Grekët komentojnë debatin për Skënderbeun: Luftoi pushtuesit, jo kundër islamit. Myslimanët shqiptarë janë filoturq

Mediat greke i kanë kushtuar jehonë debatit për mbulimin e monumentit të Heroit Tonë kombëtar, Skënderbeut, më rastin e Kurban Bajramit.

Në një shkrim të gjatë, “Kathimerini” shkruan se debati ishte i zjarrtë dhe pasi ballafaqon të dyja palët, komenton se fanatikët myslimanë shqiptarë nuk e duan Skënderbeun.

Gjithashtu, “Kathimerini” vëren se shteti shqiptar bëri sehir në këtë ndodhi.

Fanatikët myslimanë shqiptarë nuk e duan Gjergj Kastriotin, i cili është heroi kombëtar i shqiptarëve.

Lufta që ai bëri ishte kundër pushtimit otoman dhe jo kundër fesë islame.

Por myslimanët fanatikë shqiptarë mendojnë se ai luftoi kundër fesë.

Ata mendojnë se Skënderbeu ishte mosmirënjohës ndaj Perandorisë, e cila e stërviti dhe i dha tituj”, shkruan “Kathimerini”.

Ajo gjithashtu vëren se shteti shqiptar bëri sehir.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Grekët komentojnë debatin për Skënderbeun: Luftoi pushtuesit, jo kundër islamit. Myslimanët shqiptarë janë filoturq”

 1. Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  Akrivos,oi tourkalvanoi einai tourkoi!

  1. 1821 says:

   Turkoshqiptaret jane me turq se turqit.

   1. .. says:

    Dua te dije ku ne “pidh te semes” jane fshehur “patriotet” Koqe Zinje, si Pellumb Xhufu, Lisen Bashkurti, Kresho Spahiu, Fatos Klosi, Ferik Duka, Myslym Pasha, Sabri Brokja… e te gjithe keta Mashtrus, Kameleon dhe Hipokrita qe dalin vetem per te hedhur Helemin e tyre kur degjojne per Greqi dhe Orthodhoksizem.
    A harova dhe Palloshin Ed Ebu Ramyn, vellan e Erdokarit, qe kalon gjithe diten ne face book.

   2. E verteta says:

    Nuk keni faj se ata qe flasin per islamizem e Turqmeni nuk kane fare ndryshim nga ju qe flisni si fondamentaliste.Keni ngelur 300 vjet prapa.Akoma duke kopjuar theniet e propagandes greke (turkoshqiptare, turkoshqiptare).Ju jeni nje mut qe e ndyeni kete vend.Si Ju qe beni propaganden e megali idese se Venizelosit ashtu si edhe ata qe flasin per Turqi dhe Islamizem. Nuk keni faj, te ishit ne Greqi apo Turqi do te ishit futur brenda ne biruce me kohe nese do te flisnit kunder popullit apo kombit duke e marre neper gojen e jargavitur sa here qe eksitoheni por ketu keni gjetur rehat.Mund te leshoni lloji-lloji pislleku nga goja.

   3. E verteta says:

    Ore ju te Temes, pse nuk i publikoni komentet e mia?Eshte e disata here!Apo i keni me statistika…

  2. like says:

   Behen turq nga te keqte se duan brojtje qe mos te na glaberoje greku i mutit. nje mut andej e tjetri ketej dhe shqiptaret e shkrete spo dine nga tja mbajne me.

 2. mario says:

  Lajme i fundit ne MEGA.Sapo u miratua plani per ngritjen e statujes te Jeorgos Kastriotis ne Athine dhe Selanik.

  1. E verteta says:

   Mos ja shemto emrin Mario duke i shtuar edhe ate sssssss e gjarperit!Gjergj Kastrioti ngelet Gjergj Kastrioti.Jorgos beje te fala!

 3. Stela says:

  Kane te drejte greket asnje politikan nuk foli edi rama nuk flet dot se Eshte vllai erdoganit i prishen pazaret mallkuar kush lidhet me turkun kto Jane pasojat

 4. janull pisi says:

  …….ahahahahhahahhahahhahah na kenaqen bythqiret e janulles….

 5. Shoku shpati says:

  Te ishim turq ne nuk do mbanim janullen
  Do i kishim cu greket ne te semes
  Po’ jemi Shqiptare.

 6. karakas says:

  shqiptaret e fese myslimane jane turq dhe ate kupton shume thjesht ne debate ne kafene dhe ne perditshmerine e tyre

 7. Sirius says:

  Si mund te reagonin dashnoret e Erdoganit Edi Rama dhe kari Eri, me falni lali Eri? Xhaxhi Sorrosi e ka per zemer Otomanizmin, se ata behen si ti duash edhe James edhe Mehmet. Kurse me te krishteret ne pergjithesi, e ka me te veshtire, sepse ata e ruajne nje fare dinjiteti.

 8. Koli says:

  Sakte ben sehire se nxitesit e urrejtjes dhe perçarrjes jane seimenet e kryeministrit. Mire Rama, po Meta ne rilin e ri te presidentit nuk u be i gjalle. Ndersa zullumqari Lali Eri qe lejin te falen apo kendohet tallave me sfond Heroin Kombetar vazhdon tall menderen me te gjithe!

 9. Arjan says:

  Kujt i rruhet se cthote katherini dhe Tfgs njeri mut dhe tjetri kak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *