Rama: LSI opozitë nga halli edhe pse është afër nesh…PDIU?

LSI doli në opozitë nga halli“. Kështu e komenton Rama pozicionin e partisë ish-aleate. Ne nje bashkebisedim me gazetaret ne Llogara, ai tha se LSI ne aspektin e programit dhe ideve eshte me prane qeverise.

 “PD është partia kryesore dhe opozitare në kuptimin e një kufiri të qartë alternativash nga pikëpamja e programit dhe qasjeve për shumë gjëra. Ndërsa partia tjetër është opozitë nga halli në rastin konkret por natyrisht është opozitë dhe s’diskutohet nga pikëpamja e përpjekjeve për të marrë vendim do bashkeveprojme me të dyja opozitat.
 
Nga halli ne kuptimin qe nuk zgjodhi të ishte në opozitë për arsye mospërputhjesh të natyrës programore apo ideve, por shkoi në opozitë si rezultat i gabimeve trashanike strategjike. Është si të thuash në opozitë për shumë afër nesh nga pikëpamja e programit ideve, dhe sidoqoftë ne do jemi shumë të vëmendshëm të jemi të disponueshëm për të dyja palët”.

“Nëse do kishim koalicion dhe Meta do kishte rënë dakord kohë përpara, rezultati do ishte më i favorshëm për LSI për shkak të sistemit, dhe më të pafavorshëm për ne. Por, nuk do kishim sot dy opozita.

Dhe do kishim koalicion që do të bënte të pamundur atë që po bëjmë sot, shkrirje strukturash parazitë, nga një gjendje agonia ne një gjendje aktive

PS të mos bjerë në tundimin që të gllabërojë gjithçka. Ndaj duam që të dalim nga ky mandat me një forcë të re politike, PS+”, tha Rama.

PS+ PDIU? Se dy deputetë të saj duan të jenë pjesë e qeverisjes…

Rama: Aty ka një potencial të qartë bashkëpunimi, për tema, për cështje, për një dialog shumë më të frytshëm, se janë janë parti që kanë një impostim pak më ndryshe se të tjerat dhe nuk kanë delirin e madhështisë që kanë të tjerat.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *