Rama uron “mirëmëngjesi” me një artikull të huaj kushtuar turizmit në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama në rubrikën e tij të mëngjesit ka zgjedhur që t’i urojë që të gjithë shqipëtrëve një ditë të mbarë më një aktikull të huaj kushtuar turizmit në Shqipëri.

Artikulli ndër të tjera shkruan se Shqipëria po kthehet në destinacion për shumë pushues italianë.

“Mirëmëngjes, dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë artikull të radhës për bukuritë e Shqipërisë dhe turizmin tonë,” shkruan Rama në Facebook.

Statusi i plotë

Shqipëria po bëhet destinacioni alternativ i pushimeve italiane. Me hapjen e resorteve dhe fluturime të reja nga Italia, Shqipëria është padyshim destinacioni më parësor i verës 2017.

Në mesin e plazheve ku të ngelet syri, siç janë Vlora dhe Saranda, dhe kur faqja zyrtare e turizmit albaniatravel.com të jetë online, kërkesat do të shumëfishohen në mënyrë dramatike.

Sipas raporteve nga ANSA, numrat e verës së kaluar kanë patur tashmë një kapërcim. Në vitin 2016 pati bum turistësh: 4,3 milion, 15% më shumë se në vitin 2015. Sektori i turizmit është një nga më të rëndësishme në vend, me një qarkullim prej 1.5 milionë Euro, 7% të PBB-së kombëtare.

Vjen në rritje fluksi nga vendet fqinje me Shqipërinë si Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia, por kështu po rriten edhe udhëtarët nga Gjermania (gjermanët ishin të parët që braktisin plazhet Romanje për zbuluar anën tjetër të bregdetit), Polonia, Rusia dhe tani edhe nga Italia.

Turistëve, Shqipëria u ofron natyrën e pacenuar, plazhet e bukura, rrënojat e lashta, ushqim të mirë dhe njerëzit miqësore. Më mirë se kaq …

ATTA (Adventure Travel Association Trade) e ka përfshirë atë midis tre destinacioneve kryesore për ata që duan një pushim aventure së bashku në Kubën dhe Portugalinë, falë shtigjeve panoramike ku mund të udhëtosh, si rruga e lashtë Egnatia që lidhte Romën me Bizantin si edhe ‘Via Dinarica’, një nga gjurmët më të mira të vitit 2017 sipas National Geographic, dhe falë kanioneve ku mund të bëhet Rafting.

Por pika më të fortë janë plazhet, të tilla si Ksamili pranë Sarandës, plazhit Dhërmi në jug të Vlorës, plazhi i Karaburunit, në Parkun Kombëtar Karaburun-Sazan dhe ai i Gjipesë, ndoshta më i bukui i vendit.

Kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian që prej vitit 2014, Shqipëria është një kantier i madh. Kudo ndërtohen rrugë, pallate, spitale dhe shkolla, edhe me ndihmën e të huajve, përfshi shumë italianë të tërhequr nga stimuj të tillë si reduktimi i TVSH-së nga 20 në 6% për industrinë e shërbimit të hoteleresië.

Me pak fjalë, Shqipëria është e gatshme për të nisur sfidën e saj për t’u kthyer në një mbretëreshë e turizmit. Më të zgjuarit shkojnë tani, kur ne ende kostot janë relativisht më të ulëta dhe nuk është sulmuar nga turizmi masiv.

 

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Rama uron “mirëmëngjesi” me një artikull të huaj kushtuar turizmit në Shqipëri”

 1. PRO says:

  ..kurre nuk kam dyshuar,se vendi im eshte nder me te bukurit…dhe nje politike e duhur ,do ta vere ne qender te vemendjes..te shpresojme!!

 2. Albamich says:

  Mbasi bera nje guide turistike ne te gjithe Shqiperine me disa miq te mij ngaSHBA, perpara se te largoheshin per ne SHBA I kerkova te me thonin cfare pershtypje ju lane vendet qe vizituan. Pergjigja ishte e shkurter Vlora, Saranda , Ksamili nota 5, Butrinti,syri kalter, gjirokastra, Korca ,Valbona dhe Tirana nota 10, plazhi i Golemit edhe pse nuk kane perfunduar investimet i japin noten 8…..
  dhe nese ne kete zone te Golemit investimet do te jene sukseshme, Shqiperia do te kete nje perle turizmi ne rang boteror, me thane dhe me dhane fjalen qe vitin tjeter do ti kalojme pushimet ne plazhin e Golemit

 3. Albamich says:

  Mbasi bera nje guide turistike ne te gjithe Shqiperine me disa miq te mij ngaSHBA, perpara se te largoheshin per ne SHBA I kerkova te me thonin cfare pershtypje ju lane vendet qe vizituan. Pergjigja ishte e shkurter Vlora, Saranda , Ksamili nota 5, Butrinti,syri kalter, gjirokastra, Korca ,Valbona dhe Tirana nota 10, plazhi i Golemit edhe pse nuk kane perfunduar investimet i japin noten 8…..
  dhe nese ne kete zone te Golemit investimet do te jene sukseshme, Shqiperia do te kete nje perle turizmi ne rang boteror, me thane dhe me dhane fjalen qe vitin tjeter do ti kalojme pushimet ne plazhin e Golemit
  Keto dit pres te vijne disa miq nga Peruja ,si thoni Ju, ti coj ne Sarande dhe Ksamil ???

  1. dyl patllakja says:

   coji me lazarat vella..e te shohesh ..nje duhan nota 15 pa dyshim

 4. kleptofagos says:

  Rama po behet me shume se telenovelat turke ..tre here ne dite .. nga dy kokrra .. para dhe mbas buke ..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *