“Shokojnë” mediat zvicerane: Beogradi po teston ndarjen e Kosovës, ja vlerësimi ynë

Idenë e ministrit serb të Punëve të Jashtme Ivica Daçiq për ndarjen te Kosovës, gazeta zvicerane “Neuer Zuchrer Zeitung” e vlerëson si “balon testues të Beogradit”.

Marrëdhënia e Serbisë dhe e Kosovës është temë që Beogradi po e përpunon prej një kohe të gjatë dhe me këtë rast ai nuk heq dorë as nga propozimet kontraverse”, shkruan gazeta zvicerane.

“Edhe pse nuk është thënë në mënyrë eksplicite, është e qartë se qëllimi është për ndarjen e Kosovës”, shkruan NZZ.

Gazeta sugjeron se është vështirë të mendohet që kjo ide të mos jetë nxjerrë në opinion pa marrëveshje me presidentin serb Aleksandar Vuçiq i cili ka paralajmëruar dialog të brendshëm të Serbisë për Kosovën.

Çështja e ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor historikisht ka qenë gjithmonë me shumë rrezik”, vlerëson në fund gazeta.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në ““Shokojnë” mediat zvicerane: Beogradi po teston ndarjen e Kosovës, ja vlerësimi ynë”

  1. DRENICA E KUQE says:

    Ata derra ne Beograd duhet ta kuptojne se nuk ka Shqiperia toke per t’i falur e dhuruar Beogradit, i cili duhet t’u jape fund lojerave per t’i mbatjtur per koloni tokat e pushtuara shqiptare ketu e 100 vjete me pare… Perndryshe plase sherri i vete Serbise qe asaj dhe serbeve do t’ua nxjerre syte…

    DRENICA E KUQE

  2. The Punisher says:

    Ah u Vuciqofshi ju o perkthyesit e temes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *