FOTOT/ Nga karuseli, te ura dhe treni me kuaj, ja tre shpikjet shqiptare në vitet 1919-20

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar  në faqen e tij të facebook tre shpikje shqiptare, praktike por dhe të rrezikshme.

Këto shpikje janë realizuar në vitet 1919-20.

1.“Tren” me kuaj që rrëshqet mbi shinat e dekovilit të braktisur nga austriakët në rrugën Durrës-Tiranë.

2.Urë mbi Shkumbin e periudhës osmane, por e përshtatur me një platformë druri dhe parmakë për transportin e motorizuar të ushtrive të huaja gjatë Luftës së Parë Botërore.

3.Karuzel prej druri në Elbasan. Në foto janë infermieret dhe një oficer i Kryqit të Kuq Amerikan për të parë lodrën e çuditshme prej druri.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/1-kuaj-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/1-kuaj.jpg","attachment_id":"746797"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/2-ura-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/2-ura.jpg","attachment_id":"746798"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/3-vinc-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/3-vinc.jpg","attachment_id":"746799"}]

1 komente në “FOTOT/ Nga karuseli, te ura dhe treni me kuaj, ja tre shpikjet shqiptare në vitet 1919-20”

  1. Dulla says:

    Çpikje shqiptare ??? Do tu kete rene vapa ne koke me duket

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *