Takimi me kryeministrat e Ballkanit në Durrës, PD reagon e shqetësuar: Bashkim i ri me Jugosllavinë

Partia Demokratike duket mjaft e shqetësuar për takimin joformal që kryeministri Edi Rama po zhvillon me homologët e tij të Ballkanit Perëndimor në Vilën Qeveritare në Durrës.

Përmes një statusi në faqen e tij të Facebook, kreu i grupit parlamentar të PD-së Edi Paloka thotë se  ky takim është bashkimi i ri me Jugosllavinë.

Le të kujtojmë se ky është takimi i dytë pas samitit të Triestes, ku mori pjesë edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Komisioneri i BE-së, Johannes Hahn  ka theksuar herë pas here rëndësinë e këtij bashkëpunimi, me impakt të drejtpërdrejtë në jetën e njerëzve në rajon.

MESAZHI I PALOKËS

Ne periudhen e mjaltit me Titon, Enver Hoxha pranoi propozimin per bashkimin ekonomik te Shqiperise me Jugosllavine.

Sic do te pranonte vete diktatori pas “prishjes” me dashurine e pare ne kampin komunist ( jugosllavet formuan PK te Shqiperise dhe vune Hoxhen ne krye te saj), bashkimi ekonomik me Jugosllavine fshihte qellimin politik te bashkimit te Shqiperise me Jugosllavine ne kuadrin e federates.

Nderkaq, zbatimi i planit, per aq kohe sa u zbatua, shenoi rrenimin e plote dhe te asaj ekonomie qe kishte Shqiperia ne ate periudhe.

Pa marre persiper as rolin e historianit e as ate te specialistit ne ekonomi, thjesht si qytetar i ketij vendi, do doja qe te behej transparence per kete “bashkim” te ri , informacioni per te cilin deri tani ka mbetur ne kuadrin e thashethemeve.

Nje gje eshte e konfirmuar te pakten deri me sot ( perfshi takimin e Triestes); i vetmi vend qe nuk ka perfituar eshte Shqiperia e Rames.

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...