Ai është Tritan preshi

Tritan Shehu është një eksponent politik që njihet mjaft mirë nga shqiptarët. Njihet si një personazh i korruptuar në politikës. Më shumë i thërrasin Tritan preshi për shkak të një historie që flitet se ka ndodhur në vitit 97’ në Lushnje, kur si dhuratë nga qytetarët lushnjarë mori një presh.

Bëmat dhe historitë e Tritan Shehut nuk janë të pakta, ndërkohë që, nga ana tjetër, ka edhe legjenda si legjenda e preshit në Lushnje.

Bëmat dhe gjëmat flasin për miliona e miliona euro me një kompani fantazëm gjatë kohës që ai ka qenë kryetar i PD-së, ku zhduku çdo financë dhe e la Partinë Demokratike, kur doli në opozitë me disa qindarka.

Tritan Shehu është nga ata servilë që lëpihet ku të mundet. Pasi Sali Berisha e qeroi nga Partia Demokratike në vitin 97’-98’ ai kaloi me Genc Pollon. Tentuan të bënin një lëvizje dhe më pas u largua përfundimisht nga PD-ja, duke qëndruar tek PDR-ja e Genc Pollos. Edhe ky i fundit nuk është se e donte shumë por tashmë me ardhjen e Lulzim Bashës në PD, Tritani ishte një vlerë e shtuar për ta.

Duke qenë se Genc Pollo dhe PDR-ja kishin shumë pushtet mbi Lulzim Bashën, ky i fundit i ka kërkuar rikthimin e Tritan Shehut, i cili është rreth 70 vjeç. Shehu, ish-kreu i PD-së dhe ish-ministër, zgjidhet i pari i listës në Qarkun e Gjirokastrës duke marrë minimumin historik të votave që ka pasur Partia Demokratike në këtë Qark. Kuptohet, po të vësh Tritan preshin në krye të listës së Gjirokastrës nuk pret të marrësh vota të shtuara pasi qytetarët nuk janë as pa sy, as pa vesh, nuk janë as pa mendje dhe dinë ta vlerësojnë votën e tyre.

Po kush do të shkonte të votonte në Gjirokastër Tritan Preshin, e përse duhet ta votonin? Kujt i duhej vota për Tritan preshin. Rezultati i 25 qershorit dha një katastrofë elektorale në Gjirokastër dhe për këtë përgjegjësinë e ka kryesuesi i listës, pa përjashtuar edhe kryetarin e degës Roland Bejkon, por ky i fundit ndoshta aq peshë dhe mundësi politike kishte.

Kryesuesi i listës duhet të udhëhiqte fushatën, po a mund të udhëheqë një “presh” fushatën e një partie në një qark. Në fund rezultati tha preshi ka minimumin historik. I vendosuri në listë nga Lulzim Basha mori atë që iu dha qytetarëve të Gjirokastrës. Iu dha Tritan preshin dhe preshin i kthyen edhe gjirokastritët Lulzim Bashës.

Kohët e fundit Tritani ka filluar flet dhe është agresiv. Do të jetë në treg, duket i nxehur, i mërzitur. Doktor Tritani ose doktor preshi, po ta quajmë, nuk ka asgjë të keqe, do të jetë në parlamentin e ardhshëm, pra do të rikthehet deputet. Kur të dalë në pension afërsisht do të jetë 72 vjeç, do të shkojë në Parlament dhe do të qeshin të gjithë, do ta ngacmojnë, do ta tallin, do ta ironizojnë, për servilizmin, paaftësinë, mediokritetin dhe gjithçka që ka bërë keq dhe shumë keq në politikë.

Si mjek ndoshta është për t’i hequr kapelen, si politikan është një zero me bisht. Këtë nuk e vlerësojnë mediat dhe nuk e vlerësojnë shkrimet apo gazetarët. Këtë e kanë vlerësuar qyetetarët me vote, të cilët sistematikisht i kanë dhënë shpulla të pandashme Tritan Shehut edhe për më tepër më e freskëta është me 25 qershorit.

Tritani hyn tek ata servilët e kryetarëve, por nga ata më të neveritshmit, që edhe kryetari ndoshta Lulzim Basha nuk e ka thirrur kurrë në zyrë. Dhe ditën që është zgjedhur për të qenë i pari i listës së Gjirokastrës nuk e ka thirrur Lulzim Basha, por e ka thirrur Genc Pollo. Dhe nuk e ka thirrur në selinë e PD-së, por e ka thirrur tek kafja poshtë shtëpisë së tij, për t’i thënë se do të kryesonte listën e Gjirokastrës.

Se Lul Basha ishte zënë dhe nuk e takonte dot dhe Tritani udhëhoqi listën e Gjirokatrës e lajmin e madh e mori në kafen poshtë shtëpisë së Genc Pollos, bashkë me të cilin shumë vite më parë themeluan një parti për të çuar PD-në në humbje në zgjedhjet e 2001, për ta sabotuar dhe shkatërruar, për t’u rikthyer tani me Lulzim Bashën  më të fortë se kurrë. Gati për të qenë ashtu si në vitin 2001 një grup parlamentar për t’u ndarë dhe për të ikur nga Partia Demokratike dhe për t’u përdorur apo keqpërdorur në çdo moment nga Edi Rama, apo vetë Lulzim Basha, në momente të caktuara dhe për qëllime të caktuara.

Gjithsesi Tritan Shehu i përket të shkuarës megjithëse është sërish deputet, ai thjesht në memorien e shqiptarëve sado mik i mirë, intelektual e ndoshta me vlera, do të ngelet Tritan preshi./CityNews

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Ai është Tritan preshi”

 1. Kiu says:

  Me fal, por nga gjuha vulgare duket sikur lexon 55-en e Fahros dhe jo temen. Megjithe faktet qe mund te jene te verteta, por gjuha eshte e turpshme dhe jo profesionale…

 2. artan says:

  Ky stan kete bylmet ka.

 3. tomsojeri says:

  Or mik Ki, per cfar paturpesie flet !!!!!!! Pse akoma egziston turpi?????????? Cilendo “figur” qe sillet ne politiken shqiptare ,nga do qe ta prekesh vjen er kellir qe nga koha kur u cfaqen te na “shpetonin” nga diktatur e eterve te tyre ! Hic mos u prek e mos u brengos per kto ftyra qe peshtymen ton e kan arom e as ate nuk meritojn ! Hajduter ,mashtrus te etur per pushtet qe i ben te pasur ,jo nje pras, por dhe patellxhanin e mbajn e vec te mos lagohen pa mbushur thesin qe gjithmon bosh ju duket ! Kta jan qe krijuan ate klasen e re te degjenerimit ,e shkaterimit te Shqiperis e qe i pushtuan shqiptaret me ter levat qe ju fal pushteti i tyre vulgar e i pameshirshem ! Akoma meshir ti ???? Ky dhe te gjith emrat qe permenden ktu, qoft dhe rastesisht me ate Kuqon qe sben dallim nga ky e fati der tani e ka shpetuar nga presh hormonal sa dor e tij prej hajduti ! Profesionalizem ??????? Avash or mik se ju skuq faqja ksaj rrace qe vjedh e vret e del perseri e kerkon voten nga viktima !!!!!! A nuk po shef sa kan vjedh ????A nuk po shef ci kan ber shqiptereve kta pisa e qe rrenqethesh me ato cka po lexon e duken, e mendo, sa jan ato qe nuk i dim e na fshehin !A ka me vulgar se demonstrimi i jetes prej sheikesh perpara ksaj varferie ku e cuan kte vend ???

 4. saliu says:

  Ia fusni kot ne shumicen e artikullit. Arsyeja kryesore pse Preshi reziston ne PD eshte sepse ai mbahet si njeri i Italianeve, ose pro lobit katolik, nese themi dot keshtu. Ai eshte rektor a dekan a ku e di une ne universitetin zoja e keshilles se mire e ka lidhje me politikane italiane. E fitoi kete rol ne PD sepse e para nuk kishte njeri tjeter qe ta bente, Jozefina kishte pordhe te madhe per ta luajtur e Aldua ishte idiot, dhe pre me teper i interesonte Berishes sepse, nje koqe si Preshi e pa shume pretendime i leverdiste. Po te kishte qene ndonje njeri inteligjent do ta zhvaste mire Berishen per influencen e tij ne qarqet italiane. Por me shume sesa per Tritan hajvanin e per politiken tone idiote, me teper duhet te kete TURP Italia dhe politika Italiane e katolike qe ka ngelur tek kesi idiotesh e plehrash ne Shqiperi. Mbase nuk kane interesa madhore e kane gjetur nje nul qe i hedhin ndonje koske e kaq.

 5. fieraku NGA ferrasi says:

  Ke thene nje fjale me vend
  O tomsojer
  Qe eshte e kote te shkruajme me shume.

 6. Shkelzen says:

  Ore ç’fare legjende thua ti !?🤔
  Ka qene presh me mut ajo qe hengri Tritani ne Lushnje 🤕🤢🤢🤢

 7. mergim tari says:

  Gazetari flet per miliona, por harron qe Tritani ka qene edhe drejtuesi I firmes SHQIPONJA, asaj te naftes se PD qe ja çonte Milloshevicit, per te furnizuar makinen luftarake serbe, qe te luftonte kunder popujve te ish jugosllavise dhe atij kosovar. Fundi i asaj lufte dihet. U bene krime kunder njerezimit dhe sigurisht edhe bashkepunetoret qe ndihmuar Milloshevicin me nafte, duhen gjykuar si kriminele lufte.

 8. TOMORI SHBA says:

  Ky bastard, Dritan Preshi, apo leshi, duhej cuar ne hetim dhe burgosje qe kur ishte kryetar i PD ne kohen e embargos nda jugosllavis te Milloshevicit, Dritan Preshi dhe Sali Berisha furnizonin serbin me nafte, thyenin embergon e OKB. me 25 autobote te medha qe dergomnin cdo dit ne Malin e Zi, plus dy tankereve te vendosura ne Lumin Buna qe hidhnin matan lumit me mijra litra naft e benzin ne dit.
  Ky sevopruzhina i felliqur, ka qen dhe mbetet vegel qore, servil i pashoq i bythelepires i Berishes, dhe kur esht i tij esht edhe i Bashes.
  Basha hoqi nga lista personat me me shum reputacjon dhe kontribute ne PD por, qe si vinin pas avazit Lulezim Bashes dhe la nje matuf te till qe as per mek lagje smeriton me, se ka shteruar nga profesjoni.por dhe esht matufosur fizikisht.

 9. tritani eshte hot says:

  Nje tjeter babi seksi me k.r te madh nga PD qe na ka q.re fort gjate karieres se tij politike. Keta kane qene te gjithe per porno e jo per politike, por ja qe meqe nuk behen porno ne Shqiperi, ju futen politikes dhe na q.ine te gjitheve nga lart. Shife sa buze erotike qe ka Tritani per shembull, imagjinoni si i fryhen kur eshte gati per derdhje. 😛

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *