DEBATI/ Vasili sulmon sërish Ramën: Pjellë e padijes dhe anti-shkencës, ja se si bëhet Akademia

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili, ka sulmuar sërish kryeministrin Edi Rama lidhur me debatin e hapur mbi reformimin e Akademisë së Shkencave.

Edhe pse shefi i qeverisë vendosi që të ndërpresë financimin e këtij institucioni si pasojë e zgjedhjeve të mbajtura, Vasili gjykon se nuk ka ndevojë akademia për inkuizicion financiar.

“Akademia e Shkencave ka nevojë për reformim, por jo për inkuizicionin financiar të Kryeministrit.

Shkenca nuk ka nevojë për asgjësim, rrethim dhe izolim.

Shkenca ka nevojë për mbështetje, përkrahje, legjislacion të ri të përparuar dhe reformë të thellë.

Inkuizicioni mesjetar i kryeministrit pjellë e padijes dhe anti-shkencës,” shkruan Vasili në Facebook.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “DEBATI/ Vasili sulmon sërish Ramën: Pjellë e padijes dhe anti-shkencës, ja se si bëhet Akademia”

 1. MESO NJIHER TI DREJTOHESH KRYEMINISTRIT TE VENDIT
  ME RRESPEKT
  NQS KE MESUAR NDOSHTA NGA AJO QE TE KA DHJER
  PAK EDUKATE -PAK KULTURE NJEREZORE SI DUHET ME U S’JELL
  ME NJERZIT E NE SHOQERI KU BEN PJES

  KRYMINISTRI SHQIPTARE KA VEPRUAR NE INTERESE TE SHTEIT
  ESHTE KOHA QE PSEUDOMASHTRUSIT E INSTITUCIONEVE CIVILE
  E MADJE EDHE ATO SHTETERORE QE GLLABERONIN MILJONA NGA
  BUXHTI ATIJ SHTETI E VENDI TE VARFER
  DUKE MOS JUSTIFIKUAR ASGJE -DUKE MOS PASUR ASNJI FAR LIDHJE ME
  ATE INSTITUCION QE MBAJNE TE PUSHTUAR – TE QEROHEN
  MADJE EDHE NGA POLITIKA – PARTI BANDA HAJDUTESH MASHTRUESISH SI LSI
  QE PERVEC PAFYTYRESISE E TALENTIT TE LLAPAQENERISE SI AFRON ASGJE POZITIVE
  ATIJ VENDI E ASAJ SHOQERIE – TE ZHDUKET SA ME PARE -SEPSE PERBEN NJI KOSTO
  JO VETEM FINANCIARE PER ATE VEND
  PRANDAJ JU PLEHRAT E BASHKUARA NE BANDA DUHET TE HAPNI KRAHUN
  PER NJEREZIT SERIOZE E TE DITUR TE CILET DUAN TI SHERBEJN KOMBIT

 2. BK says:

  I dashur Vasil.
  A eshte normale qe Kryeministrit te vendit t’i drejtohesh me terma te tilla si i pashkolle, pjelle e padijes etj. A e kuptoni qe po demtoni shume rende edhe brezin tjeter qe te mos kete respekt per Kryeministrin dhe personalitetet e tjera te vendit. Eshte normale te kundeshtosh, te mos jeshe dakort me nje akt apo vendim te Kryeministrit, por gjithnje duhen dhene argumentat teknike se perse eshte gabim dhe si duhet te jete perseri e shoqeruar me argumenta. Te jeni te qarte se elektorati shqiptar tashme nuk eshte ai i 1990-s, por ka evoluuar shume dhe kerkon llogjike jo te shara dhe sherre.

 3. BE says:

  Vasiki ka hallin se cdo behet me LSI-stat e Akademise..

 4. Konti Sbalta says:

  “….Deshe te beheshe kryeminister” , por nuk ja arrite dot dhe fillove te perflasesh kryeministrin e zgjedhur ne menyre te ligjeshme dhe te pranuar boterisht. Po tashti cfare do? mos kishe nder mend te kandidoje per kryetar te akademis se shkencave ;? ishe i lire ta beje , fajet nuk ti ka kryeministri . Me ato qe ke deklaruar deri tashti per kryeministrin e zgjedhur nga populli , shprehjet e perdorura ,me te
  vertete tregojne se ti je i pa afte edhe per aty ku te kane vendosur.

 5. zina says:

  Vasili nje plehre e manipuluar nga cifti meta, pronaret e LSI. kur flet e shan Êdin, ky anonim, gezohet vetem kazani dhe cifti me^ta qe i dikton fjalimet tip berishe, qe rrezatojne shkence dhe dije. Ptu vasil, kurre me ne pushtet ju o hajduter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *