SHIFRAT/ Forcimi i euros shqetëson eksportuesit në Europë, por pak rrezik për rritjen ekonomike

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Eksportuesit europianë kanë filluar që të shqetësohen në lidhje me forcimin e monedhës euro, e cila thuajse arriti në barazi me dollarin pas zgjedhjes president të Donald Trump.
Megjithatë analistët shikojnë pak rrezik për rritjen ekonomike…

Monedha e përbashkët europiane kapi nivelin e 1.19 dollarëve në 2 gusht, më të lartin që nga janari i 2015-s.

Për bizneset europiane që mbështeten tek eksportet, veçanërisht në Francë dhe në Itali, euro e forcuar, dëmton këta të fundit.

Ka një nervozizëm të dukshme se monedha e forcuar do të fillojë të ketë ndikim mbi fitimet e korporatave europiane, të cilat kanë filluar të duken që në rezultatet e këtij tremujori,- tha për APF-në William Hamlyn, analist investimesh në Manulife Asset Management.

Ndikimi i euros së forcuar është i ndryshëm në varësi të shtetit. Gjermania, ekonomia më e madhe europiane, nuk ka asgjë për t’u frikësuar në këtë moment, tha ekonomisti i Berenberg Bank, Holger Schmieding, duke shtuar se euro akoma është shumë larg normës ekuilibër në afatgjatë  prej 1.25 dollarësh.

Vetëm një e katërta e eksporteve gjermane lidhen me dollarin, tha Ilja Nothnagel, ekspert ndërkombëtar në Dhomën Gjermane të Tregtisë.

Italia do të jetë vendi më i prekur nga rritja në vlerë e euros, tha Ludovic Subran, ekonomit në Euler Hermes.

Nëse raporti dollar/euro do të qëndrojë stabël në këtë nivel, do të jetë në disavantazhin tonë,- pranoi Lucia Mattioli, zëvendës president për çështjet ndërkombëtare në Konfindustrinë italiane.

Megjithatë, Lucia Tajoli, profesoreshë e politikave ekonomike në Politeknikun e  Milanos, nënvizon se nuk është dhe aq “e fortë” dhe mendon se eksportet italiane për shkak të rritjes në këto vitet e fundit mund të vihen nën presion.

Për Francën, rritja e euros do të ndihet fort në disa sektorë si aeronautika, tha Subran, duke shtuar se kompanitë e mëdha të përfshira në eksporte, dinë si të përshtaten me një euro në rritje.

Për momentin, euro e mbiçmuar nuk po shkakton shqetësim në Spanjë, pasi dy të tretat e eksporteve të saj janë në vendet e BE-së.

Rreziqet e rritjes ekonomike?

Forcimi i euros vjen me rimëkëmbjen ekonomike të Eurozonës.

“Eurozona shikohet sot si një zonë stabiliteti”,-  tha për AFP-në Philippe Waechter, ekonomist në Natxis.

Ekonomia e 19 vendeve që përdorin monedhën e përbashkët euro u rrit me 0.6% në tremujorin e dytë, krahasuar me rritje prej 0.5% të tremujorit të parë, raportoi agjencia e statistikave Eurostat.

Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ekonomia në Eurozonë u rrit me 2.1%.

Rritja e Eurozonës u rrit dy herë më shpejt se sa në Britani, ku Prodhimi i Brendshëm Bruto u rrit me 0.3% në tremujorin e fundit.

Për momentin forcimi i euros pritet që të ketë një ndikim të ulët në rritjen e Eurozonës, tha Subran, i cili përllogarit një humbje prej 0.1%  këtë vit.

Gjithsesi, nëse monedha e përbashkët vazhdon të forcohet ndikim në rritjen ekonomike do të jetë 0.3-0.4% në vitin e ardhshëm.

Në të gjitha rastet sytë do të jenë nga Banka Qendrore Europian për të ndërhyrë sërish.

Roli BQE-së do të jetë “që të bëjë çdo gjë që është e mundur që rritja ekonomike të rrisë dhe të gjenerojë më shumë punësim”, tha Waechter duke iu referuar dy zonave në rrezik nëse euro forcohet pak më shumë.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *