Vendosja e vizave, Rama flet i prerë: Refuzoj çdo përpjekje politike për të treguar me gisht shqiptarët

Kryeministri Edi Rama  ka qene i qarte në fjalen e tij teksa foli per “kthimin e vizave” per shqiptarët.

“Ndamë pikëpamjen se përpjekja për të ulur fluksin e azilkërkuesve po jep rezultate inkurajuese dhe sigurisht që sa më takon mua s’ka shqitpar azilkërkues por në kërkim të një pune dhe një jete më të mirë në një treg pune që për shqiptarët nuk është ku të tjerët e kanë.

Refuzoj ta pranoj shënjestrimin e shqiptarëve qofshin ata azilkërkues, qofshin ata që kryejnë krime, e jepet si një arsye për të treguar me gisht Shqipërinë.

Kriminelët janë kriminelë kudo dhe pa dallim, ata duhet të përgjigjen para ligjit kudo dhe pa dallim, s’ka flaumur, s’ka kombësi ka thjesht raport me ligjin. E refuzoj cdo përpjekje politike, mediatike në vendet e rajonit për të treguar me gisht një të ashtuquajtur krim shqiptar, apo ballkanik apo nacional.

Kushdo e merr atë rrugë hyn në një rrugë që ka vetëm humbje, të bëjmë cmos të përshpejtojmë procesin e integrimit dhe të kemi më shumë akses në tregun e lirë të punës”, tha Rama.

Së fundmi pas nje raporti te policise holandeze mbi rritjen e kriminalitetit ne kete vend nga shtetasit shqiptare, është hapur një debat mbi rikthimin e vizave.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Vendosja e vizave, Rama flet i prerë: Refuzoj çdo përpjekje politike për të treguar me gisht shqiptarët”

 1. Bogonica says:

  Tani nje pyetje kam:Pas kesaj deklarate a kane ndopak turp ata qe i kundervihen ketij burri me emrin Edi Rama?

  1. Vlonjat Peshkatar Notari says:

   I kundervihen vetem antishqiptaret vella, dhe kriminelet e pd me idiotin berisha…o me fal edhe ata lamashet e kazanit.

   1. Bushi says:

    Vlonjat Peshkatari! jame e me ty dhe me komentuesin e mesiperm Bogonica.Ne kete mes vertete kane dore kundershtaret e pd-ke dhe lamashet e tyre.Edi Rama do ecin perpara se ka plane te medha per zhvilimin dhe tranformimin e shqiperise ne rrugen e vertete demokratike.Eshte e ditur,qe,njerzit bedela te pd-ke do paguhen mire per te vene trungje nen rrota.Ata do mundohen te pengojne çuarjen ne europe shqiperine.

  2. titi says:

   Nuk eshte pune turpi, po pune pergjegjesie. Rama ben propoganden e qeverise se tij, dhe ketu eshte ne rrolin e tij. Problemi eshte se kete mund ta perdori per sallaten e brendeshme, ne qe jetojme jashte nuk e hame ate sallate. Nuk pret njeri te bej Shqiperine si Zvicra, se ate vetem Sali Berisha di ta beje, tja kaloj dhe Gjermanise biles. Problemi qendron te kriminaliteti i larte, kultivimi dhe trafikimi i droges. Sot shqiptaret po kontrollojne çdo cep te Evropes perendimore ne trafikun e droges. Eshte e lehte te thote se te perballen me ligjin, po kur ne nje vend ka vdekur shpresa, njerezi e braktisin, dhe jane gati te bejne çdo gje per tu pasuruar. Shqiptaret sot qe flasin jane mbi nje mije vet duke fjetur ne çadra ne nje lulishte ne mec te Lionit ne France, ky eshte skandal!! Kaq e keqe qenka Shqiperia qe njerzit preferojne te flejn jasht dhe te braktisin vendin e shtepite e tyre!!
   Edi Rama boll me propogande, boll me lojna fjalesh, ke 4 vjet ne qeveri dhe ne keto 4 vjete nuk ke bere qofte dhe nje autokritike, nuk ke pranuar asnje gabim!! Nxirr qofte dhe nje analize te vetmen ku ne keto 4 vjet pranon apo mban pergjeegjesi personale ne punen qe ke bere ?
   Nese nuk ben kete per veten, boll na çave derrasat duke kerkuar te perjashtosh drejtore, infermiere, doktore, faturusa, apo te futesh njerez ne burg per 2 mij lek.
   Yt vella, Olsi ka 4 vjet qe ka braktisur Ameriken ku merte nga 6 mije dollare ne muaj, per te aardhur ne Shqiperi dhe te mos merret me asnje aktivitet, i papune…!!! Kush eshte ai qe braktis punen, ameriken, gruaan e femijen per te ardhur te rrije pa pune ne Shqiperi!!
   Boll Edi Rama se na çave derrassat, na je bo si Tit Sojli.

 2. Projekti says:

  Edhe Vucic sa here nuk ka ne terezi punet ne Serbi sajon ndonje te pabere dhe tregon me gisht fajesues shqiptaret. Pse nuk reagon kunder Vucic dhe klanit te tij Milloshevician? Sepse nuk te do interesesi personal apo nuk ke bythe? Apo te dyja bashke?

 3. pro says:

  ..hallall per seriozitetin qe i jep problemeve dhe anashkalimin e politikave boshe.Shteti nuk behet e lagu s’e lagu.

 4. Refugjati-Hollande says:

  “Krimi” I sHQIPETAREVE NE Hollande e ka EMRIN LULEZIM BASHAVICI, ky SPIUNE I UDB-se SERBE, eshte ai qe ka Inskenuar ne Prapaskene me Zyrtare Korrupte Hollandez si dhe Segmente Te Policise Hollandeze dhe te Influencuar nga UDB-ja SERBE.
  Pra eshte “Leader of PD” Ai Lulezim Basha qe po Bene c´eshte e Mundur per te Luftuar Shqipetaret nga Hollanda , dhe per ti bere “Delle te Zeza”..
  Kjo nuk eshte e Rastit, por e Menduar Mire…NE NJE SHTET LIGJORE SI Hollanda Ku SHKARKOHEN TONELATA DROGE, behet syri “Qorre”,,ne RrUGET E hOLLANDES Amsterdam Shitet “Mjelli i Bardhe ” me Sehirellekun e Policise Hollandeze….
  Kerkesa per Heqjen e Vizave nga Hollanda Theksoj se e kane Organizuar Sali Berisha Lulezim Basha me Ndihmen e UDB-se….
  Hollanda nuk ka te Drejte te PENALIZOJ NJE KOMBE, nese dikush ne Hollande (Shqipetare) per te Mbijetuar bene nje Precedent Penal…(Kriminal Delikt):::Hollanda Duhet te Forcoj Organet e saj Policore, dhe jo te Akuzoj Shqipetaret..
  @@Jepuni te Drejte Pune Shqipetareve ne Europe…DHE SHIKONI SE NUK KENI ASNJE SHQIPETARE, Me vepra te Vogla Penale,..apo edhe te Mdhaja..
  Sa Per Zotin Edi rama respekt, sepse po bene te Pamunduren…lol

  1. spartaku says:

   Refugjati-Holand! Eshte 100% e vertete, se kete problem te vizave, e ka bere Berisha,Basha, si spiun te UDB-s,ne bashkpunim me ata.E bejne per te denigruar popullin me Edi Ramen,i cili po punon shume, te beje lidhje te ngushta me shqiptaret.Vete shqiptaret do jene ata, qe do punojne dhe realizojne programin e qeverise RAMA ne te gjitha drejtimet.Berishes dhe Bashes nuk i intereson kjo,por duan rremuj dhe destabilitet ne shqiperi.Ata kane para te madhe dhe blejn mediat dhe persona te rendesishem ne europe,e SHBA.

 5. LORA says:

  Big like,zoti Kryeminister.

  1. LORIKU says:

   Uaa LORA gooi big like! A loqe!

 6. toni says:

  BRAVO RAMA dhe ne duhet te tregojme si popull KULTURE

 7. pa fshire nga faqja e dheut dyshen, meta-berisha, as mos kerko, te mbrosh shqiptaret, pare botes, pasi shqiptaret e tipit berisha -meta, nuk jane shqiptar, pasi s’jane……njerez….

 8. Skrapari says:

  Je tamam burre shteti. Je nje kryeminister qe i nevoitesh ketij vendi,por zgjidhe mire ekipin. Mos degjo zagaret me ne krye sali Berishen. Zagari eshte zagar .Po e godite fut bishtinnder shale e kujis. Edhe bucja PD e futi bishtin nder shale e ka filluar te kujise nga 4 dajaket qe mori sidomos ai i 2013, ato shufrat e holla ne Diber,Kolonje e Korce,por sidomos ky dajaku prej shkoze me gdhencka ia beri kurrizin me te bute se barkun. Lere te kujise , se ka filuar te kafshoje kemben e saj. Kelyshet Fatmir, Dashamir ,Nard… nuk te hane …. pasi nuk kane as kasollen e tyre ku te fusin koken. te faleminderit kryeminister per qendriminqe mban. Kujdes edhe nga floriri…….. Edhe ai e ka cuar nje qe i duket vetja “luan” ,por eshte lepur……….

 9. al paci says:

  Kryeminister dhe pse nuk te simpatizojn te them bravo. Shqiptare azilanta nuk ka po e perdorin per tu rregulluare ne evrope. Lufto qe ti hapet tregu i punes shqiptareve ne evrope nje lloje statusi ke e kane dhe shum vende qe nuk jan ne komuniterin evropiane. Dhe menjehere kan per te ren krimet nga shqiptaret.

 10. Idjoti Bathores says:

  BRAVO RAMA THONE IDJOTET QE NUK E DINE SE PER KE SHQIPETARE FLET RAMA!?
  ME SHUME SE GJYSMA E SHQIPETAREVE JANE JASHTE DHE NUK ANKOHEN PER VIZAT!
  MOS E KA FJALEN PER XENAT ARXHIDAT,FULLHANET,LIKET MEDINJTE FEVZINJTE BERISHAT BLUSHAT FULLHANET ERIKAT HAJVANET QE DUAN TE MARIN AVDES NE EUROPE ME èPARATE E VJEDHURA TE SHQIPETAREVE DUKE KONTROLLUAR TEFRE TRAFIQET E PA LIGJESHME……………?????????????

 11. Koba says:

  Lidhur me politiken e Jashtme dhe marredheniet me Nderkombetaret si dhe per mbrojtjen e te drejtave te shqiptareve Zoti Rama meriton 10 me Yll.Po duhen bere perpjekje te medha per Politiken dhe Ekonomine e Brendshme.Duhet shpejtuar maksimalisht Vetingu-Reforma per Drejtesi si dhe duam te shohim sa ma pare prapa hekurave te gjithe te Korruptuarit dhe Zuzaret si Like Floriri,Fatke Trafikanti,Sale Gerdeci,Genc Rul-Kontrabandisti e keshtu me rradhe….

 12. Katunari says:

  Kriminelet jane kriminele kudo ……, ka thjesht raport me ligjin. Shum bukur z. Rama. Po a do te pergjigjet nje dite Kryekrimineli s.b, e vrasesi/t e Gerdecit,e 21Janarit, te 4viktimave te pa fajshem e qe me mburrje e ka deklaruar qe do kishte vrare edhe me shume dhe pse jo dhe ty vet. E ky Kryekriminel s.b, perseri vazhdon me te gjitha menyrat te diskretitoje Shqiperine, vetem per faktin se nuk eshte vet ne pushtet. Duhet te ngrihet i gjithe Populli e ta diskretitoje e ta izoloje kete ndyresire, ky eshte njeriu me i poshter qe ka pare ky vend.

 13. mik says:

  Nuk e a asht burre shteti apo jo Edi Rama, por per rastin ne fjale, ka ba ate qe nuk e ka ba asnje kryeminister shqiptar. Bravo.

 14. J says:

  Rregullo prokurorët dhe gjykatësit se è vodhën gjithë vendin , mos mbro shqiptarët se i njef gjithë Evropa. Ksaj i thonë heqim vëmëndjen nga muti që kemi deri në fyt dhe zihemi me komshiun kot.

 15. sapa says:

  Lereni more Saliun aty ku eshte po shtroni pyetjen:perse Saliu ishte ne gjendje te bente cfare te donte kur kishte pushtetin dore dhe perse ky qe eshte tani qe ka shumicen plus perkrahjen evropjane nuk eshte ne gjendje te beje asgje ne favor te popullit te vet?

 16. Bambi says:

  Perpara ketij evenimenti te shenuar, zgjedhjen e qeverise se re, ndonjedhe cilet jane tregue anaize ekonimike kush mund te na beje ?
  Me numra te vertete jo me genjeshtra.
  – Sa te papune kishte para 4 vjeteve dhe sa ka sot ?
  – Sa jane te ardhurat per fryme te popullise sot ne krahasim me para 4 vjeteve ?
  – Ku eshte niveli i arsimit krahasuar me 4 vjet me pare dhe silet jane treguesit e rritjes ?
  – Ku eshte niveli i shendetsise ne krahasim me 4 vjet me pare ?
  – Ku jemi me luften kunder droges. Mbyllem Lazaratin, bravo… po sa jane hapur ?
  – Sa investime te huaja serioze jane bere keto 4 vjete?
  – Ku jemi me luften kunder korrupsionit. Sa zyrtare te korruptuar jane denuar (jo pushuar nga puna por denuar me burg) ?
  – Ne sa qytete ka perfunduar plani rregullues dhe sa % eshte zbatuar. Kush eshte kontributi i qeverise dhe ai i Bashkise ?
  – Sa kilometra rruge jane shtruar keto 4 vjete ?
  – Sa borxhe jane kthyar dhe sa borxhe jane marre nga institucionet financiare nderkombetare keto 4 vjete
  – Sa ka ndryshuar paga per arsimtaret, mjeket, oficeret, policet ?
  – Sa kane ndryshuar pensionet
  – Kush ka qene niveli i inflacionit dhe a e mbulon rritja e pages inflacionin ?
  – Sa ka ndryshuar paga minimale?
  – Si ka ndryshuar evazioni fiskal ?
  – Sa kane qene te ardhurat nga Tatimet dhe doganat ?
  – A ka akoma biznese te privilegjuara dhe perse ?
  – Kush eshte visioni i qeverise keto 4 vjet ?
  – Kur do kthehen pronat ne Bregdet dhe kure do te perfundoje grabitja e tyre ?

  Ja keto eshte mire te thuhen, jo te behemi trima kot. Kercellasim dhembet kur jemi me vendet e Ballkanit, kurse kur vemi nga Evropi presim mbrapa deres si nxenes te klases se pare…

  1. Argita_B says:

   Problemi eshte se Edi Rama pyetjeve konkrete i eshte shmangur gjithmone! Sa here qe ju bene pyetje konkrete lidhur me ekonomine, a investimet e huaja gjate mandarit qe kaloj, jo vetem qe nuk dha pergjigje, po u thoshte gazetareve te mos merren me ate teme se nuk marrin vesh !!

 17. Plaku Xhuxhumaku says:

  Ti or Palle rrefuzon perpjekjet per te treguar me gisht shqiptaret, po nuk thua gje kur shqiptareve u fusin gishtin.

 18. Para Laci says:

  Po I hoqen vizat shqiptareve, shqiperia do kthehet ne vitet 90-te. Skafet do kthehen prap ne mode per te nxjerr njerez ne anen tjeter te adriatikut (pa llogaritur se sa siriane dhe irakiene do kishte) . Te tjeret do ecin malit per ne greqi.
  Nuk besoj se europa dhe vecanerisht italia I do shqiptaret dhe shqiperine si ne vitet 90-te.
  Guardia di financia nuk ka mundesi ta bllokoje gjith bregdetin italian sidomos tani qe jane te zene ne anen tjeter te detit me refugjatet e luftes ne siri dhe irak.

 19. zaho says:

  Shqipetaret kane bere emigrim me sakerifica me dhune se askush nuk i donte dhe shteti shqipetar nuk duhet ti shaje por ti falenderoje ata djem (skafiste) qe kaluan detn neper erresire qe e nxoren popullin nga izolimi dhe fukaralleku kur i ashtequajturi shtet nuk donte tia dinnte Erdhi kriza ne Greqi por greket vene te punojne ku u do k.. nders shqipot nuk duhet te punojne se skane te drejten atehere by…….. hollandes e te tjere merrni drogen tone armet tona se dhe ne kemi te drejte te jetojme si te gjithe juve NJe bravo te madhe per Edi Ramen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *