“Do ta fshijmë nga faqja e dheut”, ja planet e SHBA për të shfarosur Shqipërinë komuniste gjatë Luftës së Ftohtë

Gazetari Erald Kapri ka publikuar në profilin e tij në Facebook kopertinën e një libri të sapo botuar në SHBA nga profesori i Harvardit Odd Arne Westad.

Në këtë libër   tregohet se “në kulmin e luftës së ftohtë në vitin 1962, kur sapo kishte përfunduar kriza e raketave në Kubë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hartuar një plan operacional për luftë nukleare, gjithnjë nese do ishte e nevojshme”.

“Por pjesë e këtij plani ka qënë edhe shkatërrimi i plotë i Shqipërisë”, shkruan Kapri.

STATUSI I PLOTË I ERALD KAPRIT:

Lufta e ftohtë, Shqipëria komuniste në plan për t’u shkatërruar nga SHBA

Mund të duket e pabesueshme por është e vërtetë. Në kulmin e luftës së ftohtë në vitin 1962, kur sapo kishte përfunduar kriza e raketave në Kubë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hartuar një plan operacional për luftë nukleare, gjithnjë nese do ishte e nevojshme.

Por pjesë e këtij plani ka qënë edhe shkatërrimi i plotë i Shqipërisë. Zbulimi i këtij plani ka ardhur në një libër të sapo botuar në SHBA nga profesori i Harvardit Odd Arne Westad.

Gazeta Britanike The Times i ka dedikuar një shkrim librit duke vlerësuar maksimalisht këtë botim. “Lufta e Ftohtë. Një historike botërore”, titullohet libri i profesorit të njohur.

Sipas zbulimit të tij, në vitin 1962, Shtetet e Bashkuara të Amerikës formuluan një plan të integruar operacional për një luftë të gjerë bërthamore.

I çliruar nga çdo finesë, qëllimi i planit ishte të zhdukte komunizmin kudo. Në këtë plan ishte përfshirë edhe Shqipëria ndonëse nuk ishte më aleate me sovjetikët.

“Shpresoj që nuk keni ndonjë mik apo të afërm në Shqipëri”, është shprehur Tommy Power, në atë kohë kreu i Komandës Ajrore Strategjike duke iu drejtuar Robert Mcnamaras, i cili në atë kohë ishte Sekretar i Mbrotjes në Administratën e Presidentit Kenedi.

“Sepse ne do ta fshijmë nga faqja e dheut”, tha më tej ushtaraku i lartë amerikan.

Plani për të zhdukur Shqipërinë zbulon natyrën e thjeshtë të Luftës së Ftohtë.

Me shikim të shpejtë të amerikanëve, Shqipëria ishte komuniste, komunizmi ishte i keq, prandaj Shqipëria do të shkatërrohej. Identifikimi i miqve dhe armiqve ishte i lehtë në një botë të bipolaritetit të ngurtë.

Siç thotë Odd Arne Westad, Lufta e Ftohtë ishte një sistem ndërkombëtar, por më pak i komplikuar sesa ato të ndërtuara nga Bismarck ose Metternich.

Thjeshtësia e saj e mbështeti stabilitetin. Mungesa e dyshimit ka sjellë vendim-marrje të efektshme dhe ka mbajtur paqen për 50 vjet.

Ky botim tregon për 50 vitet e Luftës së Ftohtë si dhe acarimet e mëdha midis dy superfuqive por jo vetëm. Pavarësisht këtyre planeve ushtarake për zhdukjen e plotë të vendeve komuniste, fatmirësisht asgjë nuk ndodhi.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/09\/bunkere-905x395-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/09\/bunkere-905x395.jpg","attachment_id":"757686"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/09\/odd-war-shqiperi-shba-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/09\/odd-war-shqiperi-shba.jpg","attachment_id":"757687"}]

40 komente në ““Do ta fshijmë nga faqja e dheut”, ja planet e SHBA për të shfarosur Shqipërinë komuniste gjatë Luftës së Ftohtë”

 1. Dhespot Foti says:

  Amerika, i ruajti koqet, me brisk astra, Republikes Socialiste tè Shqiperise , per 45vjet resht .sepse kishte zot Shqiperia , Dyshja Hoxha -Shehu , me Shoke bene Epoke. Inatin asaj kohe, ameriqia po e nxjer sot e 27vjet, qe ka katandisur, Allvanine, republike bananesh, droge, kriminaliteti .me ndihmen e sherbetorve te saj salush UDBja, nano bixhozxhiun, ilir defter floririn, lulush hollandezi, pakti detar, dhe edvin timonier, bunkarti , me shtepine e gjetheve. Dhe larot qe u vine pas.

  1. Raimond vlonjati says:

   Atehere Enveri paska pasur te drejte kur fliste kunder Amerikes dhe qe ndertoi bunkeret dhe Vendstrehimet neper male e kodra dhe ne qytete

   Qenka treguar super inteligjent Enveri

   Megjithate , nuk do ishte kaq e thjeshte per Amerikenn , sepse edhe Ruset e kishin armen atonikene ato vite

   Dhe nqs fillonte lufta Amerika do dilte e humbur , sepse keta nuk kane terren malor fare

   Nqs do ju kunderpergjigjej Bashkimi Socjetik do i bente mut fare , se ne fushe bomba atomike ka efekt te shumfishte
   Ndersa ne nje terren malor efekti i saj esht shum i kufizuar

   1. i menduari says:

    Vetem IDIOTET kane ende dyshime qe Enveri ka thene te verteten! Historikisht te verteten e kane thene dhe e thone vetem komunistet,ceshtja eshte se e verteta nuk i pelqen askujt 🙁

 2. shih shih says:

  MOS!!!! Komunistet kane thene te verteten!? S’ka mundesi!!!!

 3. Epo kjo pune! says:

  ore e kane treguar me vepra, e hodhen ne Japoni, jo nje po dy prandaj dhe mund te ndodhte por nuk ndodhi sepse Amerika mund te ishte kudnershtare e Enverit (megjithese si ne lufte, ashtu dhe me largimin nga BS i beri nder indirekt Amerikes) por jo e popullit ndaj dhe do kete qene ndonje ushtarak idiot ose kushedi, ndonje amerikan me origjine sllave qe rrofte sebepi dhe ka propozuar qe te qerojme Shqiperine.

  1. i cudituri says:

   IDIOT I LINDUR! TRUPESHK!
   Te pakten kupto se Amerika eshte SHTET dhe nuk vepron me “ndonje ushtarak me origjine sllave apo ushtarak idiot”.
   Me siguri ai qe hodhi bomben atomike ne Japoni ishte “ndonje ushtarak idiot me origjine kineze”.
   IDIOT I LINDUR! TRUPESHK!

 4. Xha Brahua says:

  I rruajten Topet Shqiperise. Deri ne 1985 kishte zot ……..ndersa sot ka ulur breket dhe po ja vene me radhe.

 5. Berti says:

  Po keta ” amerikanet” ,sidomos shqipot e amerikes,na thone dite per dite se sa shume na ka dashur politika amerikane…dhe se cdo psesident ka bere te pamunduren per popullin shqiptar.
  Thua valle te na duan prap kaq shume sa shkruan ky dokumenti?!

 6. Aleko says:

  E pse do qerohej shqiperia kur ajo u shkeput nga blloku komunist?.kaq e rendesishme paska qene shqiperia sa te rrezikoje interest amerikane..Nuk eshte e lehte te hedhesh bombe e te zhdukesh popuj ,keto jane pallavra te ndonje gjenerali idiot ne ushtrine amerikane..

  1. u dhim tu qesh says:

   Ashtu them dhe une. Madje cuditem se si e hodhen bomben ne Japoni. Madje cuditem se si kercenojne Korene e Veriut!!!

   1. Plaku Xhuxhumaku says:

    Ti qe dhihesh vazhdimisht duke qesh, bomben ne Japoni e hodhen se ishin ne lufte me Japonine, apo harrove. Sa per ata piçat e Korese se Veriut a nuk e shef ti si bojn per dite si te fortet e lagjes duke pjerdh raketa e bomba anej knej. Nejse, Poshte Imperializmi amerikan e ti vazhdo te dhitesh.

    1. u dhim tu qesh says:

     Te dhifsha ne surrat o xhuxhuk! Bomba ne lufte hidhet,jo ne dasem!
     Derdimen pipell 😀 😀 😀

     1. Plaku Xhuxhumaku says:

      Ti vetem u dhike, dmth u dhjeke, demek u lake ne mut.

 7. Luli i vocer says:

  Ti xha braho ben gje per kete ??? “Qe na e vene te gjithe me radhe , apo shikon nga vrima e celsit dhe i bie me dore “

 8. olimpia says:

  Natyrisht …Shqiperia mund te fshihej …por edhe Europa,lindja dhe perendimi ,edhe ShBA dhe Kanadaja….sepse nendeteset atomike ruse me arme atomike ishin rreth SHBA…Dhe do te mbeteshin aziatiket ,afrikanet dhe jugoamarikanet…Edhe sot ,ne se dikush pretendon nje fitore me perdorimin e armeve termoberthamore eshte i cmendur….por shpresojme qe edhe ne qofte se dikush urdheron …zinxhiri zbatues ,nga shtabet ,njesite operative e deri tek personi qe shtyp butonin te mos jene te çmendur ,te mos zbatojne urdhera qe praktikisht shuajne njerezimin…
  Per kuriozitet ….Berisha ,Nano ,Meta ,Majko ,Rama a kane lene ndonje vendkomande te nendhesheme….Apo i kane bere te gjitha muzeume….shembuj te servilizmit ekstrem…

  1. tralala zura nje gale says:

   Ne kete rast secili thote ” o nena ime” !
   Ka ngelur dhe nje vend-strehim,por po e zbulon gazekari me i famshem ne historine shqipkare, i quajturi Robert Papa – kryebashkiaku i New Jorkut

 9. pp says:

  Maknamara njihet si nje nga gjeneralet me te zinj e luftenxites ne politiken e atehershme amerikane sidomos ne lidhje me Vietnamin. Jo gjithmone gjerat kane qene roze.

 10. Pellazgos says:

  Zhduket nga faqja e dheut “miku”?
  E kuptoni aresyen perse krijoi kete shtet Islamik te quajture Albania?
  Perca e sundo.
  E kuptoni tani qe Amerika dhe Italia juaj e “dashur” nuk njohen Qeverine e Nolit se nik donte te shiste per disa franga pasurine e Shqiperise?
  Mbeshteten turkun Ahmet Zogun se keshtu i duan udheheqesit,servila.
  Mbani mend per Berishen e arkivolit para kryeministrise nga Ambasadori amerikan “Burre Shteti”.
  Ata tallin bythen,prandaj edhe e beren Kosobon Protektorat qe per 10.000 vjet eshte zone amerikjane me Baze ushtara ke.
  Para disa diteve mediat shqipetare e botuan qe po mos te shisnin puset tek Italianet apo amerikenet nuk do ta njihnin si shtet.
  “Miku i mire” ne kohe te veshtira apo jo more shoke,edhe “pranveren arabe” e beren shjrum e hi.

  1. ca po thu o Shabono says:

   Pisoglendi, ti je per doktor lale! Te ka ngel ora ne shek XV-te kur u pushtua Kostandinopoja 😀 😀 😀

  2. Ky o realiteti Shqiptare dhe “mIKU” mekatar
   (pse behet Djalli mik- pederat muzlluman e shijojn jeten vetem me karin ne by.h -shif cbojn per turkun)
   por ajo sum qe eshte shkerdhy ne shekuj me Djallin ,
   si pelqe realiteti ,
   sepse jan mesu te fshihen pas tij .
   rrace putanash ,qe sdijne as te diskutojne ,as kuptojne asgje nga kjo bote .

   asnji nuk pyet .Perse Shqiperine ?
   por merren me idiotizmat e sumes allaturka .ptu rrace muti ,
   qe s’i ka interesuar kurr Shqiperia ,e te ragojn si patriote ,
   por zgerdhien si bythqima anadolli .
   Ajo rruge pakrye ,ne qorrsokak qe hec Shqiperia sot ,
   ai shkaterrim total vlerash ,e identiteti ,
   eshte nji produkt i “mIKut” tone te madhe Djallit te Botes .

 11. Shigjeta says:

  Nuk i ruej trapi asnjerit per Shqiperine , as amerikaneve dhe as ruseve edhe pse e pranuan boterisht qe largimi i tyre nga shqiperia dhe vecanerisht nga baza a pashalimanit ishte nje gabim fatal per ta , kurse amerikanet nuk kishin asnje qellim kuren e kures te futeshin ushtarakisht ne Shqiperi , thjesht kercenonin qe mos te dilnin me kure ruset ne adriatik , ky qe qellimi i tyre dhe per kete i benin presion ne Nato , Italia , Spanja, Franca dhe pse dejuro kish dale nga NATO megjithate ushtronin presion forcave amerikane ne Nato . Dhe kete balancim forcash nga nje ane amerikanet qe nuk deshin ruset ne adriatik nga ana tjeter ruset perpiqeshin me menyrat e tyre te mos vinin amerikanet ne Shqiperi , pikerisht kete balancim forcash shfrytezonte Enver Hoxha dhe bertiste gjthandej ku i jepej mundesia se ne shqiptaret i luftojme me force imperialistet dhe revizionistet. Ne fakt Enveri dhiej ne brek , e verteta ishte krejt ndryshe nga ato cfar thosh ne publik , trembej dhe trembej si miu , jo vetem ai por gjthe byroja dhe gjeneralet qe e lepinin nga mbrapa , se sa trima ishin e tregon fakti qe ne fillim te viteve 70 ne kanalin midis karaburunit dhe sazanit u gjenden ball per ball me nendetsn atomike , te flotes se 6-te amerikane qe kryente zbulime , anijet tona e rethuan ishin gati per te hedhur bombat detare dhe te behej kasapane , prisnin urdherin ngalart, urdher per te cilin nuk erdhi kurre dhe nendetsja iku ne mes anijeve tona pa ju prishur qederja drejt flotes se 6-te qe qendronte ne ate kohe ne mesdhe per stervitje rutine. E si thoni ishite trim Xhaxhi ??? Te bertiturit , qe ne nuk trembemi dhe do ti luftojme armiqte nga realiteti i ndan nje humnere e tere , dhe kur?? Atehere kur na kishin kthyer kurizin tegjithe , kishim mbetur vetem , pa ruse , pa kineze pa asnje kishim miq ca shtete kanibale si burkina faso etj etj , per cfare trimerie behet fjale , thjesht dhe dhi e zgjebosurdhe bythen perpjet ,ky eshte realiteti dhe realitetin duhet ta shikosh ne sy , kur thosh Miloshevici qe une Shqiperine e pushtoj me gjahtare , nuk pame ti pergjgjej Enveri , thjesht mbante pushtetin dhe kliken e tij me trysni te papare kurs per boten e jashtme ishte nje frikacak e gjysem dhe asgje me shume . Nuk kishim as nivel armatimi dhe as fuqi te viheshim perballe superfuqive , thjesht llapnim gam gam gam , pa vlere

  1. eeeeej says:

   Ti je prototipi i IDIOTIT, i atij trushpelarit “anti-komunist”,qe vazhdon e thua budallakina edhe kur gjerat tashme jane te pranuara haptazi!
   Je per t’u meshiruar o RROT CARI 😛

 12. loni says:

  NJe BRAVO te madhe DHespot Foti.

 13. DIngo says:

  Per cdo gje qe Shkruajti Enver Hoxha po vertetohet se ishte si Nostradami,Kush nuk eshte Dakort me Enverin i pelqejne qe motren te ja qijne zezaket e Amerikes kurve.Republika e Enverit ishte Kocke e Forte saqe futi ne shishe 1,5 miliarde Kinez dhe i beri si donte ai.Republika e Psikopatit eshte nje Republike qe ja kane shpartalluar sumen kane 27 vite Dhierokracia Amerikane e elez biberit dhe shokut sali.

 14. perkthyesi says:

  Jo vetem Sh.B.A, por dhe zagaret e Europes, derguan me dhjetra here spiune dhe diversante, por shteti i asaj kohe, i beri te gjithe synet! Ky ka qene realiteti!

 15. Xha Brahua says:

  Ti “Luli i vocerr” plakut vetem pordhet mos i degjo te tjerat degjoja,,,,,,,,,, por sa ti kuptosh ti gjerat duhet te rritesh edhe ca se je akoma i vogel.

 16. Plaku Xhuxhumaku says:

  Epo i befte mire byreku celules komuniste te komentuesve trushkulur te TEMAs. Material i shkelqyer per diskutim ne format e edulimit marksist leninist.

  1. Tanguli says:

   Edhe ty te befte mire palloshi qe po ha dhe do e kesh ne vazhdim … 😀 😀 😀

   1. Plaku Xhuxhumaku says:

    Lavdi fenerit ndricues ne buze te Adriatikut. C’e do u mbarua vajguri dhe na u fik feneri. Tanguli e marr vesh qe e ke nga e keqja, po s’ke c’ben rro me pak nostalgji heroike nga lufta qe Shqiperia fitoi me amerikanet dhe sovjetiket. Përrc!

    1. Tanguli says:

     Me fener pa fener
     ne palloshin ta kena terr 😀 😀 😀

     1. Plaku Xhuxhumaku says:

      Ti shifke vazhdimisht endrra me pallosh e nuk e ndake nga goja. Vazhdo ta mbash ne goje e lepije nga te mundesh, se mua e shumta me ha mjutin.

      1. Tanguli says:

       Me lepirje pa lepirje
       ty palloshi t’i ka bo hije 😀 😀 😀

       1. Plaku Xhuxhumaku says:

        Per devocion ndaj palloshit, celula te gradon Pallosh Brigade.

        1. Tanguli says:

         Palloshin e mbajme gjithmone me vehte
         per gezim e per sebepe
         kur sumcpumit e ngrene bythen
         n’gadishmeri ja rrasim tyten 😀 😀 😀

         1. Plaku Xhuxhumaku says:

          Tashti qe te kemi Pallosh Brigade te lejohet ta hash edhe vete si te duash e nga te duash.

 17. lloqelloqe says:

  Informacioni eshte i demshem per te pakulturuarit, sepse nuk kane thellesi per ta interpretuar. Eshte si puna e femijes qe degjon biseda te rriturrish dhe i kupon e ritregon pa i kuptuar.
  Planet reciproke per lufte totale, kishin nje kriter: aleat ose kundershtar. Aleati ndihmohej e mbrohej, kundershtari sulmohej.
  Shqiperia qartazi e kishte rreshtuar veten si kundershtare biles edhe kundershtare llafazane e bezdishme.
  Lufta atomike e ka kohezgjatjen 30-50 minuta. Brenda ketih harku parashikoheshin te goditeshin te gjitha kryeqytetet kundershtare me mga nje bombe dhe ne vaesi te madhesise se vendit edhe me shume bomba per vende me te medha.
  Kush e fillonte sulmin i pari kishte edhe shansin teorik per te dominuar mbas sulmit. Nese dikush do shtypte butonin athere shqiperia ishte ne listen e pikave per tu goditur dhe kaq. Kalkulim gjeneraleshe per te garantuar fitore e jo sjellje emocionale dashnoresh.
  Asnje shtet nuk ka asnje mik ne kuptimin emocional qe koqet me siper kujtojne. Shtetet kane shtete aleate, kundershtare, apo armiqesore. Shqiperia edhe per Bashkimin Sovjetik edhe per USA ishte shtet armik. Ne rast lufte te dyja kishin plane per ballkanin e natyrisht edhe per shqiperine. Eshte si te ankohet Mali i Zi, Maqedonia, Greqia, pse Sqhiperia ka plane lufte ne sirtar per te qene e pregatitur ne rast se fillon lufte. Koqeve ju ben dem informacioni. Ky popull ka shume shume sume rruge me bo deri ne normalitet.

 18. Messerschmidt says:

  Provokacja alla Muslim Albanezi e keti gjasme Intelaktuali qe zbulon librat te tilla!

  Po te mos ishte ajo Amerike nuk do te kishte Shqiperi sot pik

  1. e verteta says:

   Po te mos ishte Rusia e Kuqe e Leninit, atehere vertet nuk do te kishte Shqiperi! Ishte pikerisht Lenini, qe ne 1917-en demaskoi Traktatin e Fshehte te Londres, ku Fuqite e Medha kishin vendosur ndarjen e Shqiperise midis Serbise dhe Greqise. Ky akt pro-shqiptar i Rusise komuniste dhe i Leninit, i prishi te gjitha planet e fshehta qe ishin vdekjeprurese per ekzistencen e shtetit shqiptar. Ishte pikerisht ky akt qe e detyroi Kuvendin shqiptar ne 1921 qe te mbante 2 min heshtje ne respekt per vdekjen e Leninit (i vetmi parlament ne bote). Pikerisht, te pakten per kete proshqiptarizem madheshtor te Leninit, duhet patjeter qe statuja e tij te ringrihet ne Tirane!!!

 19. Taqi pe Korçe says:

  Po me ne ç’ paten? Ne nje pjate pershesh hanim ne darke dhe nuk i benim keq njeriu. Ne te shkretet ngadale-ngadale dhe gjithe lezet po çfarosnim njeri tjetrin, po pa dale asnje cm jashte kufijvet

 20. Alb says:

  Enveri ka pas marshe ne në të fshehtë dhe me Amerikën,sa herë kapeshin dhe kontrolloheshin anijet sovjetike dhe kineze në det të hapur nga NATO dhe Amerika në atë kohë që ishin të mbushura me avion tanke armatim për t’ia dhënë Shqipërisë, sa e kuptonin që ishin për në Shqipëri bënin një sy qorr,.. Sikur s’kishte ndonjë gjë,,, prandaj enveri kishte mardhënje të fshehta me amerikanët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *