Debate të forta për gjuhën shqipe në Maqedoni, tensione në komisionin parlamentar

Komisioni kuvendor për çështje evropiane në maqedoni kazhvilluar sot seancën në të cilën debatohet për Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë.

Me ligjin parashikohet që në të gjitha organet e pushtetit shtetëror në Republikën e Maqedonisë, institucionet qendrore, ndërmarrjet publike, agjencitë, drejtoritë, institucionet dhe organizatat, komisionet, personat juridik të cilët kryejnë autorizime publike në pajtim me ligjin dhe institucionet tjera, gazeta zyrtare përveç gjuhës maqedonase, të përdoret edhe gjuha që e flasin 20 për qind e qytetarëve të Maqedonisë, gjuha shqipe.

 Për propozuesin dhe deputetët e shumicës, ligji është pjesë e rrugës së integrimeve euroatlantike të Maqedonisë dhe në njëfarë mënyre nuk e prish as Kushtetutën e as karakterin unitar të shtetit.

Për deputetët e opozitës, ndërkaq, ai është kundër kushtetues sepse, sipas tyre, ky për këtë ligj ka asnjë normë rregullative evropiane me të cilën të mund të harmonizohet. Dhe sipas tyre, ai do të sjellë vetëm ndarje shtesë, e jo kohezion në shoqëri.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Debate të forta për gjuhën shqipe në Maqedoni, tensione në komisionin parlamentar”

 1. trojaski says:

  shtet kot dhe prapanik…cfare e ka gjetur Zvicren qe ka 4 gjuhe zyrtare…gjermanisht, frengjisht, italisht (5%) dhe romansh (0.2%)…keta ejne si gore kur shqiptaret jane pothuajse 450%

  1. Leka i Math says:

   Se shpejti te gjithe femijet sllavo-maqedonas do mesojne ne shkolle me detyrim gjuhen shqipe, ashtu sic femijet shqiptaro-maqedonas mesojne ne shkolle gjuhen bullgare (dialektin lindor). Gjuha e lashte e Lekes se Math te Makedhonise, po rikthehet ne atdheun e lashte te Makedhonise pellazge 🙂
   Makedhonia eshte shqiptare,as greke as bullgare!

Lini një Përgjigje te trojaski Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *