Alarmi i mjekëve: 13% e çifteve në Shqipëri janë prekur nga infertiliteti, ja rreziku

Mjekët gjinekolog japin alarmin se infertiliteti po shënon rritje nga viti në vit. Edhe pse nuk ka të dhëna të sakta, rreth 13% e çifteve të reja në vend nuk mund të sjellin në jetë një fëmijë si pasojë e infertilitetit.

Mjeket rendisin një sërë shkaqesh, ku peshën më të madhe e zënë infeksionet e patrajtuara.

 

“Rreth 75% e grave dhe vajzave ndeshen njëherë në jetën e tyre nga një infeksion gjinekologjik. Si rezultat i këtyre infeksioneve të patrajtuara mirë, si rezultat i rritjes së moshës së shtatzanisë pasi femrat duan të mendojnë njëherë për karieren pastaj për fëmijë, si rezultat edhe i faktorëve të ambientit, të një ambienti jo të pastër, ulet edhe përqindja e spermogramës. Rreth 20% për arsye mashkullore, 40-50% të femrave ndërsa pjesa tjetër është për arsye të përziera femër dhe mashkull”.

Sipas mjekëve, higjena jo e mirë shpesh bëhet shkak për infeksione. Sipas tyre periudha e verës, si pasojë e frekuentimit të plazheve dhe pishinave shton rastet e infeksioneve tek femrat./TvKlan

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Alarmi i mjekëve: 13% e çifteve në Shqipëri janë prekur nga infertiliteti, ja rreziku”

 1. grevisti digjital says:

  Do ndonje cift ndihme humanitare. Jam gati ti ndihmoj

 2. Alban says:

  Ja dhe plani serbo-grek i Sali Berishovicit per uljen e lindshemrise ndermjet shqiptareve dhe shfarosjen e kombit shqiptar qe po jep frutat e tij.

 3. Alban Dardani says:

  —- ”Alarmi i Mjekeve” , icili ka lidhje me shqetsimin per mos shtimin e popullates , duhet zevendesuar me thirrjen ”ALARM KOMBTAR” .
  —- NJe nder arsyet , pervec atyre qe jane thene me lart apo ne shkrime te me parshme , duhet gjetur edhe tek politikat dhe qarqet anti shqiptare ne tersi , e sidomos tek ato ne vendet fqinje ne vecanti. TE NDJEKURA NE VECANTI NE PRAG DHE PAS VITEVE 90.
  — Ajo duhet pare e kerkuar ne kuadrin e punes tyre te dukshme e te pa dukshme per ckombtarizimin , carmatosjen dhe shpartallimin
  gradual e ne te gjitha frontet e drejtimet. [moral, shpirtror, kulturor, politik, , historik, demografik, ekonomik, ushtarak etj..etj..]
  —- Duhet pare me gjakftohtesi, pergjegjesi e vemendje. –Nuk ESHTE SHKAKU KRYESOR POLITIKA 50 VJECARE , POR ESHTE AJO POLITIK E PAS 90, ECILA DUKE SHRYTEZUAR DIFEKTET E ATIJ SISTEMI DHE SITUATEN NE TERESI, ARRITI GOTJEN E SHPATALLIMIN TOTAL TE SHQIPERIS.
  — SHqetesimi me i madh eshte per brezat dhe shqiperin e ardhshme. Nuk iduhet gezuar shume ne dukje disa arritjeve ne zgjidhjen e disa gjerave per cestjen kombtare. Ne gjendjen qe eshte e mund te shkoje Shqiperia e ardheshme, ato arritje mund kthehen ne kah te kundert .
  —- POLULLATA e larguar ne emigracion , ne vecanti pjella e ardheshme e ketij brezi te larguar do llogaritur si ARBERESHE DHE ARVANITAS TE KOVEVE MODERNE, ME NDJENJEN KOMBETARE SHUME ME TE ZBEHTE SE DERI TANI.
  —- NE SE KY PROBLEM NUK SHIKOHET I NDERLIDHUR , DHE NE SE NUK MEREN MASA KOMLEKSE DHE AFAT GJATA .SHQIPERIA ESHTE E PRIRUR TE HUMBASE GJITHCKA, TE SHKOI DREJT SHPREHJES GJEOGRAFIKE. Goditja kryesore i este drejtuar SHQIPERIS sepse per trevate tjera

  Alban Dardani NY.

 4. Genci says:

  Mos u besoni o popull po shtrojuni beni seks se keto qe shkruajne jane idjotsira. Se ska asnje vend ne bote qe vuan nga infertiliteti po jane mashtrime mediatike.

 5. Taqka says:

  Kush ka probleme të vij tek unë që ti ysht para dhe mbrapa

 6. WEB says:

  Obobo oooo e politizuan edhe çështjen e lindjeve komentuesit e mësipërm,,,,,, pjellshmeria ka një rënie që prej 10 viteve, dhe nuk është një fenomen shqiptar, por global

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *