paraja fluide?

Cili është roli i Bankës së Shqipërisë në këto zhvillime?

Të gjitha këtyre pyetjeve iu jep përgjigje në në intervistë për Tema Tv, Elton Ngjela, ekspert në fushën e IT dhe programues.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “VIDEO/ BITCOIN, “Arma” e një epoke të re, në fushën e vjetër të valutave”

 1. zig zag says:

  po cfare thua more, sapo kane filluar falimentin ata. idiot…kush e ka themeluar bitcoi, askush nuk e di

  1. armand says:

   Ne Itali personat qe kane aplikuar s’po arrijne te marrim dot as 500 eurot e investimit fillestar.
   Eshte thjesht skeme piramidale. Bit coin s’dihet kush e ka krijuar, ONE COIN nje tjeter opsion i monetes virtuale eshte krijuar prej nje bullgareje qe ka punuar me HSBC. Te marrin leke reale dhe ne kembim te japin virtualen.
   Tre nga pese banka ne itali qe aplikonin ne sportelet ATM kembimin e virtuale ne reale kane falimentuar. Dy te tjerat e hoqen si sherbim. Hiqni dore o njerez dhe mos degjoni idioter te tille qe e mbeshtesin ekonomine mbi dicka virtuale.

 2. Eda says:

  Zoti Ngjela a mund te na flesesh edhe per Ether price?

 3. Meti says:

  A ju ka marr malli per Suden e Xhaferrin !?

 4. Arben says:

  Z, Ngjela tek nje emsion televizv theksoj dy keshilla te vlefshme profesionalsiht per individet qe investojne ne monedhat virtuale .
  1. Luaj aq sa nuk demtohesh dhe
  2. Ne nje loje qe nuk di ta luash mos u fut.

  Ja cfare paralajmeron nje nga ish themeluesit e Bitcoin.
  Charles Hoskinson, në një intervistë të fundit për mediat e huaja the se këto monedha janë një bombë me sahat.
  “Ka një mbi- kriptizim të gjërave, ndërkohë që kompanitë po emetojnë kryptomonedha kur të njëjtat objektiva mund të arrihen me sistemet ekzistuese.
  Njerëzit janë verbuar nga paratë e shpejta dhe të lehta “, ka pohuar ai, sipas një artikulli të Bloomberg.

  Kete shqetesim kemi shprehur edhe ne disa ekonomiste ne vendi tone, qe bazuar ne faktin se kemi nje monedhe virtuale, e cila nuk krijon te ardhura sepse sherbimet i ka pergjithsishte falas, eshte nje monedhe e pa sigurte.

  Per aq kohe sa ajo nuk eshte transparente, per aq kohe sa nuk ka te ardhura per tu listuar ne bursa e mbikqyrura nga autoritet rregullatore dhe mbikqyrese , ajo mbetet jo trasnparente, pa te ardhura. Te ardhurat per themeluesit e saj mbetet diferenca midis shitjes se nje monedhe virtuale dhe arketimit te qindra milione dollari, euro apo cdo monedhe tjeter te emetuar nga bankat qendrore.

  Investitoret e vegjel qe blejne me euro nga puna, kursimet dhe fitine e tyre, nuk jane te qarte qe blejne dicka qe nuk ka nje baze konkrete reale, nuk ka te ardhura nga aktiviteti i saj,

  Pa keto te ardhura nje dite ajo do te bie, themeluesve dhe mashtruesve te kesaj monedhe do tju mbeten miliard dollare, euro, jen e tje qe ju moren ju kur ju shiten monedha vitruale.

  Po ju si mund ti meni pas parate tuaja?
  Do te shisni monedhen virtuale?

  Nqs ajo nuk licensohet dhe nqs ajo nuk ka te ardhura reale nga sherbimet e saj,
  vlera reale do te jete shume here me e vogel se ajo me te cilen ju i blete keto monedha.

  Lexoni me kujdes me larte se cfare paralajmeron nje nga ish themeluesit e saj.
  Arbeni

  1. shqiptari says:

   Thjesht nuk e kupton konceptin e Monedhes virtuale. Duhet te lexosh me shume mbi menyre se si funksionon qe ta kuptosh qe eshte thjesht nje sistem kompjuterik i pakorruptueshem dhe i besueshem me shume se palet e treta sic jane bankat apo monedha kesh.

 5. Daja says:

  IT? Mos eshte me mire te pyetet nje ekspert bankar?
  E pueti njeri se ku mbeshteten monedhat crypto, si bitcoin? Se cdo monedhe eshte baraqvlera e ekonomise reale, e peodhimit bruto, ndryshe nga bitcoin qe eshte nje flluske sapuni, e mbeshtetur ne asgje.

  1. Gjergji says:

   Komenti i vetem i sakte

  2. shqiptari says:

   Bitcoin si cdo monedhe tjeter bazohet tek vlera ne pasuri te prekshme sic eshte ari. Pyetja e sakte do ishte si i rritet vlera????
   se edhe une sot mund te gjeneroj nje monedhe virtuale ne baze te parave te kursyera qe kam apo jo?
   Vleren ja jep sistemi i blockchain nje sistem matematikor “state of art” i cili garanton 100% transaksionin, a nuk eshte kjo qe bejne bankat???
   transparenca eshte ceshtje rregullatoresh por cdo transaksion eshte i hapur per kedo per ta pare kur neper banka transaksionet jane te fshehta.

 6. plepat dhe budallenjte behen te gjate says:

  Kushedi sa njerez do vrasin veten

 7. spurdhjak ngjala says:

  Ai ngjala tjeter dhe ti jeni koqe po ai eshte i pashem kurse ti dukesh si bujk

 8. Goni says:

  10 minuta interviste, vetem 3 fjali te thena 20 here… Ne ekonomistave a na lejohet me be ekspertin ne IT? Te na e thote eksperti cfare e shtyn bitcoin te kete volatilitet kaq te larte, kush jane faktoret qe ebeshtesin vleren reale te kesaj monedhe?

 9. 17nentori says:

  Ai experti ne video fliste shume mire dhe nuk perdori asnjehere fjalen “njohje”. Tha vetem qe banka mund te japi informacione qe njerezit te edukohen.
  Gazetari pastaj, e keq-perdor dhe trumpeton fjalen njohje sikur demek monedhat virtuale si bitcoin jane demek si shtetet e reja qe kane nevoje demek per njohje… qe pastaj ti perdorin njerezit!
  Ne fakt vetem oreks per informacion te kesh dhe interneti i ka te gjitha. Por interneti ka edhe gazetaret qe i punojne qindin!

 10. Novruz Taip Vishanji says:

  IDIOT DHE KRIMINEL,

  asgje me shume e asgje me pak nuk ka flamurmbajtesi i ketij krimi financiar i shume pelqyer nga kriminaliteti i organizuar, nga te korruptuarit qe duan te fshehin preardhjen e pasurive te tyre.
  BitCoin lulezon pikerisht per kete qellim ne DeepWeb apo DarkWeb, ku gangstere te te gjitha ngjyrave e prejardhjeve, vene ne dispozicion te njeri tjetrit, ilegalisht, arme, droge e materiale te ndaluara.
  Jo me kot, shkembimi final beht ne monedha zyrtare, ne banka kriminale te mbeshtetura ne parajsat fiskale, apo edhe ne te tjera banka qe mbyllin njerin sy kur behet fjale per te tilla transacione qe mbajne ere krimi.
  Shqiptareve nuk i duhet nje monedhe e tille, mjaftojne ato tradicionalet, me te cilat mund te blihet çdo gje edhe ne internet.

  1. shqiptari says:

   Vetem 5 % e transaksioneve kryhen nga darkweb, mund ta googelosh po deshe.

 11. Kapedani says:

  Pordh me rigon,bitcoin eshte nje fllucke sapuni.Ky kosovari qe ka shkruar kete “hajgaren” le te na japi nje shembull ku kjo monedhe virtuale perdoret realisht dhe mos te na tregoje perralla me mbret si kjo shprehja tipike kosovarçe (rrugesh ) : apo po friket sistemi bankar…..,
  po mër kar…

 12. USA says:

  Po ju them edhe nje here, djali im humbi $40000 dollare ne Bitcoin ne Amerike, kjo ka ndodhur para dy vitesh, ishte shume I lumtur, me tha mama do te fusesh para ne Bitcoin, une I thashe kjo eshte a pabasueshme, si u fitokan keto para keshtu, ki kujdes I thashe se po me duket si firme piramidale. Ai me thoshte se parate po me shtohen, Kur u ngrit nje dite ne mengjes dhe hapi kompjuterin, pa se Bitcoin kishte falimentuar dhe eshte e vertete qe nuk dihet se kush e hapi Bitcoin. Shume amerikane humben para ne Bitcoin. Prandaj mos degjoni keta hajdute, se Bitcoin eshte private dhe nuk ka lidhje me bankat, pra eshte firme piramidale.

  1. veke teme says:

   Ju qekeni familjarisht me probleme patologjike mendore. Mungese respekti

  2. shqiptari says:

   Shif se ti ka vjedhur djali parate, 1 bitcoin = 3000 USD sot per sot nuk ka falimentuar akoma , ahhahahahahha

 13. ENEA says:

  MOS FLISNI KOT KUR NUK DINI TE LUANI ME BITCOIN …MASHTRUSE JANE BANKAT SHQIPTARE NJE PALO BURSE SGQIPTARE U HAP EDHE FALIMENTOI BRENDA DITES…UNE LUAJ EDHE FITOJ CDO MUAJ RRETH 180 DOLLARE ME 1PC TE NDEZUR … PO KE ……..LUAJ PO SKE MERU ME BANKAT SHQIPTARE EDHE FULLANET QW W RROPEN KETE POPULL NGA KREDITE PFFFFF DELE

 14. Bardhi says:

  Zoti Ngjela faleminderit. Pasi kisha kohe qe isha interesuar per kete monedhe, dhe duke u interesuar dhe prej jush, me duhet te them qe nga dita qe pashe intervisten investova me nje shume disi modeste prej 5000 Euro, qe te mund te beja dhe nje matje te tregut pa rrezikuar shume. Normalisht dhe pas komisioneve vlera mund te them qe shkoi tek 2800 Euro per Bitcoin (nderkohe qe cmimi i blerjes ishte 2550 ate dite), dhe sot bera shitjen kur cmimi ishte 4600 Euro dhe arrita te marr nje fitim prej rreth 2000 Euro, pas komisioneve serish.

  Faleminderit per mundesite e informacionit qe na jepni here pas here qe te mund dhe vete te thellohemi me tej.

 15. Arber says:

  Shume mire, nga dita qe keni dhene intervisten deri me sot eshte dyfishuar vlera e Bitcoin dhe kam fituar dyfishin e investimit qe bera!
  Ju uroj gjithe te mirat!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *