“Asgjë nuk është e mundur pa njerëz, asgjë nuk zgjat pa institucione”

Nga Majlinda Bregu

Kur Jean Monnet tha: “Asgjë nuk është e mundur pa njerëz, asgjë nuk zgjat pa institucione,- nuk kishte si t’i merrte me mend dilemat, gabimet dhe rreziqet që kërcënojnë sot projektin europian.

Për këdo që ka punuar dhe është marrë me andrallat e kësaj përpjekje, përfshirë mua nuk besoj ka qenë aq e qashtër vetëdija për grackat e kësaj rruge. 

Mua m’u deshën per shembull disa vite për të kuptuar mungesën e dukshme të shqetësimit ndër ne,vendimmarrësit, për problemin e vërtetë që kemi me rrugëtimin tonë Europian: Ne duam të jemi në Europë, por e kemi kaq të zorshme të investojmë pandërprerje e palakuar që kjo, të paktën për sa na takon ne, të jetë e patëmetë!

Dhe për të qënë e tillë, do këmbëngulje, metodologji, dhe nerva të forta.

Eksperienca më mësoi gjithashtu,sa nevojën për të ruajtur të pandryshuar vullnetin politik pro europian, po aq dhe rëndësinë e rendit të duhur të punëve, asnjëherë të mbaruara tërësisht për një proçes kaq “të ngeshëm”, si ky i Integrimit Evropian.

Thënë këtë dhe meqë një sfidë çon në një tjetër, ndjehem mirë që në një kohë
kaq të shkurtër dhe jo aq të lehtë, kemi arritur të ngremë dhe organizojmë Shkollën Verore Evropiane,si një iniciativë e Këshillit
Kombëtar të Integrimit Evropian.

Edhe pse ky është viti i dytë, përpjekja për të përmirësuar dhe zgjeruar më tej rrezen e kësaj nxënie, ka qenë edhe më e madhe. Edhe më e lodhshme po të doni.

Shpresoj që kjo Shkollë do të vazhdojë t’i ndihmojë të përgjumurit që të zgjohen, edhe si një përpjekje e parë institucionale për të forcuar kapacitetet e të gjithë aktorëve në këtë proçes.

Janë institucionet ato që zgjasin, por pa njerëzit e duhur, nuk bëhet asgjë.

Nëse Jean Monnet do të na shihte sot, jam besimplotë se do të ishte “i lumtur”me dozën tonë të idealizmit pragmatik lidhur me BE e sotme 😄

Fillojmë nesër 😉🇦🇱🇪🇺

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në ““Asgjë nuk është e mundur pa njerëz, asgjë nuk zgjat pa institucione””

 1. Irskral says:

  IRSKRAL
  SHUME DREJTE E KE ZJ. Bregu!
  I keni mundesit me SHUME se cdo kush dhe sju
  PENGON NJERI per kete.

 2. Celua says:

  Majlinda!!
  SUKSESE NË JETË!😀😀

 3. no says:

  Kur kishe pushtetin shikoje c’te vidhje; tani si e papune ben filozofen !

  Hiquni ju material i keq!!!

 4. sadna babul ka bidai says:

  majlinda si gjithmon fjalet bindese flete edhe ne ekrane e televizive ti vertete je nje demokrate e forte per pushtet ,por nganjehere lodhja e teper te qon tek dobesia e trurit

 5. Mihali says:

  Majlinda ka qe nuk shume e sukseshme ne drejtimin e ministries se integrimit.Puna e saj ka len gjurme ne integrimin
  evropjan te Shqiperis.Eksperienca e saj duhet shfryrezur per te ber gjera te mira pavarsisht perkatsis polttke.Behuni te arsyshem dhe tejkaloni ndasit politike.

 6. kico says:

  Kur bijen nga fiku keshtu flasin deputet por kur
  Jane me poste mendojne per vehte

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *