Rama kritikon ambasadorët, reagon Besnik Mustafaj: Ai nuk di si funksionon trupa diplomatike, ja pse nuk ka investime të huaja në Shqipëri

Kritikat e kryeministrit Edi Rama për punën e dobët të ambasadorëve, publicisti Besnik Mustafaj i ka quajtur të pavend.

I ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News24, Mustafaj tha se Rama nuk e njeh funksionimin dhe rolin e trupës diplomatike, madje sipas tij ai nuk njeh as gjuhën që duhet të përdorë me ta.

Mustafaj tha se fakti që nuk ka investime të huaja në Shqipëri, kjo vjen si pasojë e problemeve që ka vendi brenda dhe jo për shkak të paaftësisë së ambasadorëve për të tërhequr investitorët e huaj, shkruan BalkanWeb.

“Rama tregoi se nuk e njeh funksionimin e jashtëm me të gjitha sistemet demokratike. Përcaktues për rezultatin e ambasadorëve jashtë, është politika e brëndshme. Edhe sot Rama bëri dëgjesë po foli vetëm vetë. Rama duhet të mbajë mend çfarë i tha Merkel kur erdhi këtu, dhe tha se investimet e huaja nuk mund të vijnë për sa kohë ka korrupsion dhe shumë arsye të tjera. Nuk është puna e dobët e ambasadorëve por politika e keqe e brendshme. Rama nuk i njeh detyrat që ka trupa diplomatike. Rama duhet t’i drejtohet me gjuhën që i takon ambasadorëve dhe t’i kërkojë atyre atë që ata mund të bëjnë. Në qeverinë e Ramës nuk ekziston termi “diplomaci ekonomike”, që është përdorur në qeverinë e vitit 2005. Ministria e Ekonomisë, e Financave dhe e Bujqësisë nuk punojnë në këtë drejtim. S’janë ambasadorët ata që duhet të shpikin. Rama shko me duar në xhepa jashtë vendit, nuk paraqet asnjë ide, dhe prandaj investitorët e huaj nuk vijnë. Fjalimet e tij s’janë të mjaftueshme për të bindur investitorët,” tha Mustafaj.

I pyetur se çfarë duhet bërë për të pasur një trupë diplomatike më të mirë, publicisti tha se shërbimi i jashtëm nuk duhet të përdoret nga politika dhe se duhet të ketë atashe ekonomikë.

“Trupa jonë diplomatike sot nuk është aq e motivuar për të bërë punën si duhet. Shërbimi i jashtëm s’duhet të përdoret nga politika. Shërbimi diplomatik i duhet t’i jepet roli që i takon. Ai duhet të furnizohet me informacione për të cilat ka nevojë për t’ia paraqitur biznesit të huaj. S’kemi në asnjë ambasadë atashe tregtar, atëherë po i kërkon atyre diçka joprofesioniste për ta bërë. Duhet të ketë atashe ekonomikë,” tha Mustafaj

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Rama kritikon ambasadorët, reagon Besnik Mustafaj: Ai nuk di si funksionon trupa diplomatike, ja pse nuk ka investime të huaja në Shqipëri”

 1. artan says:

  O galloshja e Saliut. Ke te fala nga Lul Basha.

  1. LORA says:

   ,,,ka te fala dhe nga banda udb-ashe e geshtenjave te Tropojes.Po e therret kushtrimi i
   Vetting-ut.Ky b.mustafaj eshte ai ministri i “lodhur” qe dha doreheqjen me 2007-en,para vizites se Presidentit Xhorxh.W.Bush ne Shqiperi.ishte i lodhur ngaqe e njihte mire dikasterin e puneve te jashtme.

 2. endri says:

  2 kompani Amerikane kane vizituar Shqiperine nga muaji Mars deri ne Qershore. Investimi total 300 Million $
  Njeres i kerkuan lere ce pyet per ti ofruar kontraten. Tjetren as nuk e pordhen fare as me e prit ta degjonin per cfar kishte ardhur.

  Vendete e punes llogariteshin ne 130 punonjes. vari lesht, Shqiperi hesapi.

 3. alphade says:

  He more ” koke e madhe ” na thuaj si funksionon diplomacia ! Apo
  ate diplomacine e Saliut e Lulit tend ?! Ik more bajge dhe mos na
  shit pordhe Tropoje ! Ti ke mungese totale karakteri per t’i dhene
  mend K/ministrit per ” funksionimin ” e diplomacise. Te vetmen gje
  qe ke bere kur ishe diplomat ka qene shitja e interesave te Shqiperise
  ndaj te huajve per nje dreke, per nje lajke, per nje gote wiski . Kete
  gje keni bere ju qe nxoret ne ankand Shqiperine duke patur ne krye
  antishqiptarin me te madh te gjitha kohrave Sali Vicidolin , sebashku
  me surratin tend prej njeriu te burdellove.

 4. Tr says:

  Shume e drejte dhe Enveri kishte Atashe eklnomike .

 5. TRAPI says:

  INVESTIMET NUK HYJNE SE SALIU KA VJEDHUR PRONAT,NUK I JEP PRONAT PRONAREVE SALIU DHE TI SPIUNA ME DOSJE,,,HAJDUTE XHEPASH DHE ORDINERE,,,DIKE TI PSE S HYNE INVESTIMI,,,GOMAR E BIR GOMARI JE EKONOMIST TI ,,,,,

 6. Tropojani i mbushur me pleshta po ben politike says:

  Na ka dale nje “rrace e zgjuar” qe vjen vetem nga Tropoja! Po te shikosh, se sa tropojane jane bere politikane, kryeminister, ministra, anal-iste, etj, te shkon mendja qe paskemi humbur shume, kur i mbanim larg keta tropojanet. Ta kishim ditur qe qenka nje “rrace kaq e zgjuar” do ti kishim afruar me kohe dhe tani Shqiperia do te ishte perpara Gjermanise, ne te gjitha fushat.
  Pika qe nuk ju bie edhe ju palo gazetare qe publikoni idiotesira te tilla nga keta tropojanet.
  Poshte Tropoja me gjithe derrat qe polli!

 7. Diplloleshi says:

  Mire te tha komentuesi artan, o Galloshja e saliut. A thua se kur ishe ti e ndrite diplomacine, ik mer shkerdhat burre, tani na dashke dhe atashe tregtar, dashke te na e frysh akoma organiken,le ta bejne ate pune stafi diplomatik bashke me ambasadoret, se a thua po keputen ne bythe duke punuar, pervecse perkthejne ndonje cope artikull gazetash, coji ne ministri dhe iku dita e punes. Shum mire e ka Kryeministri, ata te meren e te bejne punet sa tu pelcasin temthat, se prandaj po ju rriten rrogat,e tani po u japin leke edhe per grate e femijet, edhe pse punojne e nuk deklarojne. O basnik di gje a jane akoma ata kellufat e jozefines ne ambasad, dhondri me vllain?

 8. Lili says:

  Ky duhet degjuar! Duhet degjuar se ka punuar ne institutin M-L . Duhet degjuar se ky ka nuhatje Te madhe. Aty kur Saliu Po shikonte studentet e dhjetorit nuhati se Saliu ishte nje udheheqes vizionar . Po ky nuhati se Saliu Nuk Po ia varte Edhe si minister I jashte I vuri drune
  Si nuhates qe eshte Edhe Lulka Nuk ia vari E tani ia Ben gam- gam si I mencur. Ky e ai Tritani i Lushnjes ia vlejne per m. Te jashtem

 9. Tz says:

  o kok cekic i Sali tropojes te kemi pare dhe ty dhe shoket e tu te UDB se ne luften e kosoves,o plehra pa grope te pakten ndrroni emrin asaj Tripolje qe ju ka pjelle ju egzemplare te trathetise,e keni ne gjak pabesine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *