FOTOT/“Gati për betejë”. Gratë siriane përgatiten për të luftuar kundër ISIS

Reth 210 gra nga Siria u trajnuar për rreth 15 ditë nga Forcat Demokratike të Sirisë (SDF), për të luftuar kundër ISIS.

Gratë mbaruan dje stërvitjen e tyre në një fshat të Sirisë veriore.

Tashmë pas përfundimit të trajnimit të tyre ushtarak, gratë janë gati t’i bashkohen  trupave të SDF në betejën kundër Shtetit Islamik.

Në këto 15 ditë trajnimi grave ju mësuan se si të përdornin armët, taktikat dhe ndihmën e parë si dhe luftimin trup më trup.

Një zëdhënës i SDF tha se ata duan që  të çlirojnë zonat e Sirisë nga Shteti Islamik dhe të “thyejnë”  mentalitetin mashkullor.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate.jpg","attachment_id":"744166"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate4.jpg","attachment_id":"744170"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate1.jpg","attachment_id":"744167"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate2.jpg","attachment_id":"744168"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate5.jpg","attachment_id":"744171"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate6.jpg","attachment_id":"744172"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/grate7.jpg","attachment_id":"744173"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *