FOTOT e rralla/ Grekët në 1940: Shqiptarë, bashkohuni me ne!

Nga Armand Plaka

Lufta italo-greke, veç të tjerash studiohet edhe për faktin se skenë e zhvillimeve të saj u bënë pikërisht vendbanimet e një vendi të tretë, i cili u fut në këtë luftë me pahir, çka i dha shkas shtetit fqinj të formësonte e të justifikonte veprime të mëvonshme politike, juridike, diplomatike e ushtarake, që lidheshin drejtpërdrejt më këtë akt.

Nuk dua të zgjatem në këtë postim shumë në lidhje me informacione të zgjeruara e data historike që përshkruajnë etapat dhe betajat e kësaj lufte, çka tashmë dihen gjerësisht, por vetëm të paraqisja disa foto historike – me shumë gjasa të pabotuara më parë – që ilustrojnë momentin e avancimit të trupave greke në Shqipëri, thirrjet që i drejtoheshin popullsisë shqiptare, si dhe perceptimin e objektivave greke në lidhje me Shqipërinë në kapërcyellin e viteve 1940-1941.

Në një thirrje publike që gjendej e ngulur në muret e ndërtesave në jug të Shqipërisë, shkruar në një shqipe shumë të pastër (në dialektin toskë) marrë nga arkiva e Institutit LUCE në Romë, vetëm pak kohë pasi kishte nisur konflikti, më konkretisht shkruhej:

Shqiptarë,

Italjanët duan të ju nxisin të përdhunoni tokën greke dhë të ju nxisin të luftoni kundër ushtarit hero grek. Ribelohuni të gjithë dhe bashkoni armët t’uaja me armët t’ona dhe kemi për të hedhurë lark Shqipnije fazhizmën e Mussolinit.

Shqipnija ka qenë kurdo krenare e lirisë së saja dhe Greqija kurdo e ka respektuar dhe sot rreziku është i përbashkët përse Mussolini dhe Hitler duan të bëjnë popujt e Ballkanit shërbëtorët e interesave të tyre.

I vetmi popull që ka dëshmuar në çdo çast miqësinë e tij për popujt ballkanë është populli i madh anglez që lufton pa reshturë për të shpëtuar qytetnimin. E gjithë Greqija është e mbledhurë pas Mbretit të saj dhe italjanët sigur do të munden nga heroizma jonë dhe ju shqiptarë do të nimoni ne për të i a arrijtur fitores që ka për të lejuar dhe juvet të jini të lirë sikundër keni qenë për njëzet vjetë.

Poshtë Fazhizma!

Poshtë Nacjonalsocjalizma!

Dihet se avancimi i grekëve në pranverë të vitit 1941 në territorin shqiptar, ishte shumë i shpejtë dhe i zgjeruar, para se në lojë të hynin gjermanët që do të pushtonin shumë shpejt Jugosllavinë dhe Greqinë, duke rifutur në lojë Italinë.

Në këtë kuadër, po sjell edhe disa foto të tankeve greke ( shihen qartë edhe mbishkrimet në greqisht ) në zonën e Pogradecit, si dhe disa foto të tjera nga Korça ( ku shihen ushtarakët grekë ndërsa mbajnë një fjalim me tone trimufuese para Bashkisë së qytetit), por edhe robër lufte nga të dyja palët ndërluftuese në territoret shqiptare.

Sipas historianes britanike, Miranda Vickers: “Opinioni publik shqiptar në fillim e festoi triumfin e Greqisë ndaj Italisë, por qëndrimi i tij ndryshoi kur Athina nisi të tregojë hapur synimet e veta për të aneksuar Jugun e Shqipërisë”.
***************************************************************************************************
Diçiturat:

Foto 1: Vjeshtë 1940- Faksimile e thirrjes greke ndaj popullsisë shqiptare për t’iu bashkuar frontit anti-italian. Marrë nga Arkiva e Institutit LUCE.

Foto 2: 22 nëntor 1940- Oficerë grekë në ballkonin e Bashkisë së Korçës duke festuar triumfin ndaj italianëve. Foto është marrë nga arkivat greke. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 3: Dimër 1940-’41: Formacione ushtarake greke në territorin shqiptar pas fitoreve ndaj italianëve, duke paralajmëruar marshimin deri në Tiranë. Foto është marrë nga arkivat greke. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 4: Pranverë1941: Tanke greke të dëmtuara e të kapura më pas nga italianët pas tërheqjes së grekëve në zonën e Pogradecit. Marrë nga arkivat e shtetit italian. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 5: Dimër 1940-‘41: Ushtarë grekë duke vallëzuar rreth një turme helmetash italianësh të vrarë në territorin shqiptar. Marrë nga arkivat greke. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 6: Shkatërrimet që la pas lufta. Pas tërheqjes së grekëve, italianët rikthehen sërish në territoret shqiptare në kufi me Greqinë. Duken qartë se shënimet dhe emërtimet e dyqaneve duhej të ishin në italisht. Marrë nga arkivat italiane. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 7: 1940-1941: Robër grekë të luftës, të detyruar të përshëndesin liderin e fashistëve, në muret e Kalasë së Gjirokastrës. Marrë nga arkivat italiane. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 8: 1940-1941: Robër grekë të luftës, të shoqëruar nga një prift orthodoks duke kaluar nëpër qytetin e Gjirokastrës. Marrë nga arkivat italiane. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

Foto 9: 1940-1941: Robër italianë të luftës, shoqëruar nga ushtarët grekë pas betejës së Këlcyrës në territoret e pushtuara shqiptare. Marrë nga arkivat greke. Botohet për herë të parë: Armand PLAKA © të gjitha të drejtat të rezervuara

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket.jpg","attachment_id":"735299"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket1.jpg","attachment_id":"735300"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket3.jpg","attachment_id":"735301"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket4.jpg","attachment_id":"735302"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket5.jpg","attachment_id":"735303"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket6.jpg","attachment_id":"735304"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket7.jpg","attachment_id":"735305"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket8.jpg","attachment_id":"735306"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/greket9.jpg","attachment_id":"735307"}]

8 komente në “FOTOT e rralla/ Grekët në 1940: Shqiptarë, bashkohuni me ne!”

 1. Labi says:

  Respekte per heronjte e luftes ndaj nazifashisteve, pavaresisht kombit te tyre. Respekte per re gjithe luftetaret qe kane dhene dhe jeten ne mbrojtje te lirise te vendit te tyre.

  1. .. says:

   Jo vetem qe nuk i respektoni ata 9 mije e 800 deshmor por tmeroheni per ngrotjen eemorialeve te tyre…..thjesht se ju kujtojen pabesit Arnaute ndaj popullit Grek.
   Ishte epopeja me e Lavdishme e L2B sepse ishte fitoria e Pare Spektakolare ne Europ i nje populli te vogel ndaj Axit Naxi-Fashist.
   Futja e Gjermaneve me Ballkan per te shtypur Tiumfin Grek, e dobesoje sulmin Blic ndaj Bashkimit Sovjetik.

 2. papa tfgs1 pousti says:

  Grekët, dava bithekirësh………

  1. .. says:

   O Pust Turko-shaku…bith-qira u treguan gjysheryt e tu Hasan, Naim, Ali, Aqif, …..
   .Greket jo qe nuk i keni mdihmuar por i keni ngulur thiken pabesisht, sa here qe kishit mbeshtetjen e “te mrdhenjve”….dikur Turqia, pastaj Italia, sote flisni per Big Albania me mbeshtetjen e Amerikes….dhe keshtu historia perseritet.
   Se sa te pa bese Jeni o Arnauta e tregon refimi i Alfred Moisiut…. per 6 batalione Shqiptaresh qe ju bashkangjiten divizioneve Italiane (gjithmone me parullat “Shqypni e Madhe”)…lexo ne internet Gazeta Telegraf “Lufta Italo-Greke”, atje do lexoni dhe emrat e batalioneve, oficer dhe majora Shqipetare, nje prej te cileve ishte bastardi Spiro Moisiu.

 3. xhaferr deva says:

  prape me kto thirrje…perhere i kemi ndihmu grekojemenitet…dhe kur shpalosim historine del qe kto bythqira na kane fut thiken mas shpine…ku je alipashe…armandi thote anglezt miq ..o armand kur ishin miqte e shqiptareve kur na coptun kombin?????

  1. .. says:

   O Xhafer Turko-shaku….Greket jo qe nuk i keni mdihmuar por i keni ngulur thiken pabesisht, sa here qe kishit mbeshtetjen e “te mrdhenjve”….dikur Turqia, pastaj Italia, sote flisni per Big Albania me mbeshtetjen e Amerikes….dhe keshtu historia perseritet.
   Se sa te pa bese Jeni o Arnauta e tregon refimi i Alfred Moisiut…. per 6 batalione Shqiptaresh qe ju bashkangjiten divizioneve Italiane (gjithmone me parullat “Shqypni e Madhe”)…lexo ne internet Gazeta Telegraf “Lufta Italo-Greke”, atje do lexoni dhe emrat e batalioneve, oficer dhe majora Shqipetare, nje prej te cileve ishte bastardi Spiro Moisiu.

 4. Theatrical says:

  respekte per ushtrine shqiptare ne 1949 kunder monarko fashisteve greke te cilet i lane breket ne maje te Gramozit,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *