FOTOT/ Shtëpitë e modës nuk do të pranojnë modele nën peshë, qindra vajza seksi ngelen pa punë

Shtëpitë më të mëdha të modës  Christian Dior dhe Gucci do të ndalojnë punësimin e modelve nën peshë për shfaqjet e tyre në pasarela.

Louis Vuitton, Moet Hennessy dhe Kering e morën më parë këtë vendim pas kritikave se industritë e modës shkaktojnë çrregullime në të ngrënë. Gjtihashtu firmat nuk do punësojnë më modele nën moëshën 16-vjeç për të promovuar rrobat e dizajnuara për të rriturit.

Në Francë është miratuar një ligj në vitin 2015 që ndalon punësimin e modeleve shumë të dobta në industrinë e modës në vend. Kompanitë mund të gjobiten deri në 75,000 euro ose pronarët e tyre mund të burgosen deri në gjashtë muaj nëse shkelin ligjin.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/modelja8-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/07\/modelja8-12.jpg","attachment_id":"730770"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/modele-4-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/08\/modele-4-1.jpg","attachment_id":"741760"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/modele-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/06\/modele-6.jpg","attachment_id":"702143"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/modele-5-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/modele-5-1.jpg","attachment_id":"633919"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *