Reagimi i ashpër i ish ministrit të LSI: Kirurgu e “përfundoi” operacionin, por pacienti mjerisht vdiq

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti e ka vlerësuar negativisht ristrukturimin që pritet t’i bëhet kësaj ministrie, duke e cilësuar si një masakër strukturore, efetvet negative të së cilës do të bien mbi fermerin shqiptar.

Ish ministri i LSI-së shprehet se me këtë ristrukturim, Ministria e Bujqësisë që do të drejtojë Niko Peleshi do të jetë pa “gjymtyrë” dhe do të paralizojë shërbimet që i ofrohen fermerëve e agrobiznesit shqiptar.

“Nje Ministri e Bujqesise , pa gjymtyre, pa mision dhe vizion eshte ajo cka mbetet pas “zhdukjes” se pakuptimte te Drejtorive te Bujqesise dhe Bordeve te ujitjes dhe kullimit ne qarqe , pas asgjesimit me nje te rene lapsi te sherbimit qendror veterinar, sherbimit te statistikave bujqesore, mbrojtjes se bimeve, sherbimit te ndihmes dhe keshillimit te fermereve.

Kjo “masaker” strukturore e papare, mjerisht u gatua “ex catedra,” pa pyetur fermeret, specialistet, profesoret dhe kerkuesit universitare te fushes , pa marre parasysh projektet e mbeshtetjes nga BE dhe donatoret te cilet vepronin dhe veprojne mbi kete shtrat institucional. 

Ajo qe pritet te ndodhe eshte paraliza e sherbimeve ndaj fermereve dhe Agrobiznesit, por me e renda dhe e paevitueshme eshte lenia e bujqesise blegtorise teresisht te pambrojtur ndaj semundjeve, infeksioneve dhe kercenimeve te motit. Bujqesia rrezikon te rreshqase ne kaos dhe pasiguri. 

Kirurgu e “perfundoi” operacionin por pacienti mjerisht vdiq.”- shkruan Panariti.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Reagimi i ashpër i ish ministrit të LSI: Kirurgu e “përfundoi” operacionin, por pacienti mjerisht vdiq”

 1. qerosi says:

  Ik ore qeros muti. Vtem ti kishe mbetur pa llap.

 2. mire kjo pune..... says:

  Ore KOKEZBATHUR!
  Mos u tregoni BUDALLENJ!
  Me falni, jeni gomere ju te LSI!?
  KUPTOJENI:
  -Gjithe keto ndryshime qe ka bere Rama kane vetem nje synim kryesor:
  Te zhduke nga te gjitha zyrat dhe institucionet shteterore ushtaret -HAJDUTA te partise suaj (LSI) dhe ndonje mbeturine te se kaluares (PD) !
  Kaq e thjeshte eshte, or KOKERRUAR !

 3. Sulo says:

  Kush eshte ky loqe? Ky ka qene minister? Pika qe nuk u bie o shqiptare me kete minister kokke kar,

 4. Rina says:

  👎👎👎👎👎👎👎👎

 5. Jimi says:

  Vertet fatemiresisht pacienti vdiq! Vdiq vertet ne daten 25 qershor pacienti LSI, megjithe perpjekjet e vazhdueshme te shum kirurgeve te famshem si ty or Panarit por ja qe nuk e rikthyen dote ne jete. Eh cfare ti besh, i ka jeta keto. I perjeteshem kujtimi i saj!

 6. Konti Sbalta says:

  Ti duhet te jesh nder te paret ministra bujqesie te mbas viteve ‘ 90 qe duhet te pergjigjsh ligjerisht per gjendjen e bujqesise shqiptare.

 7. Fermeri says:

  Shih shih. Sot po e marim vesh se paskemi patur drejtori bujqesie, borde kullimi dhe ujitje,pa le pa dhe sherbim qendror veterinar, apo sherbim i mbrojtjes se bimeve, hi, hi ,hi, o bo bo, sherbimi i ndihmes dhe keshillimit te fermereve. Paske pjerdhur o LSI-st dhe s’po e ndjen eren.

 8. alphade says:

  Tash qe jane zhveshur nga pushteti i kupton se me cfare
  figurash te kota dhe “legero” kemi patur ne krye qe na ka-
  ne drejtuar. Ky Panariti dukej si burre “esnaf” por na doli
  kellef qe paskish fjetur ne aurelet e bandes se LSI -s me
  Ilir Floririn ne krye,por edhe Ky i humbi pozat e “qetesise
  e dashrise” ,ne fushaten e zgjedhjeve, megjithese njiheshin
  gomarlleqet e tij gjate kohes kur iu versul Josefines me ke-
  mishen qe i valavitej si flamur i bardhe qe valavitej mbi ka-
  rriget e parlamentit. Atehere Ky la name neper televizionet
  mbase edhe boterore. Por si zakonisht ne shqiptaret e kemi
  memorien jo te dobet por per toke , sakaq e harruam ate ske-
  ne ashtu sic harruam filmimin me figure e ze te 700 mije euro-
  ve dhe allishverisheve te tjera me diplomaten shqiptare ne
  France . Te gjitha u harruan edhe tash ne fund kur socialistet
  e rikonfirmuan si Presiden pas te gjithe atyre kercenimeve e
  metaforave krahasuese te Edi Rames me ” Ebolen Afrikane” ?!
  Sot , Ilir Floririn e kemi ne kollltukun e Presidentit te Republikes.!
  Bile ,sot emeroi edhe shefin e shtabit te ushtrise ,zotin Kollcaku,
  pa pritur qe zonja Xhacka te merrte detyren e MB. Gjithe naten
  dhe gjithe diten, binomi Ilir dhe miku i tij i ngushte Sali thurin
  plane , endin merimanga hileshe se si t’ ja bejme te pamundur
  qeverisjen e PS dhe Edi Rames ,duke i vene jo shkopinj por ker-
  cunj nen rrota. Kete do te bejne kete kater vjecar,tjeter gje sa
  do ju eci.?!

 9. D. Didani says:

  Tre shtylla kryesore do jene per bujqesine:Prodhimi me kosto te ulet dhe
  Gjetja e tregjeve per ta shitur prodhimin,me kontrata,brenda dhe jashte vendit,pse jo deri ne Amerike dhe …
  Krijimi i industrise qe do te perpunoje super prodhimin dhe tepricat,sidomos ne periudhat “pike”
  ……………….Ti i ke realizuar keto tre pika mor LSI-st Edmond Panariti???????????????

 10. Tirana says:

  JU ishit si ai infermieri qe i vdiste pacentet,por u xbulua me vones, JU ,qofsha une i gabur,jeni te pabese, hani buken e te permbysni kupen. Kini marre shembullin e Saliut nga koha akomunizmit. JU punuate nen rrogos per t’i perdorir keto fjale tani,si po i perdorni. Jo mor zotninj, dobicin nuk ia hidhni dote te tjereve sepse ,gjakrat e lindjes se dobicit i kini neper kembe. Populli e pa se si ,drejtorite e ndryshme ,sidomos ne ato ministrite tuaja i mbushet me LSI-te interesaxhinjer… Populli e kuptoi se keyetari juaj,tani fatkeqesisht president,por me reputacin ne popull me te ulet se kukulla e Saliut ,Nishani. Ai ishte kukull,por jo Hajdut floriri ……..e blloqe neper duar. Heshtni,heshtni se late nam! Vetem beheni qesharak,o forca e pare nuke filluar nga fundi….

 11. Niku says:

  Kush flet. Njeriu qe ndejti 4 vjet minister dhe nuk morri vesh asgje nga ajo ministri. Ishte dikush tjeter minister ti more zoteri firmosje cfare te sillte ai tjetri dhe kur ti sillte. Ne kater vjet a e di se cfare bere. Me thuaj ndonje gje. Po ta bej kete pyetje se ti nuk e di as vete. Pervec tenderave duke blere lope me 4 fishin e cmimit, pastrimin e kanaleve te vaditjes dhe ujitjes qe ishin vetëm ndarje lekesh dhe zero pune apo 50 milionë paradhenie te AZHBR per cdo fitues apo lejet e peshkimi me nga 1 milion leke qe i bente ai tjetri dhe ajo tjetra ti sbere gje tjeter. Ke qene ministri me i pa afte ndonjere i bijqesise, pas Gjanes. Gjana e shkaterroi me ndergjegje ministrine ti te pakten s more vesh gje se cfare u be dhe cfare behej. Merrje pjesen tende kur ta jepnin dhe rrije kot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *