FOTOT/ “Lufta” me flakët, Rama i përgjigjet me prova kritikëve: Shteti në krye të detyrës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me situatën e zjarreve në Shqipëri ku ka siguruar se shteti është në krye të detyrës për shuarjen e tyre.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shefi i qeverisë sjell  detaje të reja nga operacioni që po kryhet në të gjithë vendin për eleminimin e vatrave të zjarrit.

SHTETI NË KRYE TË DETYRËS

Vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme, të cilat kanë ndikuar rëndshëm në një situatë të paprecedentë zjarresh në mbarë mesdheun.

Për përballmin e situatës janë angazhuar deri më sot 8261 vajza e djem nga Emergjencat Civile, Forcat Zjarrfikëse, Forcat e Armatosura, stafet e bashkive si edhe vullnetarë, të mbështetur me 973 mjete tokësore dhe 5 mjete ajrore (2 helikopterë dhe 3 avionë). Situata mbetet e vështirë edhe për ditët në vijim që vala e të nxehtit të jashtëzakonshëm do të jetë prezente në territorin tonë.

S’ka dyshim se kapacitetet tona mbeten të ulëta përballë këtij kërcënimi kaq serioz dhe në katër vitet e ardhshme do të përpiqemi seriozisht për rritjen e këtyre kapaciteteve.

Sidoqoftë, faktet flasin vetë qoftë për punën kolosale që është bërë në kushte tejet sfiduese, qoftë për kujet e krismat digjitale të atyre që duhet të japin llogari e jo të kërkojnë llogari.

Nga 280 vatrat e zjarrit në të cilat ka qenë e nevojshme ndërhyrja e strukturave shtetërore, sot janë aktive vetëm 8 prej tyre dhe ky numër pritet të ulet në orët në vijim falë gatishmërisë maksimale, koordinimit të plotë dhe bashkëpunimit të lartë mes institucioneve vendore e qendrore.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20664550_10155039105071523_1062083745949871487_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20664550_10155039105071523_1062083745949871487_n.jpg","attachment_id":"744123"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20708064_10155039104961523_3533402630957501476_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20708064_10155039104961523_3533402630957501476_n.jpg","attachment_id":"744124"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20729204_10155039104951523_4972204005169041031_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20729204_10155039104951523_4972204005169041031_n.jpg","attachment_id":"744125"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20708240_10155039104946523_165358135751967004_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20708240_10155039104946523_165358135751967004_n.jpg","attachment_id":"744126"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20663766_10155039104856523_8748818835263268663_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20663766_10155039104856523_8748818835263268663_n.jpg","attachment_id":"744127"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20768128_10155039104746523_7315610004605650157_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20768128_10155039104746523_7315610004605650157_n.jpg","attachment_id":"744128"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20638555_10155039104691523_6682960670961351478_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20638555_10155039104691523_6682960670961351478_n.jpg","attachment_id":"744129"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20729686_10155039104611523_6878649507815420196_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20729686_10155039104611523_6878649507815420196_n.jpg","attachment_id":"744130"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20663625_10155039104576523_105672056849091885_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20663625_10155039104576523_105672056849091885_n.jpg","attachment_id":"744131"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20728395_10155039104516523_891600715532250338_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20728395_10155039104516523_891600715532250338_n.jpg","attachment_id":"744133"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20664127_10155039104501523_5400335345096834542_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20664127_10155039104501523_5400335345096834542_n.jpg","attachment_id":"744134"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20708114_10155039104506523_942349924135393420_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20708114_10155039104506523_942349924135393420_n.jpg","attachment_id":"744135"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20728026_10155039104566523_2872273324518409361_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/20728026_10155039104566523_2872273324518409361_n.jpg","attachment_id":"744132"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *