Dyndje turistësh rusë në Shqipëri, në Sarandë po blejnë shtëpi

Nga 1 janari deri më sot në Shqipëri kanë ardhur 437 mijë turistë pushues, pa llogaritur vizitorët.

I ftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Drejtori I Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Ardit Çollaku deklaroi dje se shifra 1.5 miliardë euro nga të ardhurat e turizmit gjatë vitit 2016 pritet të rritet për vitin 2017 nga rritja e numrit të turistëve pushues por edhe vizitorëve. rusia

Një element i ri i turizmit këtë vit është edhe zgjerimi hartës së pushuesëve që nis nga kontinenti aziatik deri në atë austrialian.

Por dyndja e rusëve në Shqipëri ka edhe një element jo pak të rëndësishëm. Sipas shifrave, në Sarandë janë afro 10 rusë që kanë blerë shtëpi.

A është ky një detaj për tu analizuar jo si një element pushimi por si një dyndje të krijimit të “bazave” ruse në Shqipëri?

Këtë nuk mund ta themi me siguri, por as nuk mund ta shpërfilim si një fakt kur synimi i ekspasionit rus në Ballkan nuk është më një teori në letër

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Dyndje turistësh rusë në Shqipëri, në Sarandë po blejnë shtëpi”

 1. Shefi says:

  Kjo eshte e pa pranueshme! Zyrat noteriale duhet ti kerkojne autoriteteve ruse biografine e ketyre njerezve, qe nga koha kur kane qene ne kopshti e gjer me sot.

  1. everest says:

   Per cfare BAZE shkruani o derra?!
   Po ku ka mbetur BAZE luftarake pa u shkaterruar ne Shqiperi?
   Prej 27 vjetesh Shqiperia nuk ka ushtri,pervecse …..MINISTRI MBROJTJEJE!
   BAZA E LAVDISHME E PASHALIMANIT,qe u shtinte dridhmat te gjithe armiqve te Shqiperise,tanime ka mbetur vetem si….LEGJENDE!
   Tani gazetaret ruse,turq e kaure le te hyne atje se vetem…MUT do gjejne!
   Sekretet e ushtrise shqiptare kane marre fund!

  2. Spiridoni says:

   Me mire ruset serbet macedonet rumunet se kosovaret e celbur islamik.

 2. faikonica says:

  E ku asht problemi?!Nuk bajne kisha,bajne plazhe.Arabet bajne xhami e peshk deti hallall

 3. fieraku NGA ferrasi says:

  Shume mire bejne Kane para
  Kush do blej?
  Ky popull qe ka ngel PA breke ne b
  Keshtu Kane bere edhe paraardhesit
  E Tfgs dhe enter etj
  ATA nuk blene shtepi se s’kishin buke te hanin po’ erdhen bene nga nje kasolle
  Pastaj lajmeruan edhe kusherinjt e vet
  Dhe sot Jane pronare me 7501.
  Mjere ky vend ne dore te kujt la ra.

  1. Lugati says:

   hahahahahaha…njish je firak i nderuar..respekte

  2. ...... says:

   Keshtu bene edhe camet
   Erdhe nga greqia moren tokat e njerezve dhe me ate ligjin e famshem qe thua u bene pronare. Po keta nuk u ngopen me kaq por moren ne dore edhe doganat dhe bene qametin, vodhen dhe blene edhe pjese te tjera
   pastaj moren patentat dhe i dhane pa hesap qe sot po vriten njerezit si ne lufte apo jo i dashur fierak??

 4. analisti says:

  Ky ardit collaku eshte nje kokrra e trapit ngado qe ka qene ne administrate e kane larguar per paaftesi. ka qene me Aleancen Kuq e Zi dhe tani eshte konvertuar me PS. Nese turizmi eshte lene ne dore te tij vaj me det.

 5. vlora.vlora says:

  Ruset popull i dashur ,kush i njef nga afer do ndryshoje mendje ,gjithe resortet ne turqi te mbushura me rus ,gjithashtu dhe greqia ,cfare te keqe do te na sillnin ne pervecse te ardhura

  1. papa tfgs1 pousti says:

   Rusët kanë gati të njëjtin mentalitet si allvanosat

 6. Liri says:

  Eshte mje element pozitiv I vershimit te parase ne prona te patundshme. Vend I madh; ia vlen te besh biznes. Urojme te perseritet varianti I Malit te Zi.

 7. Dingo says:

  Mos u trembeni o Trima se dhjete Ruse jane.Xhaxhi i kishte me Mijera dhe ju futi shkopin ne sume.Sa poshte kemi ra si komb,cdo sllav na duket gogol.Sllavet jane me burra dhe me afer nesh se burrat qe e hane ne sume ne Evropen kurve qe po na mban pas deres ka 27 vite.Ruset kur ishin ketu nuk na vendosen kushte si Evropianet qe po na shikojne edhe dhembet sikur jemi nga ndonje Planet tjeter.Para sjellin nuk sjellin Xhamite e arabeve dhe medresete me kamikaza.Mos te harrojme Historine,kur i kishim nevoje dhe na kercenonin Greqia dhe serbia,Ruset na e mbajten krahun,Nuk kane faj Ruset se Xhaxhi u kthye me komunist se Marksi dhe i iku truri.Nuk ka njeri po te pyesesh nga ata qe punonin me ta qe te thote nje fjale te keqe per ta kur ishin ne Pashaliman.Mos te fluturojme me presh ne bythe dhe te hiqemi me Amerikan,se amerikanet se eshte mosmirenjohje ndaj miqeve ne ditet qe i kishim nevoje.

 8. lari says:

  Mirese te vijne. Leke te ndershme po sjelin, shtepi po blejne, nuk po ndertojne xhami. Popull europian jane, jo aziatike arabe dhe muslimane suni. Aq me teper qe jemi shteti i lire dhe i drejte.

 9. Shoku shpati says:

  Perderisa autobizet e kosovareve kthehen mbrapsht….

 10. Shoku shpati says:

  Perderisa autobuzet e kosovareve kthehen mbrapsht….

 11. qipro says:

  lajm vari grekofonet

 12. fieraku NGA ferrasi says:

  Respekte lugati.

 13. Ono says:

  Ku i gjeti 1.5 miliard ky, ku i mati? Kush ja dha? Sa tatime u paguan. Fjale vetem fjale keshtu funksionon ketu. Sa u rriten te ardhurta e tatimeve nga turizmi asnje nuk ta thote….

 14. WEB says:

  Janë më shumë rus që kanë blerë shtëpi në Shqipëri, këta janë ata e kanë blerë me anë të agjensive, por ka shumë të tjere e kanë blere direkt tek ndërmarrja ndërtuese, kështu që numri korrekt nuk dihet

 15. Durim says:

  Ruset do ta bejne si malin e Zi, a Ka ligje ku shtete per blerje pronash nga te huajte.

 16. Persekutari says:

  Me mire ruset se turqit dhe arabt mjaft me idiotizma do hedhin bazat ha ha ha po’ ne itali qe kane ble gjithe ligurian ky Eshte globalizzazione te dashur shqiptar

 17. Stela says:

  Me ruset se turqit dhe arabt Jane europian plus qe kane vajza e gra shume te bukura

 18. shushica says:

  Tema ,kush e ka bere kete artikull idiot ,servil deri ne peshtirosje…..ndaj atyre ae thone..beni si them une dhe mos beni si bej une….A e di ndokush ne redaksi se turizmi sjell vetem paqe ,lidhje ,kulture ,harmoni ,zhvillim…..A e di ndokush se miliarderet ruse jane me prona te patundeshme ne Londer ,New York,Paris,Rome dhe te gjithe bejne çeshte e mundur tu krijojne kushte sa me te mira …A e di ndokush se Italia miratoi nje ligj te veçante per terheqjen e qytetareve te huaj per te pensionuar ne Itali me kushte lehtesuese …Dyshimi idiot ,antishqiptar i artikullshkruesit bazohet tek ideja e shitjes totale te pavaresise ndaj atyre qe komandojne politiken nderkombetare ,pavaresisht se shqiptaret do te mbeten perhere te varfer..Mos na shkaterroni nervat me kete zvarritje te turpeshme ndaj te huajve te fuqishem …Shqiperia ,perveç interesave kombetare ,ne fushen e politikes nderkombetare duhet te zbatoje neutralitet praktik ,pa deklarata e betime te marra per aleanca strategjike ….Sepse askush nuk ka nevoje per ne….Te medhenjte i zgjidhin problemet duke u marre vesh midis tyre ….Mirese te vijne ruset ,polaket ,ceket ,ukrahinasit ,bielloruset ,hungarezet ,australianet ,gjermanet dhe sidomos kinezet ku mbi 700..800 milione kane para per te udhetuar….Sjellin para ,rriten investimet ,rritet punesimi ,pakesohet droga ,rritet kultura ….behemi nje shtet normal ,,,,

  1. Niku says:

   Shushica, here tjeter ke shkruar mire, por kesaj radhe e ke gabim. Nuk behet fjale per turizem, por per tu ngulur me prona. Shqiperia nuk eshte Britani si permend ti, por nje vend I vogel, me shume probleme me fqinjet dhe me mendje te coroditur te vete shqiptareve. Asimilimi eshte real. Ruset dhe serbet e kane ne program qe pasi vendosen, fillojne me nje program ku do te kerkojne shkolla, parti politike te tyre, etc, etj. Gjeja me e mire eshte qe ti mbash larg qe ta kesh mendjen e qete.

 19. Kane ardh me mijra turq morracak qe lahen ne det me citjane(here tjeter do u nxjer ca foto se si lahen vellezerit tane ne plazhet tona),kane ardh ujgur dhe terrorista iranian dhe asnje shqiptaro turk nuk ndihet dhe per 10 rus e hapin farfallen dhe pellasin sikur jane ne maje te xhamise.Kur shkon ndonje hajdut qe na ka rjep dhe blen ose fsheh paret jashte shtetit ju duket normale ketyre sumperpjeteve.

 20. Remi says:

  nuk eshte problemi ke ruset ata le te vine si turiste po problemi qendron pse i shiten pasurite e patundshme te huajve nuk mendohet ber brezin e ri per te ardhmen e tyre kio eshte tratheti.

 21. fieraku NGA ferrasi says:

  @……
  La ndryshimin se camet Jane shqiptare
  Greku eshte grek
  I joti mishin ta ha kocken ta ruan.

 22. Alban Dardani says:

  —- TI KOMENTUSI I PERROIT ”SHUHICA”, JE NDER TE PAKTIT QE TE KA MBETUR AKOMA ORA TEK ATA TRU PESHQIT E FILLIM VITEVE 90. — qe mendonin se sa po te hapej shqiperija dote vershonin investimet etjj etjj .. dhe Shqiperija shume shpejt do arrinte vendet e zhvilluara te evropes.
  — NJE PIK BOJE E BARDHE , NE SE DO TA HEDHESH NE NJE SHISHE ME BOJE TE ZEZE , MUND TA DALLOSH VETEM NE SE DO PERDOR MIKROSKOP. – NDERSA NJE PIK BOJE E ZEZE E HEDHUR NE BOJEN E BARDHE LE GJURME , DALLOHET ME SY , –NE JEMI NJE SHTET I VOGEL, MADJE PO BEHEMI EDHE ME I VOGEL SI POPULLAT. — KRAHASIMET E TUA JANE NAIVE.
  — PO MBUSHEN AFERSISHT 3 DEKADA [30 vjet] , DHE FATI I LARGET I SHJQIPERIS ESHTE AKOMA NE PIKPYETJE.
  ME FAT TE LARGET KAM PARASYSH PAS 50 APO 100 E ME SHUME VJETESH.
  — GJATE KETYRE 3 DEKADAVE , Shqiperija ka hecur vetem ne ndertimin e disa pallateve te larta me ashensore , ne zgjerimin e rrugeve qe i quajne AUTOSTRADE, si dhe futjen nje far soj ne RRUGEN E ZGJIDHJES TE PADREJTESIVE HISTORIKE TE CESHTJES KOMBTARE,
  — NDERSA, NE TE GJITHA DREJTIMET E TJERA KA STANJACION, SHKATERRIM, BJERRIM TE GJITHANSHEM MORAL , SHPIRTEROR, PSIKOLOGJIK , KULTUROR, EKONOMIK , USHTARAK E TJER.
  — Marim vetem treguesin e shtimit te popullsis. TRE DEKADA MBAS CLIRIMIT AJO U 3 FISHUA, , arriti ne mbi 2,5 milion banor , Ndersa ne fillimet 90 ishte mbi 3, 5 miljon. Ne se do kish vazhduar me ato ritme sot dote ishte 6 — 7 MILJON BANOR. AKTUALISHT NE SHQIPERI NUK JETOJNE AS 3 MILJON banor.KA SHKUAR MBRAPA.
  —– Teritoret kufitare jane cpopulluar e boshatisur. deri ne thellesi. , Gradualisht po kthehen ne mall pa zot. — NDARJET E PRONESIS SIPAS VITEVE 90 NUK I PERGJIGJET REALITETIT. Ne nje te ardhme jo shume te larget, me politikat e nendheshme afatgjata te fqinjeve , vecanerisht atij grek krijohe kushtet e tjetersimit ” pa cak , e pa bam ” …………..
  —- NE kete dretim, fqiu jugor, kanje platforme te gjer, afat gjate , me nje ecje graduale dhe te sterhulluar. duke parashikuar perpunimin e shfryrzimin e emigrantet hallexhin apo te tjetersuar, si dhe ” KUAJT E TROJES” , TE FUTUR GRADUALISHT NE PIKAT E NIVELET SRATEGJIKE E KYCE.
  —- Ndersa politia SLLAVE DO TE VAZHDOI TE MBAJE TWE NDEZUR E TE MBULUAR EDHE THENGJIJ, CIBANE DHE VATRA ZJARRI PER TE NDEZUR NE MOMENTET E DUHURA FRYMEN NACINALISE , KONFLIKTET E ARMATOSURA. RAJONALE,
  —- Largimi nga ndikimi SLLAVO- RUS PERFSHI DHE TRAKTATIN VARSHAVES duhet konsiderjuar clirimi i dyte.
  — NOSTALGJIJA DHE ADMIRIMI I KAHERSHEM PER POPULLIN RUS nuk jam qe te kthehet ne armiqesi . POR VERSHIMI EDHE EKSPASIONI RUS duhet te jete nen vezhgim e kontroll.
  —- Shitja e pronave dhe shtepive tek te huajt , kushdo qofshin ata…. duhet te ndalohet me nje ligj te perpiluar ne detaje. KETE CESHTJE, NE SE PARLAMENTI E KALON , AJO DUHET TI NENSHTROHET PA TJETER REFERENDUMIT POPULLOR,
  — SHQIPERIJA ESHTE NJE VEND I VOGEL, ME PROBLEME KOMBETARE TE PA ZGJIDHURA , NUK ESHTE ANGLI, FRANCE , ITALI, GJERMANI ,RUSI
  — AJO ESHTE SI BOJA E BARDHE , KU CDO PIKE BOJE E ZEZE LE GJURMEN DHE NDIKIMIN E DUKSHME. NUK DUHEN MENDUAR INTERESAT E CASTIT. ”JEP NJE LEK DEHE HYN NE VALLE . POR JEP 100 E NUK DEL DOT”… KESHTU THOT POPULLI
  — GAZETA TEMA BEN MIRE QE HERPAS HERE FUT NGACMIME TE TILLA. , sepse gradualisht do ndryshoje rjedhen edhe ”SHUSHICA”

  PERSHENDETJE Alban Dardani NY.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *