Renditja e ushtrive më të fuqishme të botës: Shqipëria më lartë se Serbia

Sipas hulumtimeve nga kompania ndërkombëtare Global Firepower, ushtrinë më të fortë në botë e kanë Shtetet e Bashkuara, e dyta në radhitje vjen Rusia, dhe e treta është Kina. Pasojnë Franca, Britania e Madhe, Japonia, Turqia, Gjermania, Egjipti, etj.

Ushtria e rankuar në fund të listës është ajo e shtetit aziatik të Butanit, kurse para tij ndodhen Surinami dhe Sierra Leone, shkruan tesheshi.

Ushtria e Shqipërisë radhitet në pozitën e 90-të.

Megjithëse për ish-Ushtrinë Popullore Jugosllave (JNA) thuhej se përfaqësonte forcën e katërt ushtarake në Evropë, shtetet e formuara nga shpërbërja e ish-federatës Jugosllave janë në fund të listës së forcave ushtarake, me përjashtim të Kroacisë, e cila ndodhet në mes dhe e zë vendin e 68-të. Ushtria serbe është shumë më keq e rankuar dhe renditet në vendin e 89-të, ndërsa ushtria sllovene e 114-ta.

Ushtria e Bosnjes është radhitur në vendin e 121-të, e ndjekur menjëherë nga Maqedonia. Është interesante që anëtari më i ri i NATO-s, Malit të Zi, as që është përfshirë në listën e forcave ushtarake.

Autorët e analizës morën në konsideratë më shumë se 50 faktorë. Sondazhi vëren se renditja e pjesëmarrësve nuk varet aq shumë nga sasia totale e teknikës ushtarake, sa nga uniformiteti i fuqisë ushtarake të vendit dhe shumëllojshmëria e armëve në dispozicion. Ekspertët nuk morën parasysh armët bërthamore, por forcat bërthamore morën pikë shtesë.

Faktori kryesor në vlerësim ishte numri, kështu që vendet me një numër të madh banorësh, si rregull, kishin një vlerësim më të lartë. Gjithashtu, u morën parasysh pozicioni gjeografik i vendit, fleksibiliteti logjistik dhe sasia e burimeve natyrore

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Renditja e ushtrive më të fuqishme të botës: Shqipëria më lartë se Serbia”

 1. kodheli says:

  Ushtria jone meritonte te renditej ne nje pozicion me te mire, sespe eshte ushtri qe ka gjenerale, por jo udhtare dhe arme.

  1. qafir says:

   ore mblidhni mendjen ore bythpalare se vetem ushtri nuk ka albanistani ..aaaaaa po te flasim per floten ajrore me nje helokopter te vetem nga 367 Mig qe ju la trashegimi “koha e qoftlargut” apo me nje motoskaf nga 38 nendetese qe ju la trashegimi koha e “qoftlargut”….ka ketu plot komentues qe mbajne mend Uzinen e Policanit qe i dha Shqiperise te asaj kohe nje arsenal municioni qe ne fakt ballaconte interesat e Ballkanit….ca te flasim tani se eshte qesharake
   Me ushtrine e Kodhelit dhe bythen nuk fshin dot albanistani.
   hajt krrisni bythen qafire

 2. Ushtrija Shkyptare says:

  Serbia vetem gjuetaret e Beogradit te nisi ne lufte merr perpara ushtrine e Saliut ,Imamit,Rames e Kodhelit, ushtri vetem ne emer.Ushtri pati nen Enver Hoxhe. Ne Shqiperi ushtria eshte joegzistuese se ata 100 ushtare jane nen NATO ose per te mbrojtur delenxjinte tane politikane te mos hane presh perseri.
  Lat nam, dhi e zgjebosur.

  1. albaniafirst says:

   Ti qe e quan veten Ushtrija Shkyptare-mos perdor fjalet e Miloshevicit, nese nuk je ndonje “-vic” tjeter. Ushtrise sone zotrote, serbet dhe te gjithe ballkanasit u hani mune. Ne shqipot e kemi ne gjak pushken. Kete e kemi treguan ne shekuj, qe ne kohet me te lashta kur kemi perballuar me sukses fuqite me te medha te botes duke filluar nga Romaket apo me vone turqit dhe italiante apo gjermanet ne luften e fundit. Ne dhe ruset ishin te vetmit qe u cliruan me forcat e tyre ne L. 2-Boterore. Serbet dhe greket gjithmone kane patur mbeshtetjen e fuqive te medha; Rusise, Frances e Anglise. Greqia u clirua nga turqit prej shqiptareve se pa to to ishin duke folur edhe sot turqisht.

 3. karakas says:

  ore mos vazhdon zanatin e striptizit ministria para nato shba per te na cuar akoma me larte se serbia si psh tia kete kaluar dhe greqise se aty e ka nje inat qe i nxoren te palarat se ndryshe nuk ka kuptim informacioni

 4. Kevin says:

  Pirdh pirdh se lirohesh. Ushtri me sunit

 5. luli i vocer says:

  Pse ka ushtri Shqiperia ???? ku jane ??? te 90-tet renditemi ??? me c`armatime ?? me ato tanket dhe anijet burduvele . Mos e ngaterojne listen me ate te hashashit ?? atje tek ajo lista , lista e hashashit , nuk na i kalon asnje jemi te paret, e shikoni diku jemi dhe ne te paret , per hashash, per gam gam gam , dhe per hajduteri, jemi me te fortet ne bote , kurse sa per ushtri , jemi kampion bote , ama te botes tjeter ……..

 6. vlora.vlora says:

  nga i merni keto lajme more plehra ,serbia ka tanke, ka artiler,i ka avione, sisteme raketore ,dhe me e rendesishmja industri armesh ,,,,ne o legena kemi vetem gjenerale kolonela pa luftuar asnje dite

 7. Tr says:

  SHQIPERIA NE VENDIN E 90 , NDERSA SERBIA NE VENDIN E 89 .😭

 8. Polici says:

  Ndoshta flasin per ushtrine ne lojrat me PlayStation keta se tjeter ushtri skemi ne.

 9. perkthyesi says:

  Pa asnje dyshim, nuk krahasohemi me ushtrine e Enver Hoxhes! Ai kishte gabimet e tij te panumerta, por ushtrine e kishte TOP! Sipas nje statistike te viteve ’80 te shekullit te shkuar, Shqiperine e konsideronin Izraeli i Ballkanit! Po sot? Kushdo e sheh realitetin!

 10. Daja says:

  Ne kemi ushtare qe pastrojne plerat dhe fikin zjarret, se ushtri tjeter nuk kemi.
  Ne cuam per skrap te gjithe tanket, artilerine, avionet dhe rraketat.
  Kemi blere 5 helikoptere per te transportuar miell kur bie bore, dhe nje gomone qe as mitraloz nuk mban dot ne kiç.
  Nderkohe serbia ka tanke, artileri, avione, rraketa, helikoptere dhe gjithçka i duhet nje ushtrie. Per me teper kane oficere me eksperience qe kane kaluar 3 luftra.

 11. fredi says:

  KU e kemi ushtrin ne , kur ajrin naj ruan greku dhe token te tjeret pra kush te mundet , serbia me maqedonin e italin ,ne kemi nje ministre nje lukuni me gjenaral pa ushtar , qe xhvasin shtetin me nje ushtri te tyren imagjinare dhe nje batalion qe bredh si arixhit sa ne irak iran kabul e kutadi un te xhveshur e me arm borxh ma flamuj turg dhe shpirt SHQIPTAR , te cilet dhe rrogen se marin komplet , pra ky batalion komando me kta ushtar te shkret qe dhe rrogen ja xhvasin sekseret e ushtris , nese ne jemi ne vendin e 90te i bie qe nato ka mar fund , ne nuk jemi fare neper lista , i ben qefin vetes ministria mbrojties me gjeneralet e vet qe mos rrin pa pun , ne nuk kemi shtet ka 25 vjet , jemi futja ne pordh , ku çdo njeri ben si i do bytha , ku organizimin e njerezve po e marin si ne mesjet kultet fetare , se shteti nuk ka egzistuar me qe kur ra regjimi ne vitin 91 , na kan drejtuar vetm banda xhvatesish dhe antishqiptaresh qe tallin bythen me heronjt e kombit dhe i japin vler llumit te kti vendi e antishqiptarve t betuar , kta jemi ne sot.

 12. Epo kjo pune! says:

  ore pse ja fut kot titulli.. me lart se Serbia… dmth me keq se me lart i bie me keq… sa per ushtri, ne nuk shuajme dot dy zjarre. Ne kohen e xhaxhit po, se kishte zemer dhe pajisje dhe armatime, tani, kemi uniforma te bukura vetem.

 13. Ylli says:

  Meqe lavderoni Dullen per ushtrine te pakten duhet te dini qe ushtri Shqiperia ka patur deri ne mesin e viteve 60.Ishte ushtri e stilit sovjetik dhe kishte nje perparesi te jashtezakonshme ne shoqeri.Familjet e ushtarakeve furnizoheshin me ushqime ,madje dhe me dru per ngrohje.Kishte hierarki ushtarake dhe nje disipline te hekurt.
  Kur ushtria kaloi ne modelin kinez ( u hoqen gradat ,perparesite e ushtarakut etj) aty filloi degradimi i ushtrise.Fundi ishte goditja e te ashtuquajturve “ushtarake puciste” ne vitet 74 dhe 75.Qe ketu e me tej nuk ka me ushtri dhe ushtarake.Te mendish qe oficeret ishin objekt barcaletash dhe talljeje nga ushtaret.
  Sa per sot vertet ushtria le per te deshiruar ,por te pakten ben stervitje me parametrat e NATO s ,mijera ushtarake kane eksperienca ne krah te forcave amerikane ne Irak ,Afganistan etj ,dhe armatimi konvecial eshte modern.
  Sa per ate qe ja kalojme Serbise ,eshte thjesht budallallek.Serbia e ka tradite ushtrine qe nga lufta e Pare Boterore qe ju kundervune Austro -Hungarise me ,vazhduan ne Kuften e Dyte duke qene e vetmja ushtri e organizuar dhe angazhuar ne lufte fronta ne Europen Qendrore dhe Lindore ,pervec asaj sovjetike.Ne lufte tokesore mund te perplasen me cilendo ushtri ne bote pa problem.Dhe nje gje te qarte ,nese nuk jane amerikanet serbet e marrin Kosoven per 2 dite.Tani po deshem te bejme nacionalistin injorant ,hajde ti shajme dhe te injorojme ushtrine e tyre.
  Per shqiptaret e Kosoves jam i sigurt qe do bejne ushtri te forte sepse kane dy perparesi ne krahasim me shqiptaret e Shqiperise.E para kane ndergjegje kombetare te rrenjosur thelle ne vetdijen e tyre dhe tjetra kane oficere te shjelqyer qe kane sherbuer ne rradhet e AVNOJ it …..ish ushtria jugosllave.Sa per ne kendej kufurit ,po nuk ndame atdheun nga politika do shkruajme akoma per ushtrine e fasuleve dhe napave te kembeve te Dulles.

 14. Illyrian says:

  Italia 11
  Greqia 28
  Rumania 42
  Bullgaria 67
  Kroacia 68
  Serbia 83
  Shqiperia 90
  Sllovenia 113
  Bosnje & herzegovina 121
  Maqedonia 122

 15. Beku says:

  Ushtri? Ne skemi shtet akoma.Kemi nje grup mafiozesh qe po vjedhin dhe grabisin kete vend

 16. Mentari says:

  Radhitja eshte bere duke marre si konsiderate Numrin e popullsise se atij vendi dhe Serbia qe eshte me e madhe se shqiperia me numer banoresh qenka radhitur mbrapa shqiperise? keshtu e ke shkruajtur aty siper.shkoni ne shkolle se nuk eshte vonese me padijen jeni bere qesharake o kalemxhinjt e gazetes Tema. Serbia 7 deri me 8 million banore kurse shqiperia me 3 deri 4 miliopne banor. zoti I dhefte mend injorances shqiptare.

 17. like says:

  mos e ka fjalen per te papunet se ata sikur bredhin me arme.

 18. sokrati i lashtesis says:

  ushtri kishim ne 1997 en ne!
  ushtri e hatashme!
  leftonin me ajrin “ushtaret” shqiptare pa uniforma dhe pa brek ne bith dhe u dukej vetja sikur leftonin hasmin,si ata demokrata qe I bien me dor manallit dhe kujtojn se jan duke pallu grita gumen.
  atehere ushtrija ishte tamam e lir. maleve fushave luginave grykave te urave dhe perrenjve pa uj..
  tash ,ushtrija jon osht fut n gazerma si minjt ne cark.
  megjithate nji gje ka sot ushtrija.
  n koh t dull hanxhar panxhit ushtaraket hanin pallen me dhemb. dhe dhinin ne transhe.
  sot ushtaraket hajn paret e natos dhe pjerdhim duke bo shurren perpjet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *