Për ata që mallkuan dhe heroizuan Agim Hushin

Nga Astrit Patozi

Agim Hushin e njoh që kur isha femijë, ndaj nuk dua të flas për të, se do të më konsiderohej konflikt interesi. Por më ka bërë përshtypje histeria kundër tij, pas lamtumirës së tenorit të shquar, i cili shpalli publisht zghënjimin total nga njerëzit që na qeverisin.

Natyrisht, në reagimin e Agim Hushit ka doza të forta patetizmi, por ai, në fund të fundit, është i siqertë.
Ndaj e kam të vështirë për ta pranuar këtë agresivitet të pazakontë, me të cilin u përcoll largimi i tij nga Shqipëria. E cila me shumë gjasa, nuk ka për të qenë përfundimtare, pasi zakonisht njerëzit e artit shquhen për shfrime të tilla emocionale.

Por me aq sa kuptoj, si ata qe derdhën atë duf urrejtjeje, edhe të tjerët që gati na e paraqitën si martir të vuajtjeve të kombit, janë më të ekzagjeruar se postimi i çiltër i Agim Hushit.

Të parët, janë ata që e shohin atdheun me ngjyra të forta dhe të ndezura, ata që nuk pranojnë t’ua shash, cilado qoftë arsyeja.

Edhe Agimi, në fakt nuk e shau, por ata e kanë të lidhur edhe flamurin, edhe himnin, edhe historinë, edhe Rilindjen (atë të Naim Frashërit, jo këtë shakanë e Edi Ramës), madje edhe kombëtaren e futbollit me emrin e njeriut që na udhëheq. I cili sipas tyre, nuk mund te mos na bëjë krenarë dhe nuk mund te drejtojë një atdhe të keq. Dhe për pasojë nuk të falin kurrë po i dole kundër adhurimit të tyre.

Të dytët e shohin, Shqipërinë vetëm bardhë e zi, dhe nëse dikush thotë se është velur apo neveritur nga ardheu, do të thotë se automatikisht shkaktar është vetëm kryeministri.

Duke harruar, që përpara se të merrte vendimin e vet historik, Agim Hushi kishte dalë nga “çadra e lirisë”, të cilën edhe vetë projektuesit e saj nuk e përmendin më si një epope të lavdishme.

Për të mos thënë pastaj, se çfarë i kanë parë sytë Agimit më 22 korrik, edhe nëse nuk ka qenë fare në Shqipëri, se fama e farsës së Lulzim Bashës i kapërceu disa fish kufinjtë e atdheut.

Në fakt, gjesti dëshpërues i Agimit, sipas meje, i përfshin të dyja, ndaj edhe përfundimi ka qenë ekstrem. Ikje masive ka vetëm atëherë kur mungon shpresa dhe atë nuk e ka vetëm në dorë vetëm pushteti, por po aq edhe opozita. Ndaj askush nuk duhet të çuditet e aq më pak të hidhet përpjetë, pavarësisht se mënyra e interpretimit të artistit ha shumë debat.

Eshtë e njëjta lodhje që ka kapluar qindra e mijëra shqiptarë, të cilët njësoj si sirianët, po dynden në sportelet e azilkërkimit në Europë. Të cilët njësoj si Agimi, nuk kanë asgjë me atdheun e tyre, por që nuk dinë ku ta zbrazin mllefin me ata që na qeverisin.

Ndaj lërëni në hallin e vet Agimin t’i përjetojë i qetë emocionet e tij, qofshin këto edhe të papërmbajtura. Tek e fundit, edhe po ta teprojë pak dhimbja e artistit nuk i sjell ndonjë dëm atdheut.

Kurse këta që kanë mërzitur Agimin po i bëjnë gjëmën çdo ditë e më shumë Shqipërisë, duke e bërë të krahasueshme me Sirinë, edhe pse këtu nuk ka pasur luftë civile.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Për ata që mallkuan dhe heroizuan Agim Hushin”

 1. Kavaja says:

  Nuk mjaftoi shurra e Agimit. Po i vjen dhe ti ne ndihme per te pastruar mutin e Agimit dhe Bashes. Po sa shume qe dhjesin keta çunat e bukur! Po qendroju larg o Patoz se nuk dihet cili qelb me teper se te dy perdridhen shume

  1. Beni says:

   Shko mor ti legen dhe bashkepunetor i zellshem i esadisteve. Shkaku me i madh i zbrazjes se Shqiperise jeni ju more horra dhe jo Rilindja e Edi Rames. Ju e zbrazet Shqiperine me vjedhjet, vrasjet, kaosin, lufterat, grabitjet qe i bete cdo shqiptari dhe Shqiperise per me shume se 20 vjet. Ju maskarenj ju ka bashkuar shkaterrimi, vjedhja, shitja e evendit dhe jo ndertimi dhe berja e shtetit dhe Shqiperise. Prandaj ‘Vaffanculo’ Patozi! Nuk kemi nevoje per leksionet e tua te ndyra.

  2. Kavajsi demokrat says:

   Po ti mer kavajs nuk ke pergjegjesi fare per kete situate deshperueae ku ndodhet vendi ? A nuk je ti pjese e politikes qe ka shkaterruar gjithcka prej gati 30 vjetesh duke vrare edhe shpresen ? Cfare ke bere ti gjjate gjithe ketyre viteve ne politike pervec pasurise qe nuk e ke te paket ? Perse nuk ke folur kur shqiperine e drejtonte partia jote qe ka fajin me te madh per kete gjendje? Gjeja me e mire qe mund dhe duhet te beah eshte te zhdukesh ti dhe te gjithe kriminelet majtas dhe djathtas se ne dhembin syte dhe ju urrejme kur flisni keshtu sikur keni zbritur nga hena. Zhduku plehre i neveritshem !

  3. AMY says:

   Partia jote mor zoteri na ka qeverisur me shume se askush tjeter, dhe ti pjese e atij pushteti, cfare bete per kete vend ? vodhet, mashtruat shqiptaret, dogjet, vrate ne sheshe dhe mbrapa kraheve, niset rruge por kurre nuk i perfunduat, i vodhete parate, apo legalizuatt shtepite, apo rregulluat ligjin e ndarjes se pronave e bere nga partia jote !!! cfare nuk keni bere, ate qe keni ditur te beni me mire ka qene pasurimi i juaj, i pafund, dhe te pangopur per pushtet dhe pasuri, dhe pasojat jane, ikja me merri nga ky vend si Hushi, por qe si nje talent ne muzike, dhe intelektual dha shembullin me te keq te nje personi pa karakter, desh te perfshihej ne politike, i beri vixite bashes ne cader, dhe kur PD nuk fitoi, per ate zgjidhje qe largimi nga shqiperia, por ik ore, njeri me zor nuk te mban, !kush e njihte Hushin, askush, ik sic ke ardhur pa ze !!!,

 2. student says:

  OK TITI. Po e leme GIMIN . po pas GIMIT doleme dhe shume te tjere se ne mos ti do gjendet dikush tjeter qe do na thote LERE ate se jo po keshtu e jo po ashtu. Ja po u thuhet c do dite lereni TITIN se gjithe mlefin e ka me BASHEN se nuk e beri DEPUTET po s ka gje tjeter. Ja po te leme dhe TY , GIMI nje cope ARTIST dhe ti nje cope DEPUTET. Ja po i leme nje e nga nje te gjithe te justifikuar per cfare thone e per cfare bejne, po i leme dhe te IKIN nga te jete me mire dhe po ju themi prisni sa ta rregullojme ne SHTEPINE e pastaj ejani JU ta gezoni e tju qajme hallet sa keni vuajtur ju qe iket jashte SHQIPERISE, pa atdhe, pa dhe, pa miq e shoqeri vetem me nga nje SHUK LEKE , ne vende ku te tjeret punonin e ju vetem hanit e pinit, ata budallenjte ashtu PUNE PUNE vetem PUNE qe te benin atdheun e TYRE atdheun TUAJ.
  Pse o TITI nuk thua GJYNAH i paska IKE PETLLA DHE GIMIT., APO dhe GIMI me budallalleqet e tij mund te te sherbeje per te bere POLITIKE????

 3. Tirana says:

  I ziu ti o Astrit (pa pika) qe edhe Hushin e lidh me Ramen.
  Po Shqiperine ne kete derexhe e prute ju gerdecaret, ti si deputet i atij fshati dhe te tjeret qe gerdecizuan Shqiperine.
  Edi Rama ju beri qytetare te Tiranes. Tirana pa Edin do ishte ajo haleja juaj e viteve 1995 me 37 hale mu ne qender te Tiranes e buze Lanes.
  Mire qe nuk ke cipe si politikan (politikan zeza), po si gazetar nuk te vjen pak per te vjelle nga ato qe thua? Edhe nje mut po te gjesh andej ne Vore apo ne Gerdec ku jeni shquar kasaphane do ta lidhesh me Edi Ramen? Nuk formon dot parti keshtu Patoz. Kjo qe shkruan nuk eshte parti, por mllef i peshtire.

 4. djali Leka Zogut keshilltar i Nishanit says:

  Ne tyere kete histori ti ‘Patoz’ a arrin ta kuptosh qe je pjese e LLAGAMIT qe diuan ti largohen edhe Hushat dhe ata qe kritikojne hushat dhe mitizojne hushat.Ti hyn ne krerety e krimit e korrupsionit si bashkepunetore te Sali Beograd Biberaj Bode Bordello Bregu ,Imamet e te njejtit Patoz derash qe quhet PD!!!!!!!!!!! Ti patoz ndryshe nga Rtrulat kje i mbytur deri ne gryke ne MUT e kerkon pas 27 vjetesh tu tregosh shqipetareve yjet se mendon se te gjithe jane olldashe edvine lulashe e koqedashe

 5. Zigur Qarri says:

  Ke dopjo e trete ke qene,apo ne mesnate ne nevojtore duke urinuar,kur ke qendisur kete palo shkrim?

 6. I ke ardhur rrotul e rrotull si kavajot bq qe je edhe ti edhe ush he te rent samari.
  Nuk na the pse e la Australin ky kavajoti jot ,kur ajo ishte atdheu i tij.
  Ai erdhi ketu se ju pa ju qe po beheshit milioner pa punuar,ai kujtoi se u be deti kos dhe erdhi me lug ne brez.
  Dikush nga ps e futi ne politik dhe donin ta benin deputet(nuk fitoi)dhe me pas nuk po i jepnin ndonje drejtori qe te bente ndonje korrupsion pa pellitur si gomar neper skena.
  E pa ashtu qe nuk po ja varte ps duke kujtuar se do fitonte pd me cadren antimiting,u fut edhe ky i ngrati ne cader dhe kur e pa qe edhe ketej ngeli jashte tepsis(si edhe ti)iku duke turfulluar e share kedo qe nga atdheu populli dhe sidomos politikanet mafioz qe nuk e ben pjese e mafies ,sado qe ju lepiu sumatricen te dyja paleve.
  Ja keto te na kishe thene ti kavajot:pse erdhi dhe pse iku,por ju jeni rrace e keqe dhe mbroni njeri tjetrin ne intriga dhe vjedhje.
  Na thuaj ndonje emer sigurimsi qe ka qene dhe eshte ne qeveri o patoz nga kavaja

 7. hik mer bythqim ,
  mer kurve ordinere ,kriminel qe te pret burgu .
  se nqs dikush nga ne i doli ne mbrojte Tenorit ,nuk e beri ate ,
  se gjasme tenori iku prej Rames ,
  por si nje e drejte personale e cdo kujt ,te shprehi ate qe mendon
  mbi realitetin -o rropsi e pafytyre .
  Ajo gjendje mizerabel ,qe exziston ne ate vend ,ne shoqerine e turmave qe ti dhe partia jote e shkerdhatave perfaqson ,eshte rezultat i funderinave si ty ne politike ,prandaj ben te largohen shqiptaret . Nuk ishte Rama ai qe krijoj kte Shqiperi te degjenruar e degraduar ne Afganistan ,
  por ju rrospit e pd-lsi , ku funderinat e njerezimit .
  Nqs Tenori do dilte me siglen e pederasteve ne ate lamtumire te tij ,
  mesiguri qe nga gjithe shqiptaret do kishte mare vetem Bann pas .Ptu rrace e ndyre ,sharlatanet e njerezimit

 8. Kavajsi says:

  E gjete rrugen per te fituar ndonje lek o patoz mavria. Po nuk te lexon njeri sepse asnjehere nuk ke qene objektiv , vetem nje bythe lepires i berishes.

 9. nari says:

  O Astrit ,ti qe na hiqesh sikur je i shenjte. A mos valle kjo Shqiperi plehrash qe la miku yt Agimi nuk eshte edhe veper e jotja ?!
  Ku ishe ti ne kohen qe lideri yt shpirteror ,Sali Berisha , me injorancen e vet prej provinciali po e shkaterronte Shqiperine ?!
  A nuk je edhe ti nga ata Katunare qe kur keni pushtet silleni si karderra ne vend qe te mendoni se si ta beni me mire ?!
  Shko mor katunar i ndyre !

 10. L leshi says:

  A ka ndonje njeri te zgjuar Kavaja mor zot se per budallenj e morem vesh se qenka plot. Or Patoz plehra si A. Hushi ka plot vendi yne dhe me thene te drejten edhe mua me vjen turp qe ato kane qene bashkekombesit e mi, me pak fjale nje hale me pak ne Shqiperi se me thene te drejten ishin bere pak si shume.

 11. nn says:

  Aman ore zoti Patozi, vetem ti mos ik se na morri lumi pastaj; si do ia beje Shqiperia , se shqiptaret e gjejne zgjidhjen ne te mire e ne te keq …………………………….

 12. Agimi says:

  Plasi vapa e u …pordhem.
  Ky eshte konkuzoni per shkrimin.
  Per te mos kundershtuar ne cdo rresht qe ke shkruar… se do me haje kohe…ne cdo rrjesht qe ke shkruar je komplet i pa informuar-i pa pjekur…i pa ditur me pak fjale.
  Thua(edhe keshtu e mendon):Turmat masive e lene vendin kur s’ka me shprese.Uaaa uaaaa uaaaaa!
  Po neve si popull a nderruam sistem ne 1991 dhe nga nje sistem pa shprese(komunist demek) vajtem ne nje sistem kapitalist me shume shprese…perse ikem masisht???!!!
  Ja qe na ekziston komlet e kunderta me ato qe shkruan…oeeooo.
  O Patos…
  Emigrazioni nuk eshte zgjidhje e perhershme ooo….tr…eshte nje gje e perkoheshme.

  O Patos…
  Ja me thuaj mua cfare pune vullnetare per te miren e vendit tend ke bere ose propozuar kokretish?

  Historia e Patozit.
  -1990 shqipetaret refugjat…patozi gazetar tek pd-ja.
  -1995 shqipetaret hidhnin lek ne piramida…patozi si kryredaktor vidhte dollaret e kosovarve.Ne ate kohe Patoz-atdhetari na shkruante super artikuj se si jeta ne parasen e shqiperise …vazhdonte.
  -1997 shqipetaret vriteshin me njeri tjerin…patosi hante dru ne tirane nga “parajs-it”
  -2000 shqipetaret emigrant(tashti) …patozi sec merrte ca vendime nga hetusia.
  2005 shqipetaret kane filluar te shijone mundin e tyre…patozi me shoke rrishkaterrojne shqiperine nga cepi ne cep me cdo lloj menyre…bregdete,pyje,kafshet e egra,liqene,lumenj,pasuri te patundeshme,etj etj .
  2010 shqipetaret kerkojne njecik me shume dinjitet.
  ..patosi u thote se jeni me mire se gjermanet dhe po se besuat do “hajnjni” edhe dry.
  2015 shqipetaret emigrand kerkojne me te kthehen ne atedheun e tyre…patosi u thote mos u ktheni se ketu mbillet hashash…ndersa atje ku ishit ju emigrant vetem pihet…KY DHE NDRYSHIMI I MADH.
  2017 shqipetaret indinjohen me nje rrote,trap,idiot,…por Patosi e ka shoke(apo e do per partine e re qe do krijoi?)….dhe na thote se jemi “sirelleksa”.

  Ne te tere hisorine e ketij a gjetet ndonje akt atedhetar apo ndonje mendim te tille?

  A se per njecik harrrrovaaa…
  2013-vdes shoku i Patosit ne”aksident”…por Patosi si atdhetare pa kompromis…u kujtua per shokun ne 2017 kur ja futi basha.

 13. qazim says:

  Je medioker Astrit.I kam lexuar shkrimet e tua dhe prononcimet publike pasi pretendon te shfaqesh klas me elokuencen tende,por bosh,gjithnje bosh.Perpiqesh te jesh I paanshem ne gjykim per idiotin artist por bosh,vetem bosh.Ate qe ti perpiqesh ta rrotullosh ne shkrimin tend,artisti idiot e ka thene troc si trap qe eshte.U perpoq por pa sukses te kapej pas politikes por kur nuk ja vari njeri filloi te peshtyje si provincial qe eshe,ashtu trapce.
  Te keshilloj qe te mbrosh kauzat e tua politike(qe dhe ato nuk thone gje),e jo budallenjte qe ne Shqiperi e kudo ne bote ka me bollek.

 14. Fari~hu says:

  Po kush ka pune me Agimin artist,Astritin politikan,gazetar,deputet,artist ,po deshe thuaj,njeri vjen nga ana e anes,e genjen Astriti a dikush tjeter,thote qe ne Tirane eshte ngritur nje cader ne mes te bulevardit,para kryeministrise,e drejton Saliu me Lulin,ne ate cader mblidhen me patriotet dhe te mencurit e ketij kombi,po mbeshteten nga shume figura te rendesishme politike nderkombetare,qe i vjen keq per shqiptaret e p.d,prandaj mblidhuni ketu,paraqituni te drejtusit e cadres,merrni programin e aktiviteteve,zakonisht ne kushte normale ka dy cfaqje ne dite,per dite te ejte mblidhet dhe parlamenti i cadres,ku hapjen e ben Luli kurse direktivat i jep Saliu,mbasi te beni formalitet e duhura gjate kohes qe fillon aktiviteti ne cader pregatituni te mbani nje fjalim rreth 10 minuta,po nuk patet oratori te mjaftushme,mund te kendoni ndonje kenge te cfardo rryme, edhe tallava lejohet,dhe mbasi te keni dhene kontribut te mjaftushem ne kete drejtim,jurija do tju propozoje per deputet ku te doni ju,kjo ishte historia e Agimve dhe Astritve deri para shpalljes se listave,me shpalljen e listave dhe mos vendosja e emrave te tyre ne lista,Shqiperia mbaroi,shqiptaret jane dele,ne nuk jemi shqiptare te kesaj rrace dhe cfare nuk thane,cfare spo thone dhe cfare sdo te thone,deri sa te merziten vete.Eshte realitet,qe Shqiperia nuk eshte as Australi,as Amerike,as Gjermani as ku di une se cfare,Shqiptaret e kane lene Shqiperine ne kete gjendje dhe Shqiptaret duhet ta bejne Shqiperine,po jo Shqiptaret e cadrave,keta asnjehere jo

 15. nari says:

  UA ,, SA QESHA!!😂😂

 16. Simon Vrusho says:

  TË LARGOHESH NGA DEPUTETË ME HUNDË TË ZBARDHURA NGA KOKAINA…

  Tek letra e largimit artisti Agim Hushi ka lënë një denoncim, një akuzë ndaj Atdheut të kapur për fyti nga kriminelët dhe ai ikën nga baballarë kombi, që, në vend që të kenë flokë të zbardhur nga mendimet, kanë hundë të zbardhura nga kokaina….

  1. Arditi says:

   Simon Vrusha
   Po sa kokine pine shqipetaret(me ze te mejdanit si kimist)?
   Po keta te evropes nuk pine fare keta( prap i njetei ze)?
   Ja ke fut kot lale ja ke fut kot(aurrela)!

   Une them ti denxosh ne prokurori(zeri im).

 17. Haka Tekizoti says:

  Patozi me fjalë gjithnjë mundohet të paraqitet i moderuar e ekuilibrist, ndërsa me vepra ka qenë e ka mbetur Sali, kështu që çfarë të thotë do t”i çmohet në bazë të asaj që ka bërë e po bën.

 18. Haka Tekizoti says:

  Patozi me fjalë gjithnjë mundohet të paraqitet i moderuar e ekuilibrist, ndërsa me vepra ka qenë e ka mbetur Sali, kështu që çfarëdo që të thotë do t’i çmohet në bazë të asaj që ka bërë e po bën.

 19. ceni nga Bostoni says:

  Na i mbushi mendjen ky katunari tjeter i Kavajes…po ikni u zgjyranike lajuni dhe ferkohuni mire se e kini kaluar rinine si zgjebsa dhe zgjebsa mbeteni kudo te shkoni dhe cfardo te beheni!Nuk ju ka ngelur juve patrotizmi o fshatare Kavaje!

 20. Gjini says:

  O Patoz, ku e gjete atë fjalën HEROIZUAN, që e ke vendosur edhe në titull? Nuk ka folje heroizim-heroizoj në gjuhën shqipe. Ka vetëm emër, i huajtur nga gjuhë të tjera. Ta ka lënë yt atë Shqipen që ta përdhosësh kështu? Kushedi sa “xhavahire” të tilla do të kesh brenda, por nuk të lexoj dot, e di pse? Sepse je de-heroizuar fare, po fare ama. Mos mendo t’i kthehesh “zanatit të vjetër” , se nuk e paske zanat. Po fare, ama.

 21. luli i vocer says:

  o Agim , po shiko se mos ke ndonje vend dhe per Lylin ore konosh, mere dhe Lylin ne Australi , te dy bythqira ti nga kavaja , Lyli e ka per hob , keni dhe te tretin bythqir astritin u bete nje treshe e mire nuk ju can asnje .Gjithe te keqiat keni ne kuriz , pederasta , ndyresira , tradhetare , njerez te peshtire , dava llumi …………..fare e poshter

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *