Përleshje në emër të Allahut: Fanatikët fetarë sulmojnë besimtarët e moderuar shqiptarë

Në një fshat zviceran fanatikët e islamit kanë sulmuar bashkëkombësit e tyre shqiptarë. Një imam është pezulluar pas kontakteve të tij me elementë radikalë në Shkup gjatë verës.

Në maj të këtij viti në fshatin Gebenstorf të Zvicrës qendrore është hapur një xhami për besimtarët e komunitetit shqiptar. Më parë në atë objekt piqeshin pica.

Tani këtu mendohej të shpërndahej ushqim shpirtëror për ata që kanë nevojë.

Nënkryetari i komunitetit islamo-shqiptar Mursel Ibraimi (mediat zvicerane e japin emrin e tij me Murseli Ibraimov) me rastin e hapjes së xhamisë kishte thënë: «Duam që të gjithë ata që janë kritikë ndaj nesh t’i bindim se jemi njerëz paqësorë».

Të dielën në ambientet e xhamisë nuk ka mbretëruar situatë paqësore. Mediat zvicerane njoftojnë për një rrahje masive mes besimtarëve shqiptarë: në njërën anë fanatikët fetarë, në anën tjetër të moderuarit.

Për t’i dhënë fund përleshjes mes dy grupeve ka ndërhyrë policia, e cila ka kontrolluar 90 persona. Dy të lënduar janë shtruar në spital. Si arsye e konfliktit përmenden mosmarrëveshjet brenda komunitetit fetar. Mursel Ibraimi i ka thënë mediave zvicerane se është pafund i pikëlluar për shkak të ngjarjes.

Sipas tij raportet e kryesisë së komunitetit islam me imamin e xhamisë nuk kanë qenë të mira në të kaluarën.  Imami, sipas Ibraimit, gjithnjë e më pak ka predikuar dhe përfaqësuar vlerat e islamit sunit, të cilit i përkasin shumica e shqiptarëve. Imami akuzohet për rolin e tij përçarës në mesin e besimtarëve.

Pas hapjes së xhamisë imami kishte sjellë gjithnjë e më shumë besimtarë radikalë. «Kur kuptuam se imami gjatë verës është takuar me imamë radikalë në Shkup, kryesia vendosi ta suspendojë atë», thotë Ibraimi. Imami i përzënë nga xhamia ishte lutur të mbante një fjalim lamtumirës – dhe kjo dëshirë atij i ishte plotësuar.

Pas fjalimit përkrahësit e tij ishin vërsulur dhe kishin sulmuar kryesinë e komunitetit islam dhe përkrahësit e saj. Sipas Ibraimit mbi 90 për qind e besimtarëve kanë përkrahur largimin e imamit. Dy të lënduarit, sipas tij, janë mbështetës të imamit të dyshimtë.

Ndërkohë fanatikëve fetarë u është ndaluar hyrja në xhami, gjatë të enjtes janë zhvilluar biseda me policinë zvicerane me qëllim të evitimit të ngjarjeve të tilla në të ardhmen.

Edhe komuna e Gebenstorfit ka dënuar përleshjen dhe ka theksuar se kjo mënyrë e ballafaqimit me konflikte ngjall frikë dhe shqetësime në mesin e popullsisë zvicerane. Zyrtarët komunalë kanë theksuar se nuk do të lejojnë që xhamia të shndërrohet në pikëtakim të radikalëve, siç ka qenë rasti me një xhami në Winterthur, e cila zyrtarisht njihej si «xhami e arabëve», por aty një rol mizor kanë luajtur edhe disa fanatikë shqiptarë.

Një boksier shqiptar nga Winterthuri i është bashkuar «Shtetit Islamik» dhe, sipas të gjitha gjasave, është vrarë atje.

Dy të rinj shqiptarë, vëlla e motër, pasi kanë qëndruar disa muaj me gjasë në territorin e «Shtetit Islamik», janë kthyer në Zvicër. Imamë të dyshimtë nga Kosova viteve të fundit kanë mbajtur fjalime para besimtarëve shqiptarë, ku kanë apeluar për «solidaritet me vëllezërit në Siri».

Shërbimi sekret i Zvicrës shkruan në analizën e tij më të re se kërcënimi nga terrori mbetet i madh edhe në Zvicër. Rreziku potencial buron nga fanatikët islamikë të kthyer në Zvicër nga Siria apo territoret e tjera të kontrolluara nga terroristët.

Prokuroria federale e Zvicrës në tetor 2015 ka ngritur aktakuzë kundër katër irakianëve, të cilët ishin arrestuar në Zvicrën verilindore në fillim të vitit 2014. Ata janë akuzuar për përgatitje të një sulmi terrorist në Europë dhe ndërkohë janë dënuar.

Është dënuar edhe një irakian për nxitje të urrejtjes dhe propagandë islamike. Së fundi opinioni në Zvicër është alarmuar mbi një imam nga Libia, i cili me vite të tëra ka marrë ndihma sociale (mbi gjysmë milioni franga) dhe në predikimet e tij ka bërë thirrje për zhdukjen e të krishterëve.

Një tjetër imam dyshohet se i ka quajtur zviceranët «derra». Në lidhje me këtë rast në numrin e së enjtes shkruan revista «Weltwoche».

Nga viti 2001 deri në gusht 2017 Shërbimi Sekret i Zvicrës ka regjistruar 89 persona me vendbanim në Zvicër, të cilët i kanë bashkuar lëvizjeve xhihadiste nëpër botë. 75 kanë shkuar në Siri dhe Irak, 14 në Somali, Afganistan dhe Pakistan.

24 kanë vdekur, 14 janë kthyer në Zvicër. Sipas «Weltwoche» dy të tretat e personave nga Zvicra, të cilët i janë bashkuar «luftës së shenjtë», janë qytetarë të huaj, 30 kanë pasaporta zvicerane, 18 kanë shtetësi të dyfishtë. Më 1 shtator në Zvicër hyn në fuqi ligji i ri për Shërbimin Sekret. Deri më tani agjentët zviceranë kanë pasur të drejtë të përgjojnë vetëm në hapësirën publike, tani e tutje ata këtë mund ta bëjnë edhe në objekte private, për shembull nëpër xhami.(dp)

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Përleshje në emër të Allahut: Fanatikët fetarë sulmojnë besimtarët e moderuar shqiptarë”

 1. Adi says:

  Lajm në kohën e duhur, përpara festës myslimane, këta janë turq shqipfolës të gjithë..

 2. Vlonjati says:

  plasi muti sheshit, zvicera nuk duhet te lejoi ngritjen e haleve myslym per “shqiptaret e trullosur” Radikale apo te moderuar njesoi jane mut qe vine era.

 3. ''ai qe per 500vjt i sherbeu turkut dhe u hoq si turk,sot nuk mund te quhet shqiptar..............! says:

  Tema[eshte ne nderin tuaj] te mos citoni si ”shqiptare” asnje koke suniti,shiiti i tourkotsami kjo pasi nuk flitet per shqiptare por sumqira arabe,turq,shpellare etj kesisoj njethundrakesh.
  pra,nuk ka muslimon shqiptar,por turkoshqipfoles doni apo nuk doni ju kjo pak na ben,madje st’arxidiaaaaaaaaa mas,ok!
  ”……….po te ”gervishesh” sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh arabin qe ai fsheh mes vetit……..”[de facto e vertetuar 1000%]

  1. .. says:

   Hahaaaaa sa me kenaq me menyren qe i paraqet keto te VERTETAT, pa c’ka qe her here nuk na le egoizmi ti shikome keto te verteta qe ndodhin per dite.
   Nuk ka dite qe mos te kete nje lajme skandaleshe nga TOROLLAKET Islamuq.

  2. Kreator says:

   Korrekt miku im.nuk behet fjale per shqiptare.

  3. albaniafirst says:

   Duhet te them se kesaj rradhe e ke thene drejt. Shqiptarizma dhe islami jane dy gjera qe nuk mund te perputhen. Kush deklarohet shqiptar, nuk mund te jete edhe mysliman.

 4. perkthyesi says:

  Nuk e di sa e drejte eshte, por nje fjale e urte thote: Feja lindi atehere kur mashtruesi i pare takoi budallain e pare!

 5. Luli i vocer says:

  Hahahahahaha o ….” ai qe per 500 vjeti sherbeu turkut…………avash se te mori bytha zjarr , ( pire o kolos sou fotia ) te ishe zviceran ose anglosakson, te vente ne djall por dhe ti ne mos 500 vjet , e kishe brenda nebyth 400 vjet , keshtu qe te numrat do ta prishim ??? , per te mos thene qe te pallon akoma turku , kete e kalojme …….. ta falim , nuk numurojme kemi ngelur te 400 , ama mos haro qe 400 vjet ta shqeu bythen,………

  1. .. says:

   Kjo eshte diferenca e Grekut me Arnutet…. Greku Turkun e ka ne “gryk te pushkes” kurse ne e kemi Vella, madje jemi bere me Arab se Turqit ne Zakone, emra, ne fanatizmin Islamik, ne gjuhe, ne paraqitje….

   1. Sirius says:

    Greku e ka ne gryke te pushkes Turkun, kurse Turqit Shqipfoles te Ballkanit e kane ne gryke te sumes. Nuk behet gjaku uje. Nuk ka per te marre fryme kurre Shqiperia po nuk u pastruan bajgat Turke nga ato troje. Eshte nje mallkim shekullor ky.

 6. ballkan bela gjullurdi kazan says:

  hani hani se ju bon mir ju si puna juaj adi, vlonjati ,ai qe per 500 vjet ,dhe te gjith kesisoj kategorije qe i perkasin dhe ju perkisni nuk jeni gje tjeter vecse plera funderrina dukeni qe nga e folura llogjika urrejtja te menduarit dhe kapaciteti mendor qe keni.Ju posedoni dy felliqesira ne trupin e shpirtin tuaj ate te te qenurit i papaster ne brendesi dhe jashte dhe te te qenurit i papaster shpirterisht qe egziston tek kjo kategori ok lani gojen e menderen dhe duart para se te flisni ne pergjithesi per myslimanet.

  1. Si te gjith says:

   Voni ndonji presje defterit tat or njish !!! Se m’ka ik fryma me e lexu ket shkrim .

 7. karakas says:

  luli me carin e vogel po te pergjigjem per tjetrin,vertet turqia e kish 400 vjet ozupuar po nuk ndroi as fe traditen dhe kulturen ortodokse nga ana tjeter ke 500 vjet shqipot me bythen perpjet anadollit dhe arabise dhe kur ska per ta shmangur kete fe se shqiptari e ka zakon sa me shume dhune kolotripidhes aq me larte e ngre flamurin turkoarab

 8. meta says:

  islamet shqiptare defenitivisht duhet te distancohen nga kultura turko arabe , sepse jane ne kundershtim me identitetin dhe shqiptarin sepse islami nuk ka as kulturen as historin shqiptare .

 9. Bushi says:

  Ka ardhur koha qe Islamet apo muslimanet te shkojne ne vendet e tyre te origjines,dhe t’i len rehat popujt e shteteve si psh.Zvicera.Ne vendet e tyre,le te bejne çfare te duan,por ne shtetin ku jane te ardhur,duhet te rrin urte ose te largohen.Te zbatojne ligjet e atij shteti ku kan vajtur islamet.Nuk mund te imponoi nje musliman ligje e kuranit se atij ja kerkon kurani.Kuranin t’a zbatoi ne vendin e tij.Nuk ka faj europa,pse do ai kuranin.Europa u ka hapur dyeret,por ata jane shume mosmirenjohes.

 10. turku says:

  e keni gabim!! Qe nji keqkuptim. nji ibrik fluturues me pije speciale shkoi e i perçau poturret njonit kur po u falte, dhe ky u kthy e ja ka fut fort me shpull robit qe kish mrapa. E kshu ka fillu gjithkush me i ra gjithkujt.

 11. Luli i vocer says:

  O karakas , o zhuls muti , seprapthi i ke lexuar librat o legen , greket jo te gjithe nuk e nderuan fene ajo ndodhi krahine krahina , ama kisha greke u vendos ne nje vije te drejte me pushtuesit turq, dhe iu binden turkut pa bere ze. Kur luftonte Skenderbeu ,ju e kishit nxjere ne ankand bythen tuaj te palare, e para dhe e dyta pyeti njehere 1500000 bashkeatdhetaret e tu ne turqi , kur u pyeten nga turku ne 1922 , nes donin te ruanin fene e tyre , dhe tja mbathnin ne greqi, apo te beheshin turq dhe te rinin ne pronat e tyre ne stamboll , ankara e gjetke . E nderuan te gjthe dhe sot jane turq te “nderuar” . Nderimi i fese ne Shqiperi ndodhi sepse vilajetet shqiptare ishin te vogla dhe te dobeta , dhe keshtu pushtimi turk u be me me lehtesi , ama jo gjithandej por me krahina krahina , e kupton ore kok kar shovinist ????

  1. O luli vocer o historian legjend ti dukesh qe je expert i midhjes edhe i peshkut na mallengjeve bolet me menyren se si justifikon ndrimin e fes nga turkoshqiptaret ….o pall e ndruan fen jo sepse ishin vilajete te vogla edhe u pushtuan leht (ca karlliku o qr) por sepse kishin tok falas taksa me te mira edhe ne pergjithsi lehtesira ne jeten e tyre. Kush nuk donte te nderronte fe iku ne greqi edhe pastaj ne itali. Shqiptaret per vec se kohes te skenderbeut kan qen brek e byth me mongolet. Ik lexo edhe ti historin se e paske lexu mprapsht

 12. Kapedani says:

  Po pse duhet ti quani shqipetar kur vete ata konsiderihohen myslyman ne radhe te pare dhe …..vari leshin ç’vjen nga mbrapa.Njoh disa nga keta synitet qe thone per shqipetaret e krishtere qe duhen therur ne emer te allahut.Me e sakte do ishte sikur te thonit ,disa sunite qe pretendojne se jane shqipetar ngaqe flasin shqip……….etj,etj.

 13. MAHMUDEJA says:

  Rrahje? Gabim ta vlerësosh si të tillë. Kjo midis muslimanëve është si biçim fiskulture ose një mënyrë tradicionale e të shprehurit të dashurisë për zotin dhe njëri tjetrit. Kot nuk ekziston shprehja “druri ka dalë nga xheneti”.

 14. Ilir says:

  C’po heq Europa e shkrete nga muslimanet. Kudo ndodhen vec terror, dhune dhe injorance perhapin. E mjera Shqiperi sa keq do ta kete fatin e vet me talebanizimin dhe arabizimin e shoqerise. Dje mbyllen Skenderbeun ne kafaz, neser do te hedhin ne ere ato qe ju duken te ndryshme nga feja e tyre e ngurte. Oh sa turp si perfundove moj Shqiperi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *