“Enver Hoxha është pederast. Për këtë vrau Kokalarin dhe gjellëbërësin e tij, që e kish mbajtur për marrëdhëniet e mësipërme”

Asamble Hatibi përmendi dy vrasje të diktatorit

Nga Kastriot Dervishi

Asamble Hatibit, regjimi i Enver Hoxhës i vrau bashkëshortin në moshë të re. Galip Hatibi u rrëmbye në mënyrë të fshehtë në vitin 1946 (kur ishte i sapomartuar me Asamblenë) kur ishte para godinës së sotme të Universitetit të Tiranës me urdhër të drejtorit të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit, Nesti Kerenxhi, sigurisht duke përçuar një dëshirë të Enver Hoxhës.

Hatibi u mbajt i izoluar për një kohë të gjatë në bodrumin e Seksionit të Sigurimit të Shtetit (te Selvia), derisa u ekzekutua diku afër zonës së Kinostudios kur ishte kthyer në një kufomë, kockë e lëkurë.

Galip Hatibi nuk u mor u pyetje asnjëherë.

Ai u la në errësirë dhe vetëm sa mbahej gjallë me ndonjë krodhe bukë.

Galipi ishte njohje apo më shumë se kaq, e Nexhmje Hoxhës gjatë luftës.

Ai u burgos në vitin 1942 dhe ishte pjesë e grupit antifashist që u lirua nga amerikanët në Bari të Italisë.

Megjithëse vrasje kriminale e Hatibit doli shumë herë gjatë procesit të Koçi Xoxes, regjimi asnjëherë nuk e rehabilitoi Galip Hatibin.

Bashkëshortja e Galipit, Asambleja, njihte shumë mirë jetën e Enver dhe Nexhmije Hoxhës.

Asambleja (mbante këtë emër sepse u lind në vitin 1924 kur u hap asambleja kushtetuese), mbaroi Institutin Femëror në Tiranë.

Gjatë luftës u burgos si antifashiste.

Në vitet 1944-1949 punoi në organizatën e Bashkimit të Grave, në vitet 1949-1956 në Ministrinë e Bujqësisë, më 1956-1974 në institutin Bujqësor të Kamzës si laborante; më 1974-1978 në ndërmarrjen artistike “Migjeni”.

Asambleja u arrestua më 10.10.1978 dhe u lirua nga burgu më 15.11.1982 me amnistinë e përgjithshme të këtij viti.

Goditja e ashpër e Asamblesë u bë pikërisht për shkak të emetimit prej saj të fakteve mbi jetën e diktatorit.

Në një raport të Drejtorisë së Punëve të Brendshme Tiranë të datës 11.9.1978, për Asamble Hatibin bëhet një analizë e fjalëve të saj duke ndarë agjitacionin në çështje politike dhe ekonomike.

Raporti nënvizonte: “Nga burimet rezulton se Asamble Hatibi është femër e zgjuar, me kulturë, di dy gjuhë të huaja (frëngjisht e italisht, por një të dhënë tjetër thuhej se di 4 gjuhë-shënim).

Është e pasionuar pas muzikës dhe letërsisë perëndimore, ka rreth të gjerë shoqëror, të cilët i ka ofruar në sajë të aftësive të saj për të tërhequr njerëzit duke u gjetur pikat e dobëta. Një pjesë janë me qëndrim të mirë politik”.

Citoheshin fjalët e saj, ndër të tjera, të mëposhtmet:

-Enver Hoxha është vrasës, kriminel, fajtor për të gjitha vrasjet që janë bërë në vendin tonë. Një person që ka bashkëpunuar me armiqtë e partisë, por për të shpëtuar veten, i ka eliminuar ata.

-Ai zhduk dhe vret, zakonisht ata që dinë sekretin për të.

-Ai e ka ngritur shumë figurën e vet, mirëpo me atë që bën, nuk janë pak, ka vrarë shumë, ka vrarë gjithë njerëzit që nuk kanë rënë dakord me të dhe ju thotë se kanë shkelur platformën.

Ai është shkaktar i vrasjes së vëllezërve Kokalari gjatë luftës, burrit tim Galip Hatibi dhe shumë të tjerëve.

Ai është vrasës dhe katil.

Enver Hoxha është pederast. Unë e di këtë gjë. Për këtë punë ai ka vrarë edhe atë, Kokalarin…si dhe gjellëbërësin e tij, të cilin e kish mbajtur vetë për marrëdhëniet e mësipërme.

-Po pse, sa do të rojë ky? Ka për të vdekur një ditë dhe atëherë do të kemi liri të plotë. Sot pyetet për gjithçka Enver Hoxha, zëvendësi i tij nuk dëgjohet fare. Gruaja e këtij të fundit e ka tepruar me elegancën e saj…ajo është frikacake, por ka përfituar nga dinakëria e atij labit.

-Enver Hoxhës i pëlqen ta ngresh në qiell, siç ndodh me kapitullin e qëndrimit të tij në Moskë në romanin “Dimri i madh” ku autori paraqet tërë mizerjen e jetës sonë.

Vaniteti (kotësia) e Enver Hoxhës arrin deri aty sa të mos i bëjë përshtypje se vepra e tij është e zezë. Autori (Ismail Kadare-shënim) është i madh se e bën armën e Sigurimit zhele.

-Hë pra, jeto në komunizëm, mbaje dhe radhën për kastraveca, të mos ketë prodhon kastraveci vendi ynë? I thonë 34 vjet! Marksist-leninist qe edhe Bashkimi Sovjetik, por e kuptoi që nuk ecet.

-Ata bëjnë politikë, do të hajë populli, mjaft e ka mbajtur peshën në kurriz, i thonë 60 vjet…Ti nuk e di se ç’është punëtori (tregon për një djalë me babanë punëtor që lagja i dha një shtëpi të vjetër. Kështu është shteti punëtor, diktatura e proletariatit).

-Unë nuk i them shthurje atyre që mbajnë pantallona të gjera e flokë të gjata, ajo është gusto e njeriut. Pantallona të gjera i ka mbajtur vetë Enver Hoxha ku ishte i ri. Shthurje i them të spiunosh prindërit se shikojnë Italinë në televizor. Ç’është e vërteta rinia ka krijuar urrejtje. Çfarë i kanë dhënë rinisë këta, vetëm aksionin.

-Ne nuk mund të izolohemi nga bota, sot janë konditat e tilla. Shikon televizorin, po shkojnë në hënë e çfarë shthurje ka në këtë mes? Ata që janë në fuqi jetojnë gjithnjë mirë, ata kanë vila kudo, në Volerek të Pogradecit, në Shkodër, në Korçë, u rrinë gati shtëpitë dimër-verë. Por ama lërmë dhe mua të jetoj si njeri, pse më le kështu.

REMOTE_ADDR:[]

35 komente në ““Enver Hoxha është pederast. Për këtë vrau Kokalarin dhe gjellëbërësin e tij, që e kish mbajtur për marrëdhëniet e mësipërme””

 1. fieraku NGA ferrasi says:

  Kesaj Asamblese ja paska fute motra e kadarese .
  Kadare e e Kane thirre per te mbulu kadrijen
  Bravo kadrije te pakten si e infiltrume
  Aty ja paska dhi Enverit
  Me vertete ato veprat ishin per ne hale.
  Z dervishi na nxirr nonje dokument
  U denu kadrija apo e fali Enveri se qau ismaili
  Jo per gje po’ ai s’ punti per poter e motres kur i pushkatoi burrin.

  1. Lugati says:

   mos ja nxrrini liderin kriminel pusht serb PEDERAST…jo se fillojne me qajte komunistat e ri(ripjellja)..o firak a shef si shkerdheshin njoni tjetrin heronjt e luftes nacionalclirimkare serbohoxhiste..

   1. yp Xhixhi says:

    Or ti katnar,nuk jena tuj qajt or manall! ta kom thone! Ne jana knoq tu pallu dylberat e races tate!

   2. Sendekallupi says:

    Shoku Enver q…j ne bythe? S’e besoj kurre, jane shpifje te imperialistave, shoku Enver ishte xhanan burre pyesni po deshet shokun Sali Berisha, shokun Fahri apo shokun Remzi.

    1. heu bre says:

     Enveri thone se i pallonte keta tipat, or ti !!!

     1. qyqa says:

      Mund te kete qene versatil qe q.ihej dhe q.inte. Pupupupupu cfare nuk po na degjojne veshet sot.

  2. eeeeej says:

   NA KENI CA TRAPIN ME KETO IDIOTIZMA QE SI BESON KUSH,MADJE AS AI QE I SHKRUAN!!!

  3. ti je muslimon,mos luaj ''shqiptarin'', vendi yt eshte mes sumave ne Karadak gyzel's..........allah uakbar! says:

   e mer bithqir cna paske bere………………..na mbushe vatanin me ”lavera”nuk ngeli shtepi myslimoni pa nxjerr nje ”laver”!!
   nuk e di nese vahdojne akoma edhe sot ti quajne gyzelat qe pjellin ”enver”…………….!!?

   1. uhahahaaa says:

    … sot i quajne Anastas Pisoglendi 😀 😀 😀

 2. fieraku NGA ferrasi says:

  Kesaj Asamblese ja paska fute motra e kadarese .
  Kadare e e Kane thirre per te mbulu kadrijen
  Bravo kadrije te pakten si e infiltrume
  Aty ja paska dhi Enverit
  Me vertete ato veprat ishin per ne hale.
  Z dervishi na nxirr nonje dokument
  U denu kadrija apo e fali Enveri se qau ismaili
  Jo per gje po’ ai s’ punti per poter e motres kur i pushkatoi burrin.

 3. Nik says:

  Po po dolen krimbat mbas shiut te shajne Enverin

  1. Njehere ishte kurvar
  2. Pastaj na doli se vrau shokun per Nexhmien
  3. Tashti na doli pederast
  neser do na dali qe hante femije te pjekur

  Nuk dine si te shajne Saliun, Fatosin, Edin dhe Liken dhe merren me dike qe beri te vetmin shtet te rrespektuar Shqiptar duke u nisur nga 0. Idiote me brire

 4. Capi dhia says:

  Muhabete bythe ne kohen e koleres!?.

 5. shqip says:

  Nje arsye me shume per te besuar qe Enveri ka vepruar drejte . Ç’mund ti thuash nje perversi qe mbush gazetat me banalitete te Tilla . Vetem menyra se si e nderton artikullin , le te kuptosh se Kemi te bejne me njerez qe Kane probleme te renda inferioriteti . E permend shpesh pederastine ky Dervishaj . Mirpo le te kuptohet se ka patur ndonje histori serioze me kete gjini mardheniesh . Ndersa kete shkrim e hasa edhe ne versionin e te treguarit nga e motra e Kadarese . Ne qe kemi jetuar ne ate kohe , kur lexojme te Tilla perralla , buzeqeshim ca . Truthari Kastriot harron qe Enveri nuk kursente gjenerale e ministra , kur behej fjale per propagande. Aq me teper per sharje ne adrese te tij . Si ka mundesi o i çmendur qe paska kursyer motren e Kadarese , apo kete Asamblene ? Se po ta marrim te mireqene , i bie qe Enveri paska patur humanizem qe nuk i ka derguar ne Tufine . Ve bast qe te tille si ky kellira , do hanin edhe ne ate sistem . Jane te prete per bythlepirje .

 6. goni says:

  Tashti i lutemi autorit te botoje dhe materiale te arshives se sigurimit te shtetit per te vertetuar edhe botkuptimin antikomunist dhe kurajon per tu shprehur kunder regjimit enverist te “disidentit” Demalia.

 7. ILIRET says:

  Nje pyetje i bej ketij Kacos: – Po vellai i Vilson Blloshmit pse nuk e mbrojti kete para Enverit? Po vellai i Mysine Kokalarit, cfare i pashpirti paska qene. Pse nuk e mbrojti motrem tek Enveri? Ashtu sic ,mbrojti Kadare motren e tij.
  I lumte Kadarese, ai qenka burre i mire.

 8. Benib says:

  Po c’eshte ky palaco Kastriot qe paska vjedhur arkivin e shtetit shqiptar se epaska vene Berisha drejtor per te nxjerre pallavra, shpifje per Enver Hoxhen. Ka bere gabim Enveri qe te paska lene gjalle ty ,more pederast, se ti dukesh qe je i tille, sevdiqe per te patur Enverin se qe i bukur. Njeri i degjeneruar qenke, Kastriot Dervishi.

 9. Dulla says:

  Ikni o ju qifsha robt se dulla ka 30 e kusur vjet që ka kthyer patkojtë po me sa duket juve do ju ndjekë fantazma e tij deri ne varr.
  Mirë ua paska bërë që ju ka shkërdhyer me soj e sorollop se ju paskeni qene rracë e hidhur

 10. leta says:

  Ato qe thuhen aty jane te verteta.Njerzit akoma e hane propoganden,Galipi ishte nje trup atleti i mtekullueshem dhe e hengren minjte,e lane si qen pa ngrene dhe pa pire.Ja futen Kocit se ai e vrau por nuk ishte e vertete,njerzit(tiransit e vjeter) e dinin ersyen por nuk flisnin.Asamblene e futi ne burg ,nje shoqja e vet qe e per te nxjerre djalin nga burgu filloi te shkonte dere me dere.Asambleja ishte grua e larte,kurre nuk u dha,kurre nuk u martua perseri por rriti nje djale me edukate qe e pati me Galipin.Ata qe flasin sot nuk jane sojli,por te ardhur pa asnje dhunti ose edukate,vetem parate.Edhe nqs nderron 7 lekure/Ti shehlere nuk behesh kurre.
  Do te ishte mire qe Z.Dervishi te tregonte se kush ishte bashkepunetorja e sigurimit te shtetit,se edhe karakteri i jerzve aty del.

 11. Shoku shpati says:

  Po’ ta ka thene Motra e Kadarese
  Paska fol me kte ka Sha regjimin
  L’età Jo shehlere
  Sheherlije.

 12. dervishi pedofil says:

  Qef o qef qe ben dervishi
  Pi raki ha meze mishi.
  Idiot kujton se do ndrrosh gje.
  Ik shiko grun se si dihet ku eshte. Qelbesire

 13. Tirana says:

  Dervish Kastrioti historia dhe personazhet historike nuk shkruhen mbi bazen e mllefeve, i tha, me tha, te thashe.
  Me keto qe shkruan e qe po ushqen kete gazete, ti je angazhuar te besh sherbime politike per ata qe duan ta zerojne historine e Shqiperise e dihet se kush e ka kete synim. Pastaj, duket se tenton te mbulosh pederastine tende apo te njerzve rreth teje. Per me teper, ti je i kriminalizuar per faktin se shfrytezon per qellime private mundesine qe t’u dha per te administruar nje arkive shteterore.

 14. azi says:

  na lodhet me histori te tilla ,jo ja futi jo ja lypi, merruni me hallet aktuale kerkoni pune per familjet dhe femijet mos u merrni me Enverin se eshte kohe e humbur

 15. Xha Brahua says:

  “Kurva te hedh ato te sajat”. Nuk mbulohet muti me shurre o Kaç pederasti me gjithe pederastet e tjere qe te vijne pas avazit duke botuar gjera pa vlere,……. funderrina jeni, asgje me teper.

 16. Arjan says:

  Mjaft me keto idiotesira se na hapet barkun ! Kujt Po i rruhet se i hante bytha enverit…

 17. Rixhepe Sanijes, gabele pi Brake says:

  U paska pas qi n’myth Baca Enver? Qyqja,qyqja!! Shka jeni tu thanë, hej ju shplaft mortja, jarabi, ju shplaftë!! Rrnoft shoqi Enver Hoxha!

  1. qyqa mi Xhevrije says:

   Jo or ti Salije jo! Shoqi Enver ka pas shkerdhy n’myth t’tjeret. A m’kupto 😉

 18. fotaqi says:

  Asnje nga komentet nuk i qan hallin gruas se shkret qe ia vrane burrin pa gjyq,e futen ne burg dhe e shkaterruan plotesisht.Asambleja ka qene nga familjet me te mira te Tiranes dhe jo te Mziut te plehrave qe eshte nje karagjoz.Duhen mendimet e Mziut qe ti japim fund ketij diskutimi.

 19. Ne ¢’fare moshe te kemi mer Dervish?
  Ok diktator,vendi i mbyllur-izoluar nga
  vendet fqije,europa,bota mbare.. ok.
  I ndjeri Enver mbas viteve tetedhjete dihej se ishte me nje semundje te pa sherushme che vdiq ne tetedhjeteepesen ,ok dervisho.
  Pyetja lind(mqnse a
  paska vrare,prere shumicen e popullit
  shqiptare)
  Mbas vdekje dmth prill 85 vdiq diktatori!?
  Po ne vitet ne vazhdim dmth 1986-87-88 89-90(ambasadat) 91(Porti I Durrsit kryesori) u prite plot gjashte vjet qe u zgjua dikush neper rruget e qyteteve per ‘te hedhur poshte regjimin komunist dhe pse nuk u hedhe poshte(meqse krimet po shtohen edhe ne ditet e sotme) gjate 86-87-88 89 etj mos valle kishte shumicen e popullit shqiptare mbas vetes qe se preku njeri me dore dhe sa
  ishte gjalle punoje dhe luftoje per vendin e tije?! dervisho ,jemi popull medje shkurter dhe [email protected] ne dervisho e kthejme pllaken si mbas qefit.

 20. Javer says:

  Enveri ka qene pasiv apo aktiv, apo I bente qe te dyja? Po gjellebersin e vrau sepse gjellebersi u lodh dhe hoqi dore? Kuriozitete intersante per ish diktatorin.

 21. ALI says:

  PER CFARE VLEN KY LAJM ?
  CDOBI DO TE SJELL ?
  MOS BLINI O NJEREZ MALL TE SKADUAR…
  SHIKONI E TE BEHENI BASHKE PER TE SOTMEN NE MENYRE QE TE NDERTONI TE ARDHMEN.

 22. lexuesi i irrituar says:

  Keto shkrime zbulojne dramen e brendeshme te nje dervishi qe nuk u be dot kastriot …

 23. pyetje says:

  Me gjithe keto qe po shkruhen keto dite me ka hypur kurioziteti se si dhe sa mund ta kete pasur Enveri. E kishte synet? I kalonte te 20 centimetrat? E rruante apo e mbante me lesh? Kuriozitete qe vetem disa dylbere te afte kane pasur fatin t’i dine. Cfare shije i kishte? Etj etj…

 24. faik rika says:

  Domethene komandanti i pergjithshem,kolonel-gjeneral Enver Hoxha,biri me i vyer i kombit shqiptar qihej ne bythe? Wow, cudi e madhe,ca nuk sajojne keta ballistet.Nuk ka mundesi qe sekretari i pare i partise se punes se Shqiperise te qihej ne bythe. ndoshta jane edhe thashetheme te imperialisteve amerikane dhe revizionisteve sovjetik. Se shoku Enver edhe pseudonimin e kishte Tarras,pra edhe nese ishte homo,ishte ky qe i qinte ne bythe gjithe bashkepuntoret e tij. Me siguri ate Ramiz kuven do ta kete cvirgjerua shoku Enver,sepse ai Ramizi jo vetem i sherbente me besnikeri,por edhe e imitonte deri ne te folur e levizje. Ndoshta edhe shokun Salush e ka shkep.

 25. pijaniku says:

  pse,a paska vra enveri a!?
  po,nese ka vra duhet te ket qen “I fort”. si puna e ktyne “t fortve” t tashem.
  kemi shullaz,”I fort”
  kemi edhe dhjetra te tjer “t fort” te cilve ju ka ngel vec emri sepse jan ose n burg ose nendhe,
  dhe t fortet jan vrasesa si rregull,por s kemi ngju nanji t fort,vrases,qe t jet ehe peder/
  edhe I fort edhe peder nuk skon.
  duket si me porosit kafe me kryp dhe sheqer!!!!

 26. Hitleri says:

  E dini si thoshte Stalini ? Sekretin e madh shtetror botoje ne gazet qe te mos e besoj njeri…
  Sa ju dhimset bytha Enverit mor..te gjith e din qe i binte bythes qe kur shkoi ne franc po pse botoni kshu shkrimesh qe ti pergenjeshtrojn komunistat nuk e mar vesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *