Komisioneri Hahn optimist për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, flet mbi datën e madhe dhe dërgon një mesazh për azilkërkuesit

Komisioneri Johanes Hahn u shpreh pas takimit me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, se ende nuk ka një datë të caktuar se kur do të anëtarësohet në Bashkimin Europian.

Hahn u shpreh se është optimist që Shqipëria do të anëtarësohet në BE duke renditur edhe një sërë arsyesh.

 

 

Sot ne diskutuam si të zbatojmë planet e përbashkëta ekonomike sepse zbatimi. Sot ky takim informal tregoi se ka një rritje të vëmendjes së krerëve dhe qeverive për procesin e Berlinit dhe unë e vlerësoj.

Nuk kemi xheloz si komision europian përkundrazi jemi na pëlqen që ka iniciativa dhe ne e mbështesim. Kjo ndihmon vendet dhe qytetarët për një jetë më të mirë.

Kjo kërkon reforma në drejtësi por ndonjëherë qytetarët tregohen nervoz se kur do përfundojnë gjithë këto reforma, por këto janë të mira për gjithë qytetarët ndryshe nga premtimet, por interesi ynë është që të gjithë këto vende të integrohen në BE.

Cdo gjë bëhet në interes të qytetarëve, prandaj ne po fokusohemi tek zona ekonomike rajonale. Tregtia mes vendeve nuk është rritur dhe mund të themi se ka shumë potencial, por duhet investuar dhe ka një marrëveshje për të emëruar kordinator rajonalë.

Në cdo zyrë duhet të ketë koordinues për marrëveshjet ekonomike dhe ne po bëjnë ctë mundemi për të bërë që këto marrëveshje të zbatohen.

Rezultatet e zgjedhjeve ishin një vendim i qartë politik dhe votuesit e kanë thënë qartë vendimin e tyre. Do të ishte jorealiste që dikush mund të marrë një vendim për një azil në europe.

Ju lutem mos e bëni është e pamundur për ju. Cdo njeri që kërkon azil i bën keq edhe vendit të tij. Edhe lufta kundër kultivimit të drogës ka pasur një progres.

Shikoj progres por duhet të gjejmë mënyrën e duhur për të hedhur një hap. E nëse doni që do të ketë progres për anëtarësimin në Be, do të jetë zgjuarësia politike që sjell vendimin e duhur.

Është cilësia dhe jo shpejtësi dhe ne do të përpiqemi që të kemi një mbështetje nga të gjithë vendet e BE dhe nuk mund të flas për një datë të caktuar dhe ekipi ynë po mundohet për të cuar përpara integrimin.

Ne kemi investuar shumë dhe rezultati do të jetë një anëtarësim në BE,” u shpreh Hahn. 

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Komisioneri Hahn optimist për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, flet mbi datën e madhe dhe dërgon një mesazh për azilkërkuesit”

 1. Tr says:

  EUROPA PO PREGATIT NJE PLAN B, PER BALLKANIN ,QE ESHTE BASHKIMI I VENDEVE BALLKANIKE .
  EUROPA E BASHKUAR DHE BALLKANI I BASHKUAR ,
  EUROPA DON QETESI NGA INJORATET DHE PABUKSAT BALLKANIKE, QE MBETEN NE ARMIQESI TE MADHE NJERI ME TJETRIN , DUKE PERDORUR NACIONALIZMIN . KJO ESHTE E VETMJA RRUGE PER EUROPEN .
  Serbet kane te drejte te jetojne ku te duan , te gjithe do te vijne te blejne banesa , toka ne bregdet . Nuk ka me , e imja e jotja , eshte e te gjitheve.
  RROFTE EUROPA KARAKURVE.

 2. like says:

  I lutem zotit Han ta heqe fjalen “azilkerkues” per shqiptaret. ne vend te saj i sugjeroj nje fjale me te bukur: “turist ekonomik”. paralelisht uroj qe Han ta kete kuptuar qe eshte akoma me e nevojshme se integrimi i shtetit, krijimi i zyrave te punes Europiane ku punetoret te qarkullonje si para 30 vjetesh dhe jo si “bagetite” e Merkelit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *