FOTOT e rralla/ Plazhet e virgjëra dhe fantastike të Shqipërisë në komunizëm (dhe qytetet)

Këto janë disa foto të rralla nga komunizmi, që tregojnë se si kanë qenë plazhet dhe natyra shqiptare.

Në to nuk ka asnjë ndërtmi, ndryshe nga sot, që janë mbushur plot me pallate.

Fotot janë postuar nga gazetari Adi Darsi, që sjell edhe pamjet e disa qyteteve të asaj periudhe.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-3.jpg","attachment_id":"569042"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-1.jpg","attachment_id":"569038"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-4.jpg","attachment_id":"569043"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh.jpg","attachment_id":"569049"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-2.jpg","attachment_id":"569041"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-9.jpg","attachment_id":"569048"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-5.jpg","attachment_id":"569044"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-6.jpg","attachment_id":"569045"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-7.jpg","attachment_id":"569046"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-8.jpg","attachment_id":"569047"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-11.jpg","attachment_id":"569040"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/plazh-10.jpg","attachment_id":"569039"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet.jpg","attachment_id":"569037"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-1.jpg","attachment_id":"569026"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-10.jpg","attachment_id":"569027"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-11.jpg","attachment_id":"569028"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-2.jpg","attachment_id":"569029"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-3.jpg","attachment_id":"569030"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-4.jpg","attachment_id":"569031"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-7.jpg","attachment_id":"569034"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-6.jpg","attachment_id":"569033"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-5.jpg","attachment_id":"569032"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-8.jpg","attachment_id":"569035"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/qytet-9.jpg","attachment_id":"569036"}]

31 komente në “FOTOT e rralla/ Plazhet e virgjëra dhe fantastike të Shqipërisë në komunizëm (dhe qytetet)”

 1. Kritika says:

  ku jane fotot more tema ???

  1. Adriatik says:

   Natyra e bukur po vendi ka shume turkoshqiptare.

    1. 111 says:

     o arjan o kar..ka qy me tetor ky artikull o tyc

  1. nje lexues i zakonshem says:

   Undefined=Idiot i lindur , qe shkruan undefinet , ne vend te komentit . Mos ja vini re , e ka lene mendja qe sapo erdhi ne kete bote .

   1. Arian says:

    😃🤣😂Si ky jane 99% e kosovareve dhe 80% e shqiptareve te shkolluar ne kohen e shpellareve.

 2. piter pan says:

  Vetem se kur flasim per kete teme duhet te kemi parasysh se komunizmi prodhoi ate monster sociale qe quhej “Njeriu i ri”, i cili sa iku dajaku i Partise iu versul gjithckaje qe kishte rrotull dhe e rrenoi, kafshoi , vodhi, plackiti, me ne krye Berishet, Nanot, Metat, Ramat e soj e sorollop!

  1. Arb says:

   E drejte, e me e keqja eshte se akoma nuk i ka dale gjilpera e dalldisjes dhe mos te shohe ndonje hapesire te gjelber a dicka te bukur se do shkoje patjeter t’i peruroje me permjerrje (kam parasysh sidomos monumentin e 100 vjetorit te pavaresise te parku rinia qe vjen era kerme).

 3. Eni says:

  Keto foto me trishtojne. Sa e bukur ka qene shqiperia dhe ku eshte katandisur nga babezia e ndyresirave qe kane qeverisur kete vend nga 1990 e deri me sot.

 4. Moisi Golemi says:

  Gazetar gomar qe flet per plazhe dhe na tregon male, lumenj e parqe.

  1. XheJ eN Bi says:

   Lugato….
   Ke qënë ndonjëherë në plazh para 90-ës ?

 5. Lugati says:

  paskan dale nostalgjiket e sistemit mo t modh kriminelo antishqiptar qi ka pa nai here historia

 6. mirel says:

  Te jesh vlonjat e te mos jesh nostalgjik per keto kujtime, vetem derri nuk e kupton.
  Vertet e krijua njeriu i ri..po kjo demokracia juaj e shkerdhyer na solli mostrat ne mes te plazhit.
  E kane mberthyer Berisha – Meta-Ramiu-Kokedhima dhe gjithe kriminelet e droges.
  Atehere ishte vetem plazhi, deti, dhe dielli.
  Asnje morr rreth e rrotull
  Dhe nje dymja e tere me vreshta , ullinj e portokalle.
  Sot kane ndertuar mbi det..ky produkti plere i demokracise.
  Lexo pak Ardian Klosin dhe bej krahasimin.
  Popull popull, je fajtor per kete.

 7. aqif tahipi says:

  Ketyre gjathtosheve qe na dolen pas fillimit te shkerdhatokracise ,nuk ju pelqejne keto foto se per keta lloj shqupsash vetem ndertimi i barakave pa leje eshte zhvillim.Ne kohen me te rregullt ku u zhvillua demografia e shqiptareve ,arsimi ,bujqesia ,shkenca ndihej mendja e nje njeiu te shkolluar si ENVER HOXHA .Keta vemjet qe erdhen pas 90 e deri sot jane jo vetem te paafte por edhe te gatshem te shesin gjithe shqiperine per 5 pare.Vepra e ENVERIT nuk harrohet kurre nga shqiptaret e thjeshte ,ndersa hajdutet dhe kriminelet nuk e durojne dot shkelqimin e tij.

  1. XheJ eN Bi says:

   shvejk. …
   Këta e kanë fjalën për periudhën e sistemit komunist.Por prapë gabohen, se sistemi komunist nuk kaloi ndonjëherë.Këta ngatrohen me partinë komuniste.Deri në 90-ën ka qënë sistemi Socialist me një parti komuniste ( dhe më vonë Partia e Pune )po përsëri një parti komuniste.
   Nuk e di përse ngatrohen kur thonë , në kohën e komunizmit.E thonë nga naiviteti apo mosdija ? Këta janë dhe gazetar të shkolluar,ose do kenë ndonjë diplomë të Kristalit !

 8. shvejk says:

  Shikoj ne foto natyre , det, male e lumenj. Por nuk e kuptoj termin: kto jane foto te rralla nga komunizmi. A thua se komunizmi eshte ndonje objekt, me sa di une komunizmi eshte ideologji dhe idete nuk mund te fotografohen, apo ndoshta gazetari yne mund ta beje kete? Gjithesesi une ne keto foto nuk shikoj komunizem por vetem nje Shqiperi te mrekullueshme qe ka lindur para komunizmit dhe me siguri do te jetoje shum me gjate se cfaredo ideologjie.

 9. stela says:

  Dhe per te vazhduar me tej idene e Shvejk ketu shohim nje natyre te mbrekullueshme qe kasta komuniste e perdori per qellimet e vete dhe nuk e lejoi popullin shqiptar ta shfrytezonte per turizem apo banim si fqinjet tane greke apo kroate qe me turizmin mbajne ekonomine familjare dhe shteterore . Jo pa arsye bregu nga Vlora ne Sarande u la si toke e shkrete perdorej per trafiqe po atehere i bente shteti mafioz qe njerezit e thjeshte i detyronte te mernin iniciativa per te jetuar ne ” fshatrat erinj socialiste ” ne maje te maleve ku shihej vetem dy ore dielle ..,,,, etj etj….

  1. Fahriu says:

   Stela mos u merr me keto kopila te Dimitrovit

  2. Anesti says:

   Keto jane si puna e gramit ne toke qe po e shkule del prap. Grami ka vetem nje zgjidhje per mos te dale prap: Djeg-je

  3. Il popolo bue says:

   Populli shqiptar e kishte kalifatin ne gjak moj e panxene. Shkaterrimtar ne gjeneze. Ti do kesh qene ndonje kooperativiste qe edhe per te ardhur kalimthi ne Tirane te duhej te aplikoje per vize nje vit perpara. Sot i keni ndertuar vilat mbi det sepse nuk ju fiket uria e shpirtit dhe mentaliteti “tok e xanum”. Po ku ishit ju per te shijuar natyren moj e mjere. Veçmas per kooperativa dhe pune ne fushe – vetem atje ju mund te ishit te dobishem. Ju njihte mire qoftelargu i Gjirokastres se çfare brumi kalifati ishit ju. Vetem fale dhunes se asaj kohe dhe frikes ju kthyet punes dhe ndertuat diçka me vlere ne ate vend. Sot qe jeni te lire e kthyhet te gjithe Shqiperine ne nevojtore e landfill.

 10. Theodhoriu says:

  Shume bukur. Pamje te jashtzakonshme. Si ne Korene e Veriut. Krenar dhe tevirgjer por kembezbathur dhe barkun bosh.
  Po ku jeni mbledhur more te gjithe kelyshat e Dimitrovit me Salen, Nanon, Edin, Liken ne krye dhe te gjithe pjellat e komunizmit.

 11. fieraku NGA ferrasi says:

  O mirel kjo demokraci nuk eshte e mikut Tim Lugati
  Eshte e juaja
  Eshte e partise qe ti ke nostalgji
  E gjitha kjo u be me nje strategji
  Tipike komunistesh
  Katovica
  Kush e beri shkofte ne ferr.
  Per te Marre komunistet ne dore ekonomine e vendit.
  Disa komente tuajat me pelqejne
  Kur flet per shkaterrimin e vendit
  Po’ kur vjen Puna per te thene kush e shkaterroi ti merr tjeter drejtim
  Komunistet e shkaterruan
  ATA udhehoqen ne ndryshimin e sistemit.
  Aty i ke te gjithe ne te gjitha partite.
  Kam lexuar diku ne nje liber
  Kur cifuti qe kishte mbet i fundit ne nje kamp cfarosje ne fund te luftes e pyeti
  Nazistin qe i torturnte te burgosurit
  Po’ Tani cfare do besh?
  Do hyje ne partine social demokrate
  Dhe do te punoj ne polici
  Ju pergjigj gjermani.

  1. mirel says:

   Komunist di Gramoz Pashko thua ti? Ai qe i hoqi eshtrat e te jatit nga varri?.
   Apo komunisti servo spiun Berisha? qe gjithe ju lugatet i vajtet pas per te djegur gjuthe Shqiperine? Planin e UDBse per ta shkaterruar Shqiperine ju e ndoqet me entuziazem dhe pasion te madh.
   Sa ju pelqeu per ta shkaterruar do kishit bere dicka me te mire se keto foto. Faktet flasin vete.
   Komunizmi eshte vetem nje term per te justifikuar krimet tuaja si gjoja viktima te komunizmit dhe te pafajshem per gjithe pislleqet dhe vandalizmin qe gjeneruat oas demokracise. Eshte vula juaj ketu, jo e komunisteve.
   Te etur per hakmarrje si bisha te zgjidhura, dhe me mendje te vogel, nuk eshte cudi qe rezultati eshte ky qe eshte. Do kalojne vite dhe prape do na cani trapin me komunistet. Rrace e qelbet

 12. Komunistet e ruajten te virgjer dhe komunistet e tipit lugat sali tritan e co e shkerdhyen dhe e cvirgjeruan ne menyre malokshe dhe fshataraske.
  Kjo lloj rrac e keqe nga ajo qe skishinpare ashtu me sy u turren si te babezitur dhe i ben si shpellat e tyre.
  Po sa shume paskan qene kudo qe te shkosh vetem malokshe ndegjon.
  Po sa te eger paska qene shkatrruan cdo gje dhe vler mjafton nje fjale te thote kryemaloku salikomunisti keta patriot djegin gjithe Shqiperin

 13. fieraku NGA ferrasi says:

  @ mirel vandalizmat te rrofshin
  Sa per rrace e qelbur
  Ate mbaje.
  Per ty do mendohesha dy here te te merrja hysmeqar apo jo.
  Boll na bere si i zgjuar.
  Edhe nji gje
  I shami te shan.

 14. Luli i vocer says:

  O lugato o ryc ,o klluf kari sic ben komentet ke dhe suratin o i fllicshem , o debil , ik se po dhien Sala i lepia sumen o kelysh i keq e bythlepires

 15. Kapedani says:

  E çuditeshme me keta bolet qe administrojne mesazhet ,ky Mireli poston 3 here mua sme postojne komentin.

 16. jazek says:

  s,po e kuptoj =Ku eshte e bukura e dheut ketu=

 17. hallall says:

  kapedan]Eshte me rradhe’1 burre ,1 grua ,1polic

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *