FOTOT/ Brenda qytetit “fantazmë” i cili ka 55 vjet që digjet nga zjarri i nëntokës

“Centralia”, qyteti fantazmë amerikan i cili ka qenë në zjarr për 55 vjet,  tani është i mbuluar me gropa “djegëse” dhe është bër një vend qëndrimi për bandat.

Qyteti i cili gjendet në Pensilvani, SHBA  ka vetëm gjashtë banorë pasi të gjithë u arratisën pas një zjarri të madh nëntokësor më shumë se 50 vjet më parë.

Ekspertët vlerësojnë se në këtë qytet ka qymyr të mjaftueshëm në nëntokë për zjarrin i cili mund të vazhdojë të jetë aktiv edhe për 250 vjet të tjera.

Policia e ka braktisur këtë vend prej kohësh dhe stacioni më i afërt i policisë është 30 milje larg.

Harold Mervine, i cili është presidenti i qytetit, tha: “Ky duhet të jetë një vend i qetë, por ka kaq shumë idiotë që kalojnë në mes të natës, është qesharake.

Bandat e kanë kthyer këtë vend në një makth të zhurmshëm për banorët e mbetur.

Krimi është gjithmonë në krye të rendit të ditës në mbledhjet e këshillit mujor.”

Numri i turistëve që duan të vizitojnë këtë vend është rritur fill pasi u shfaq një dokumentar i ri “Centralia, Qyteti i Humbur i Pensilvanisë”.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931498-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931498.jpg","attachment_id":"748143"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931508-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931508.jpg","attachment_id":"748144"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000346316113-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000346316113.jpg","attachment_id":"748156"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931529-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931529.jpg","attachment_id":"748145"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931678-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931678.jpg","attachment_id":"748146"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931683-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931683.jpg","attachment_id":"748147"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931685-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931685.jpg","attachment_id":"748148"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931690-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931690.jpg","attachment_id":"748149"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931864-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931864.jpg","attachment_id":"748150"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931865-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931865.jpg","attachment_id":"748151"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931879-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931879.jpg","attachment_id":"748152"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931886-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931886.jpg","attachment_id":"748153"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931887-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931887.jpg","attachment_id":"748154"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931901-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000345931901.jpg","attachment_id":"748155"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000346316115-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000346316115.jpg","attachment_id":"748157"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000346316116-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/nintchdbpict000346316116.jpg","attachment_id":"748158"}]

2 komente në “FOTOT/ Brenda qytetit “fantazmë” i cili ka 55 vjet që digjet nga zjarri i nëntokës”

  1. bekim says:

    Para dy javesh e kam vizituar kete vend dhe boll mashtruat se nuk e kane zabtur bandat por si ne cdo vend perendimor ku ka pasur miniera qymyri jane mbyllur dhe vendi eshte braktisur ,tymin ka rreth dy vjet qe nuk del me vetem n q se eshte shume nxehte

  2. bekim says:

    dhe te gjithe banoret kane qene emigrante nga evropa dhe mbreteria angleze qe punonin neper minierat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *