FOTOT/ Rrëfimet tonditëse, ushtaret amerikane: Si na përdhunonin shokët e skuadrës

Ushataret femra që kanë shërbyer në forcat e amatosura të Amerikës tregojnë tmerret që ato kanë kaluar gjatë shërbimit në ushtri dhe që po kalojnë edhe tani.

Një nga këto veteran Lurae Horse shërbeu në Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara si mekanike ku punoi  në bombarduesin B-29.

Sipas Horse, ajo u përdhunua nga një shok i skuadrës së saj. Më pas, gruaja me lotë në sy tregon se nuk kishte paraqitur një ankesë zyrtare për incidentin e ndodhur.

“Unë thjesht tërhoqa pantallonat dhe u ktheva në punë,” tha ajo.

Por vuajtjet e këtyre veteraneve femra nuk “shterojnë” me mbarimin e shëbimit ushtarat.

Shumë prej tyre kanë mbetur të pastreha dhe jetojnë në vende të mjerueshme.

Një tjetër veterane femër, Alishaa Dell, tregon se ka mbetur e pastrehë pasi ka kaluar pesë vjet në marinën amerikane.

Sipas Koalicionit Kombëtar për Veteranë të Pastrehëve në SHBA, gratë aktualisht përbëjnë tetë përqind të popullatës së përgjithshme veterane dhe 14.6% të ushtrisë aktive, ndërsa pritet që këto shifra të rriten në rreth 16% deri në vitin 2035.

Në dritën e këtyre tendencave, numri i veteraneve femrave të pastreha është dyfishuar nga 1,380 në vitin 2006 në 3,328 në vitin 2010.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DAF00000578-0-image-a-69_1503444962851-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DAF00000578-0-image-a-69_1503444962851.jpg","attachment_id":"751192"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DB800000578-0-image-a-21_1503444580111-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DB800000578-0-image-a-21_1503444580111.jpg","attachment_id":"751193"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DD600000578-0-image-a-71_1503444968318-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DD600000578-0-image-a-71_1503444968318.jpg","attachment_id":"751194"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DDE00000578-0-image-a-64_1503444886406-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778DDE00000578-0-image-a-64_1503444886406.jpg","attachment_id":"751195"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F4F00000578-0-image-a-42_1503444691267-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F4F00000578-0-image-a-42_1503444691267.jpg","attachment_id":"751196"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F8A00000578-0-image-a-35_1503444663480-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F8A00000578-0-image-a-35_1503444663480.jpg","attachment_id":"751197"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F9A00000578-0-image-a-89_1503445180486-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F9A00000578-0-image-a-89_1503445180486.jpg","attachment_id":"751198"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F9600000578-0-image-a-85_1503445135400-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778F9600000578-0-image-a-85_1503445135400.jpg","attachment_id":"751199"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FA600000578-0-image-a-34_1503444634947-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FA600000578-0-image-a-34_1503444634947.jpg","attachment_id":"751200"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FD600000578-0-image-a-32_1503444629991-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FD600000578-0-image-a-32_1503444629991.jpg","attachment_id":"751201"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FE700000578-0-image-a-24_1503444595498-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FE700000578-0-image-a-24_1503444595498.jpg","attachment_id":"751202"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FF200000578-0-image-a-28_1503444608967-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/43778FF200000578-0-image-a-28_1503444608967.jpg","attachment_id":"751203"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/4377900A00000578-0-image-a-30_1503444623973-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/4377900A00000578-0-image-a-30_1503444623973.jpg","attachment_id":"751204"}]

13 komente në “FOTOT/ Rrëfimet tonditëse, ushtaret amerikane: Si na përdhunonin shokët e skuadrës”

 1. DIngo says:

  Amerika eshte nje Hale e Drejtuar nga Lobi Hebre dhe e Poshteruar nga zezaket e piste dhe pertace.
  Te bardhet jane nen Urdherat e Kompanive qe i dergojne ne lufte gjoja per te perhapur DHierokracine e tyre te famesheme qe na sollen dhe neve keto 27 vite.Ne Amerike njeriu per njeriun eshte ujk,Kush nuk paguan para e lene te vdese para spitalit.Kur trajtojne qytetaret e tyre keshtu llogarit sa shume i duan Shqiptaret qe qihen ne sume per pak Amerike zezake.

  1. palla says:

   Janki, lindur kriminel. E kane mbytur dhe po e mbytin boten ne gjak.

  2. arditi says:

   po çu thu mo shoku ,
   ajo thote qe i kane perdhunu ISI , ata mjekroshat ….
   Kush ta solli demokracine ty ? ajde fshatar lere laptomin se nuk
   eshte sport per ty

  3. futja kot says:

   Ku e ke degjuar kete ti? Ne Amerike te mundesohet sherbimi mjekesor me ane te siguracionit shendetesor, te cilin ose ta paguan punedhenesi, ose nese nuk ke aq te ardhura sa ta paguash te jep shteti diferencen midis asaj qe mund te paguash dhe asaj qe nevojitet. Po s’pate fare siguracion ta ofrojne sherbimin dhe mund ta paguash ne te ardhmen nese mundesh, gjykata vendos te paguash nje perqindje te asaj qe fiton. Po s’te pelqeu ky sistem shko paguaj 50% taksa ne Europe dhe e ke “falas”, ose shko ne Turqi te te vene shpretken ne vend te melcise. Per sa i perket ketyre veteraneve qe ngelen te pastrehe, kane 10000000000 programe per t’i ndihmuar kur kthehen, universitetet publike mund t’i bejne pa lek, kredite mund t’i marrin me kosto me te ulet se te tjeret. Ama nuk eshte opsion thjeshte te terhiqen nga gjithcka dhe te mos kerkojne ndihme per traumat qe kane pesuar, apo te mos kerkojne pune per te paguar nje qera minimale, se eshte gjynah qe te vije ndonje Shukrie apo Bedrie nga ndonje skute e Shqiperise dhe te nxjerre lek me grushta restoranteve e hoteleve te Amerikes, nderkohe qe vendasja i ben naze ketyre lloj punesh. Puna nuk eshte turp. Po te ishte me e afte s’do kishte perfunduar nenpunese ushtrie, do ishte profesioniste zyrash. Kur s’je e afte, keto jane punet, pastruese, kuzhiniere, etj. Ndryshe fli ne makine, s’ta ka fajin Amerika.

 2. Lisi says:

  Këto që thuhen këtu janë shpifje komunistësh .
  Ja , pyesni edhe Anglo- sanksionin Spartak Ngjela , në s’besoni mua !
  Ku të fal vettingu amerikan , mrekullia oxidentale që do bëjë çudira tek ne .
  – politika e lartë amerikane dhe politika e lartë gjermane po merren me ne ……!
  Lexoni Takun , që t’u zerë gjumi rehat , jo çpifjet komuniste !

  1. Burhan says:

   Shko more , ti e ngjela ,
   te pyesim Ngjel anglo saksonin ne ?
   e pse duhet me e besu ate burgaxhi ?
   keni 27 vite o fashista qe e degjenerut kete vend .

  2. spartaku says:

   Lisi! Nuk jane shpifje fare,por nje realitet i besueshem.Ushtaret Amerikan jane pa edukat dhe te pameshirshem.Nuk kane sjellje njerzore por kafshe.

  3. lushnjari says:

   ngjela eshte POLITIKAN I MADH .

 3. zenuni says:

  Amerika eshte e shndritshme. Paska dale nje femer te akuzoje se u perdhunua dhe nuk denancoi…? Po miliona te tjerat… ushtria amerikane ka etiken me te larte ne bote dhe trajtimi I veteranve ose ish ushtarakeve eshte I nje niveli te paimagjinueshem per Europen e Azine…
  Thjesht shndrit me fuqine dhe lavdine e ushtrise dhe trajtimin e ish ushtarakeve.

 4. Kuq e zi says:

  Na qenkan mbledh kromalaqet e janulles ne te njejtin lajm kunder shba-ve
  Hahaha sa po u dhimbset kjo femra ketyre krimbave
  nese ushtria amerikane spaska etike imagjinoni ato pidhat ruse qe dalin ne parate se per cfare rroli jane ne ushtri
  Kjo thote ngrita pantallonat dhe vazhdova punen eshte e para femer qe ben sikur ska ndodhur gje ose deshi pastaj u pendua

  1. me Topuz says:

   Ta mbeshtes plotesisht Mendimin .
   Qenke patriot i madh , paske ene mustaqe .
   Mos je ti ai i gjeagjezes ?

   Eshte koke Kuq , mustaqe zi ,
   te hedh nje pik e te bene njeri .

   SA SHUME i ngjake , identik .

 5. Phoenix says:

  Amerika eshte mbrapa, ne ndertojme rilindjen me forcat tona. Ka me si kto lajmet?

 6. goni says:

  O NJEREZ mos shikoni rreklamat dhe televizorin shkoni jetoni dhe hajdeni komentoni , se po tju thuash ju te verteten siç esht te hidheni ne fyt per ameriken , shkoni jetoni ca koh dhe do shikoni nje fukarallik qe te shokon te fut daten , mos na shikoni rreklamat , shkoni ne bronx dhe shikoni kush esht fukaralliku vertet ,as qe na rruhet as per rusin e as per ameriken kto jan te verteta shkoni shikoni qe dhe nje vend posht ures ta gjesh me pages ose me mik se jan te zena prej vitesh , rrini ne SHQIPRI se fukarallik po prap jeni lule , nuk e keni par ferrin.

Lini një Përgjigje te Lisi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *