FOTOT/ ISIS sulm kamikaz në xhami gjatë namazit, 28 të vdekur në kryeqytetin afgan

Sulmi kamikaz në një xhami shiite në kryeqytetin afgan, Kabul, gjatë namazit të mbrëmjes së të premtës, ka thelluar numrin e viktimave.

28 persona kanë humbur jetën nga sulmi terrorist , duke përfshirë këtu gra dhe fëmijë. Dy kamikzë shpërthyen në xhami ndërsa dy të tjerë u vranë nga forcat afgane,shkruan BBC. ISIS ka mbajtur përgjegjësinë e sulmit në xhaminë myslymane shitte.

Sulmi zgjati disa orë dhe filloi pasdite kur 2 nga 4 kamikazët shpërthyen në portën e Xhamisë Imam Zaman ndërsa besimtarët po  faleshin, sipas zëdhënësit të Ministrisë së Brendshme, Najib Danez.

Më pas 2 kamikazët e tjerë sulmuan xhaminë dhe qëlluan mbi forcat e sigurisë. Autoritetet vranë personat e armatosur pas një luftimi prej katër orësh.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/999-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/999-1.jpg","attachment_id":"753174"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/170825113225-03-kabul-attack-0825-re-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/170825113225-03-kabul-attack-0825-re.jpg","attachment_id":"753173"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/170825112941-01-kabul-attack-0825-re-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/170825112941-01-kabul-attack-0825-re.jpg","attachment_id":"753172"}]

1 komente në “FOTOT/ ISIS sulm kamikaz në xhami gjatë namazit, 28 të vdekur në kryeqytetin afgan”

  1. shiiti baba Mondi nuk paguan dritat! says:

    pune korrakesh,varu kkkkkkkk…………….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *