Fajin s’na e kanë grekët

Nga Andi Bushati

Mënyra arbitrare e qeverisjes së Rilindjes po i shërben si preteks Greqisë për të penguar përparimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. Më shumë se retorika provokuese e Edi Ramës për të thithur simpati brenda vendit, janë një sërë aksionesh urbane që e kanë bërë Athinën zyrtare të reagojë ashpër.

Prishja brutale e një kishe në Dhërmi në gusht të vitit 2015 (Rama postoi atëherë në facebook edhe projektidenë si ajo do të rindërtohej, megjithëse sot dy vite më pas mbetet ende një gërmadhë), pastaj vendimi për shkatërrimin e shtëpive të 19 minoritarëve, për ndërtimin e pedonales së Himarës, e kanë bërë diplomacinë greke të reagojë gjithnjë e më me forcë. Në nëntor të vitit që shkoi ministria e jashtme greke paralajmëroi: “zyrtarët shqiptarë nuk mund të pretendojnë “urbi et orbi” se të drejtat e minoritetit grek respektohen në të gjithë vendin, në të njëjtën kohë që ata i shkelin ato në praktikë, duke minuar ecurinë europiane të vendit të tyre”.

Ndërsa tani, një vit më pas, pas incidenteve të dhunshme në këshillin bashkiak, ku do të shqyrtohej plani urbanistik i Himarës, reagimet kanë qenë më të egra (lexo poshtë lapsi.al).

Fillimisht presidenti Grek, Pavlopulos, gjatë një darke në Athinë me homologun e tij francez Makron, lëshoi sinjalin se qëndrimet irredentiste dhe shkelja e të drejtave të minoritetit mund të pengojë udhën integruese të Shqipërisë. Pak ditë më pas, shefi i diplomacisë, Kotzias i tha ministrave të jashtëm të BE, se vendi i tij do të përdorte veton kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë.

Kryefjala e shqetësimeve të fqinjit tonë jugor, përpos ndonjë gravure apo harte që kryeministri shqiptar poston në rrjetet sociale, janë padrejtësitë që po u bëhen minioritarëve grekë nga aktet antilogjore dhe harbute me të cilat operon Rilindja urbane.

Le t’a themi që në fillim. Në to nuk ka asnjë qëllim antigrek, nuk ka asnjë tentativë diskriminuese për shkak të kombësisë, nuk ka asnjë paragjykim nëse do të prishën shtëpitë e atij që flet shqip apo greqisht.

Këtë nuk ka njeri që jeton në këtë vend që të mos e dijë.

Por, nga ana tjetër, po, aty ka harbutërri, arrogancë dhe shkelje të ligjit, të cilat kanë qenë të pandara nga aksioni i INUV-it të Ramës.

Po, t’i shtohet këtyre metodave brutale edhe fakti se Rama po e shndërron me shpejtësi bregdetin e jugut në një parajsë të klientelës dhe financuesve të tij politikë, duke mos pyetur për pronat e banorëve vendas, problemi bëhet edhe më akut.

Dhe në një shtet të padrejtë, ku shkelen të drejtat e të gjithë qytetarëve, nuk ka si të mos preken edhe ato të minoritarëve.

Dhe këtu qëndron paradoksi: sepse megjithëse aksionet e Ramës nuk kanë asnjë qëllim diskriminues ndaj minoritetit, ato i japin Athinës të gjithë të drejtat e botës të ankohet për ato të bashkombasve të saj.

Në zyrat e vendit fqinjë tashmë me siguri janë plotësuar dosjet me të gjitha shkeljet që nesër mund t’i paraqiten Brukselit, si argument për të penguar integrimin e mëtejshëm të Shqipërisë.

Dhe natyrisht gjetja e këtyre kleçkave dhe preteksteve shkakton nervozizëm në mesin tone, që politikat abuzuese të Ramës jemi mësuar t’i përjetojmë si normalitet. Por përtej kësaj mërie, përtej histerisë për grekun e keq që “nuk na e do asnjëherë të mirën”, duhet të arrijmë të kuptojmë se fajin e kemi vetë. Se nuk mund t’i kërkojmë llogari Athinës që “merakoset” për bashkëkombasit e vet, për faktin se ne e kemi humbur ndjeshmërinë për shkeljen që u bëhet qytetarëve shqiptarë.  (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

61 komente në “Fajin s’na e kanë grekët”

 1. Labi 100% says:

  Bravo ..legen materniteti. ..sado gjynahe te kete bere rama nje gje te mire e ka bere …i çoi kufirin te thana ekstremisteve (jo popullit) greke…dhe bajgat si puna jote lepihen sa andej ketej per te fituar simpatine e atyre qe e duan Shqiperine ta shohin gjithmon lakuriq…ptuuu kerme e degjeneruar. ..Je dhe nip ne Vlorè ti bajge e tha. .

  1. .. says:

   Bravo nje artikull dhe analiz e shkelqyer.
   O LABO C’te presesh nga nje Rac qe La-besen dhe Fene e te pareve dhe u Turqizuan.
   E kuptoj qe ndihesh i dhier po kjo eshte e verteta qe doni ta mbuloni me Injoranca mesjetare.

   1. Altini says:

    Edi Rama I ka shkrlur ne kallo greket, ne fakt i ka shkelur aty ku nuk mbajne dot. Pa permendur kthimin e politikes ne dobi te Shqiperise, anulimi i marveshjes famkeqe dhe antikombetare te vijes kufitare detare i ka shkaktuar ekonomise se qesharake greke nje dem kolosal dhe te paparashikuar. Ata, ne menyre te kujdesshme per vite me radhe investuan tek qeveria e Berishes per nje firmosje te heshtur e te arte. Papritur Edi Rama ua shkaterroi te gjitha planet. Pra greket do te perdorin gjithshka ta groposin Edi Ranen, edhe ndonje jashteqitje si Andi Bushati.
    Nese Shqiperija do te hyje ne Komunitetin Europjan kjo varet nga lojtar me vizion si Gjermanija qe shohin pertej interesave meskine dhe sigurish aspak nga nje vend i cili ndodhet ne BE ilegalisht, dhe pret lemoshen e rashes per te siguruar buken e dimrit te ardhshem, si Greqija

   2. Kapedani says:

    Andi Mehdi Bushati ngelesh si. gjithmone nje morr bythe.Nderhyne qeveria greke per prishjen dhe jo shkaterrimin sic thua ti te 19 shtepive te minoritareve…dhe ky qenka nje problem shteteror.Ik mer bajge e degjenerume .Eshte vertet kenaqesi kur del ne darke tek pedonalja Himares edhe vet ish te shpronesuarit e pranojne.Qeveria greke nuk ka asnje argument tjeter per te ngritur si preteks dhe kapet mbas çdo gjëje.Kjo eshte pune e tyre por kur ngrihen anal-iste si puna jote dhe i bejne jehone ketyre problemeve ne thonjeza kjo ska bythe ku te rrij.Andi Mehdi Bushati ha mut se te gjithe e dime qe gjithshka e ke nga inati dhe inferioriteti.Motren mire e ke.

  2. Bravo Andi !
   Pitbullat e Edvinit jane ne gadishmeri .
   Cilin kufi çoje ke thana , Kete vetem Pitbullat e Edvinit e dine .
   Nuk jane Vlonjate , por Banojne tek lagja Partizani ,
   Emigrante te ardhur , u pelqen te thone jemi Vlonjat .

   1. bekimi says:

    OOOO Qen grek !!! Po cfare beri qev shqiptare kunder poullsise minoritare??????? OOOO kungull legen ! Po krahaso te drejtat e minoritareve me popullsine shqiptare ne trojet e tyre Selanik Janine Preveze ….nuk guxojne te thone se jemi shqiptare ,maqedonas e tj….. Pirdhuni ne qipro!

   2. Vicidoli says:

    Vicat e Sales jane po ashtu gati te pergjigjen flake per flake megjith trurin e vockel qe kane.

   3. Kanina e Ismailit....Malsi e madhe-Prishtin-SHkup-Janin-Tinan,krahe per krahe si vellai-vellan! says:

    Kanine e bukur Kanine,
    tek ty shoh historin,
    aty lart me perendin,
    kuvendon per SHQIPERINE!

    Kalinjot lind dhe dot nuk benesh more dobici Janulles ,te tjerat i ka then LABI IM lart!

  3. Miku says:

   I ke rene ne koke ketij legeni.Ky eshte nje tjeter sahanlepires i grekeve Nuk dine asnjehere.te behen nje kur jane ceshtje dinjiteti kombetare.

  4. korçari says:

   O Bushati bej kujdes se po kalon ne anen e e grekeve pra po barazohesh me tradhetaret e ketij kombi pasi duhet t’a dish se Himara nuk eshte minoritet grek dhe nuk mund t’i zbathim breket gjithmone para grekeve apo t’u lepihemi ,provoje njehere te protestosh ndaj projekteve qe ka miratuar ministria greke ne Greqi dhe do te shohesh se si do te reagojne greket dhe se fundmi shko veri lule Esat Toptanit ne Serbi mbase behesh i pelqyer dhe per serbet

  1. .. says:

   O c’gallat do te plasi me Turk-Arnautet, do te qelbin duke dhier nga goja, mut dhe vrer.

   1. Askushi says:

    Jam dakort per Himaren ta bejme minorikare, por me nje kusht tja nderrojme emrin ne Qimare.

 2. Posejdon.al says:

  Ne synimet e tij perverse per te diskredituar Edi Ramen, armikun e tij personal, ne cdo gje dhe per cdo gje qe ai ben, Andi Bushati yne nuk e ka per gje qe te beje aleance dhe kauze te perbashket, jo vetem me djallin, por edhe me greket mesjetare, me armiqte antishqiptare qe tundin veton greke kunder Shqiperise ne BE, sa here qe gjejne sebepe nga domeni grek ne vendin tone.
  Ne historine e perboteshme te te gjitha koherave, kolaboracioniste te tille bashkpunues me agresore te lirise dhe teresise se vete vendit te tyre, gjen sa te duash. Bushati yne dallon vetem nga pesha e lehte dhe zeri dramatikisht transvestito.

 3. sale says:

  Me fal,po qenke koqe zotrote!
  Edhe ti mendoke se Himara eshte Greqi?!?
  Turp te kesh qe i quan “minoritar”himariotet.

  1. Gjergji says:

   Nuk kam se ç’ti shtij komentit tend.

 4. DETARI Atlantidhes @ says:

  ooolllllllllllllllllllllllllllllllooooooqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

  o pjelle komuniste e parregullueshme !
  ajo qe u prish ne Himare nuk ishte kishe,por nji kolibe e ngritur ne forme kishe,me qellim per te mbuluar vlerat historike qe ka ai vend ku deshen ta benin kishe !

  ai vend [qe ti e di shume mire],ka qene monastir shqiptaro-arberesh dhe ka sherbyer per perhapjen e gjuhes shqipe,kur ne te njejten kohe agjo puco Kozmaj ,luftonte te hapte shkolla greke.

  pra,edhe 19 minoritaret ….shqiptare nuk kane pse te kene pretendime,kur ne te gjithe vendin jane prishur per rregullimet territoriale mbi 7-8 mije ndertime !

  kurse ti mender Bushat,je nji zjarrvenes dhe antishqiptare i qelbur dhe uroj me shpirt te mos marresh fryme me [por nga Zoti],qe te shpetojne njerezit nga dizerformacionet e tua qelbanike !

  1. Besniku says:

   Detari, ndaj te njejtin mendim me ju dhe me shumicen e komentuesve, per bushatin. Po ne fund te fundit ç’pret nga nje bukeshkale i familjes se tij.
   Nuk ja uroj, por ky me kujton Pashkon, qe morri pjese me kriminelet ne ç’varrimin e eshtrave te te nderuarit Josif Pashko, qe fatkeqesisht kishte nje djale bukeshkale, si G Pashko.
   Sa per emertimin komunist te tij, i jep vlera qe kurre nuk do t’i kete.
   Ju rekomandoj te shikoni ne youtube ” Enveri per greket” qe te ndjeheni me mire akoma qe jemi Shqiptare.
   Sa per kete peshtiren, atij nuk ja var askush, prandaj kerkon me çdo kusht te hapi tema qe te diskutohet.
   Po nuk arrin as sa mutch nano, jo me tutje.

 5. Diamond says:

  Je ça pusht ti nipi Hysniut.

 6. dani says:

  Nuk ka bashkekombas te grekeve ne himare ore kopuk

 7. shvejk says:

  Nuk ka minoritare ne Himare o pjelle e keqe.

 8. vera e nxehte says:

  Vertete fajin s’na e kane greket se ata politikane greke bastarde kane qene e jane, por fajin na e kane ca shqiptare me shume se bastarde si Andi Bushati qe u japin te drejte atyre. Rrace e posher gazetaresh qe ne vend qe te ndihmoni vendin dhe njerezit tuaj, e shkaterroni me shume ate. Kete mision keni marre, por fajin e kane dhe te tjere shqiprae qe s’u zhdukin juve te shpetoje nje popull i tere. Halabak njeri! Po kete e kuptojne gjithe shqiptaret?

 9. aleko says:

  Gjynah te jrte nipi i Hysni Kapos ky kopuk..Te paktn komunistet dhe Hysniu nuk e shiten vendin dhe pjese teritori sic ndodhe sot..Ndersa grekut ja vune kufirin te thana ,ndersa ky kulishi i Hysniut i quan himarjotet greke..zot ns ruajt nga keta pushta qe spaskan te sosur.

 10. neutrino says:

  Armiku i mikut tim eshte miku im. Keto jane perversitetet e gazetaxhinjve ne Shqiperi. Ka gjetur disa shejtan-budallenj Mero Baze dhe mbush gazeten e tij. Njeri direkt, dhe tjerti indirekt jane gati te shesin bythen per greket dhe ruset.

 11. Voica says:

  Ore, Bushat, ke harruar pa thënë dhe për zjarrin që i vuri qeveria gjithë Dropullit në gusht, me qëllim që të dëbojë minoritarët nga fshatrat e tyre…. Si të shpëtoi ky detaj jo i vogël

 12. Arditi says:

  Kopilat e Metes kujtojne se me ” qasjen pro greke” do mposhtin Ramen…buçen ku ta kini.
  Ik e qi ndonje 14vjecare se mbase te ngrihet… o pedofil.

  1. .. says:

   Ja kemi lene kete “sport” pederave te Pergamberit ….. o mbetje Otomane.
   Ne ate Fe te ndyre martojne vajzat qe 13 vjec dhe mbajne deri ne 7 gra. Jo vetem pedofila por dhe poligaamgaamer.

 13. Bogonica says:

  E felliqe fare ate gjyshin tend,qe si qe ishte atedhetar,beri aq sa mundi per vendin e tij,e repektonte gjithe Vlora dhe Himara por edhe me gjere,por Hysni Kapo nuk tha asnjehere qe Himara eshte minoritet.Se nga e gjet ti ket minoritet ti e di,aferim te qofte.Tani po ta them cope, po i hyn ne hake gjithe shqiptareve,kur nuk di gje me mire mos fol.

 14. santiago says:

  ky eshte pusht..se ekupton nga zeri qe e ka si kurve

 15. Usa says:

  Per cfare minoriteti grek flet mor te qifshin greket femrat e familjes?! Himara eshte shqiptare or moterqire Bushat.
  Juve ju duhet futur helli ne bythe dhe t’ju pjekin te gjalle mor qurravec.

 16. Toni says:

  @LABI….100% Dakort me ty!!!!!

 17. Xeni says:

  Do e huazoj thenien qe te shkon per shtati Bushst; ,,legen materniteto”

 18. shqip says:

  Kur do vesh ndonje shkrim per masakren e Zerves ? Do na thuash ndonje shkelje per 3 milion arvanitasit qe u mohohet etnia dhe gjuha shqipe ? O Andi i more evrote per kete muaj ? Kur e ke kestin tjeter ? Po e mbyll me pyetjet . Je nje felliqesire , si te gjithe bukeshkalet , jashteqitja e kombit . PLERE e pa riciklushme .

 19. AC/DC says:

  Ando bravo 100 here! Je nga te paktet analiste ( te cilet per ti numuruar dhe gishtat e nje dore do te tepronin) qe jepa komplekse.Pastaj duke pare dhe komentet e mesiperme apo dhe ato qe do shkruhen me poshte kuptohet qe injoranca dhe budalliku eshe arsyeja qe qe ja bejne korrupsionit token jo te bute por gjalpe fare!!!!

  1. Rruges ngelem. says:

   AC/DC
   Ne durres kutu e 4 ore nuk kemi korent!
   Po ta them ty,se idiotat i degjoje e lexojne,e mbase degjoemi e Ne.
   Keshtu vajti kjo pune,duhut tju drejtohesh idiotave!

  2. Quo Vadis! says:

   Andi Bushati nuk me pelqen.
   Por kete here nuk kam c’ti them.
   Nuk i heq asnje presje shkrimit te tij. Doli me ne fund nje qe e thote troc ate qe te tjeret kane kohe qe e mermerisin neper dhembe.
   Kam shume kuriozitet si do sillej KM Rama nese gjendja ekonomike e Greqise do ishte krejt e kunderta e asaj qe eshte.
   Sigurisht qe do te lepihej sic ben me Erdoganin. Vendi eshte mbushur me shkolla turke kurse ai ben gare shurre me Greket.
   Nuk ma merrte kurre mendja qe Rama do perdorte ne menyre kaq te poshter nacionalizmin.

 20. Luli i vocer says:

  Ti je nje langaraq , nje drit shkurter , kurre nuk kam lexuar nje analizem ose nje pershkrim real mbi cfardo lloj problemi apo teme ze . Dhe ky eshte faji yt , eshte cmirezia jote , nuk te vjen mire qe nje kryeminister shqiptar me ne fund flet kujtda ashtu sic duhet . Hapi syte analist sahanlepires dhe i njeanshem , nuk eshte ajo arsyeja , edhe sikur tu plotesoje te gjitha te drejtat grekerve , ata prape do te kerkojne dhe gjejne nje arsye te re e cila do tu sherbeje si preteks per te mbajtur ne vend dhe mos lejuar te eci prpara ne integrim eurpian. Po nuk jane shtepite e rezuara , do jene varet e ushtareve grek , po nuk qene ato do jete deti jon , po nuk qe deti jon , do jete dicka tjeter , greket ( qeveria ose qeverite ) e tyre nuk do te jene dakort qe shqiperia te ingranohet , nuk eshte se futemi ne nato , atehere interesat ishin strategjike , donin apo jo greket , shqiperine e futen interesat e natos te cilat nuk llogarisin shumme greket , plus qe qeveria e atehereshme i beri disa shperblime shume te rendesishme qeverise greke ( si psh deti jon ) kurse tani eshte ndryshe , nuk eshte me kryeminister kukull , por i drejte dhe ivendosur per interesat kombetare . Nje arsye e forte qe greket do nxjerin pengesa eshte se me marjen e dates dhe fillimin e bisedimeve me europen dhe me berjen e saj anetare kurdo qe te jete , ne baz te regullave te perbashketa te shteteve europiane , qeveria greke duhet tu paguaj shtetasve shqipetar ose qeverise shqiptare shuma maramendese pe te gjthe qytetaret shqiptare , per sa vite ate u punesuan atje dhe per nje ose tjeter arsye ata nuk punojne me atje , tani per tani qeverine greke eshte e volitsheme arsyja qe nuk paguen , por neser apo pasneser situata ndryshon dhe ata jane te detyruar te paguajne te gjithe ata qe per shume vite punuan atje , dhe shuma eshte kolosale , qeveria greke nje per njehere u shmanget me pretekse te ndryahme , dhe do bej ceshte e mundur qe shqiperia te behet anetare arsyeja eshte e forte dhe eshte ekonomike , dhe jo politike , kujt i ruhet per vorioipirotet, jane shume miliarda qe duhet te paguen . Kurse per anetaresimin ne nato , nuk demtoheshin aspak plus qe presioni amerikan qe i temershem , pasi nato nuk donte dhe nuk do te shikoje ruset ne adriatik ne asnje menyre , kjo qe arsyeja politike , tani ???? Tani eshte krejt ndryshe dhe interesi ekonomik kalon cfardo lloj caku , dhe do ta shikoni sa here shqiperia do afrohet per te mare daten e bisedimeme , sulmet e qeverise greke do jene te temershme .

 21. Usa says:

  AC/DC te qifte Sinan Hoxha motren.

 22. Gazi says:

  O reçel bagle! Sot vdiq një nga intelektualët dhe arkitektët e Shqipërisë moderne, Farudin Hoxha. Asnjë fjalë nga sumëshpuarit e tredhur të gazetarisë! Kur vjen puna ti bëni gojore grekut, ziheni se kush do të jetë i pari mes teje, atij pederasti të burgjeve që denonconte babanë, luleshtrydhen dhe kryekërmës Sali Berisha. Sot duhet të ishim të gjithë të bashkuar kundër gjobës greke të integrimit. Kundër faktit që na sheh si koloni. Kundër racizmit shtetëror grek dhe faktorit destabilizues që përfaqson Greqia në Ballkan. Kundër një shteti që pretendon gjysmën e Shqipërisë, kishën autoqefale, që mban peng të ardhmen e Shqipërisë. Që diskriminom shqiptarët dhe nuk njeh asnjë të drejtë minoriteti brenda vetes. Sot duhet të denonconim me forcë shtetin më fashist të Ballkanit që përdhos të drejtën e fëmijve tanë për një të ardhme europjane.
  LAVIRE GAZETAR! MOTREN! GRUAN! VAJZEN! DHE GJITHE TE VDEKURIT KU TI KESH!

 23. bregdetari says:

  C’ESHTE KY MORE !!!
  KU I GJETI MINORITARET NE HIMARE KY !!!
  JU THOTE DHE ” BASHKEKOMBASIT E VET “,DUKE I NENKUPTUAR HIMARIOTET SI ME KOMBESI GREKE.
  KJO DO TE THOTE SE E PASKAN LENE TRURE FARE.
  NUK MUNS TE FLASESH QESIM PER GJERA KAQ DELIKATE.
  U PRISH NJE “GARAZH” DHE JO KISHE !!!
  NE SE SHKON SINKRON ME POLITIKEN ME DASHAKEQE TE GREQISE NDAJ VENDIT TONE E NE VECANTI PER HIMAREN KJO NENKUPTON JO VETEM MUNGESE INFORMACIONI, MOSNJOHJE TE REALITETIT DHE SE.FINDI QELLIME TE MBRAPSHTA NDAJ VENDIT TEND.
  MESO C”JANE MINORITETET PASTAJ FOL.
  MINORITETE KA NE GREQI BULLGARE , TURQ , MAQEDONE , VLLEHE ETJ. , DHE PYETE ATE GREKUN TEND A I NJEH KETO MINORITETE QE KALOJNE SHIFRAT 100.000 MIJE E LART ???
  SE DYTI QEVERUA NUK DUHET TE BEJE.MBRAPSHT NGA CA PRESIONE QE SI PRAPAVIJE KANE FUNDERINAT E OMONIAS QE ME AMPLIFIKIMIN ARTIFICIAL TE PROBLEMATIKAVE QE NATYRSHEM KRIJOHEN NGA.NJE PLAN ZHVILLIMI URBANISTIK I QYTETIT TE HIMARES KERKOJNE TE FAKTORIZOHEN PASI REPUTACIONI I TYRE KA VAJT NE ZEERRROOOO!
  PRANDAJ PERPARA SE TE MARRESH PENEN E TE SHKRUASH PER PROBLEME KAPITALE TE ZHVILLIMIT MBLIDHE INFO.NGA CDO PALE , SHOSHITE E PASTAJ SHKRUAJ C’TE DYASH E SI TE TE VIJE PRR MBARE.
  SHKRIMI NE FJALE DUKET SIKUR KA DALE NGA XHEPI I BOLLANOVE ME SHOKE.

 24. klaudio says:

  asaj nene qe te ka dhene qumeshtin e gjirit po te jete gjall ju thafshin gjit per nje pusht qe ka lindur

 25. rezi vlore says:

  dhe filogrek u bere o bushat

 26. Liri says:

  Tepsinare keni rene ne dore te ustait.

 27. Emër says:

  Greqia plako, se vetëm ti se dike, po thotë urbi et orbi: PO BËNI SPASTRIM ETNIK! NEVE…?! A ka mundësi të qajmë të paktën…?

 28. BA says:

  Fajin sna e kane greket , por ca karagjoze si puna jote qe ju bejne temena. I shitur.

 29. himara ka qene ne shekuj toke greke enveri saliu me meten versulen fiset barbare muzlumane te veriut ne kto toka te shenjta

 30. aleko says:

  o kavaja greke me gjej nje grek ne gjithe greqine te kendoje kengen himarjote labe:Vajza e valave, zemra sja mban”o legena e te pacipe qe qelbet dynjane,,

 31. Arber. says:

  Ky plere edhe per sa here do shkoje Edi ne banje do beje nje artikull.Me këtë rast edhe grekët e marin me sy të mire.Delenxhi qe i duket vetja kokë e madhe.

 32. davidi says:

  O NJEREZ po nuk ka lidhje me HYSNIUN ky rrota kurves ,HYSNIU ishte burr kishte dhe nje nip tjeter , ate mostren tjeter qe beri kondraband ne at koh dhe ja sollen nga jashte shtetit me helmet ne kok sigurimi shtetit e pruri si legen e hodhi ne spaç ,,se ishte hysniu i pari qe tha ne burg si gjith te tjeret se ka thyer ligjet e shtetit per te nipin , ky i ka ngjar nipit te asaj kohe , esht matrapaz e bir kurve , dobiç qe paguhet nga greku si kta ka shum sot ne kte vend se nuk i del me njeri per zot ktyre kurvave dhe kan mar dhen , bejn politik per te huajt haptas fare kunder vendit te tyre plerat .

 33. Pellazgos says:

  Shtepia digjet,keta “shqipetaret” me identitet Arabe thone u thye gota!.”Shqetare” me Fe Arabe,Istitucione propagandistike Arabe si Xhamite,denimi i rreth 40 Imameve Arabe nga amerikanet perpiqen ti mbushin mendjen vetes se kombi “shqipetare” eshte i Lashte por per tre mije vjetet e fundit por ka qene skllav i kater Perandorive te Mega Aleksandros,te Romes per 750 vjet,te Bizantios per 1125 vjet,te Osmaneve per 500 vjet dhe nuk i “lane” te shkruanin gluhen (glosa) e bukur (buatiful) me flamurin (flug) e simbolit (simvolo) te Kostandinopolit qe e quajne Kostandinopoja!
  Shteti (state) i “shqipetare” dhe detyra e Tij nuk eshte te luftoje Greqine dhe heronjte e Saj Arvanitasit qe dhane jo vetem pasurine e tyre per Atdheun r Tyre Greqine por gjakun,jeten.
  Do thote dikush me pak (poco) llogjike (llogiqi) qe ata ishin “shqipetare” por luftuan per Greqine se nuk gjeten Autobusa apo trena te vinin ne Albanistanin e Dum Babes dhe te luftonin per shtetin Islamik Shqipetare.
  Turqi ishte (este) vellezer,Pashalleqe as Greqi,as Shqiperi as pi……….dhi semes nuk pipetinte per 500 vjet,pse duhej te luftonin Arvanitasit “shqipetare” per nje shtet qe as egzistonte?

 34. Pellazgos says:

  Semundja (Sicknes) me e keqe e njerezimit eshte Ignoranca dhe Idiotlleku,dy fjale Greke shume me kuptim qe si shumica e fjaleve shkencore,fillozofike, egzistojne ne te gjitha gjuhet e botes.
  E para eshte Ignorant d.m.th agnos,agnosticizem,i paditur,i pa djallezuar kurse e dyta Idiot eshte Idhiotis d.m.th per vete qe ne Greqine e Lashte denohej dhe ishte me i rrezikshem qe nuk kishte Opinion dhe nuk merrte pjese ne Politike,Organizim,d.m.th ne hallet e popullit (popola). Shtepia digjet,keta “shqipetaret” me identitet Arabe thone u thye gota!.”Shqetare” me Fe Arabe,Istitucione propagandistike Arabe si Xhamite,denimi i rreth 40 Imameve Arabe nga amerikanet perpiqen ti mbushin mendjen vetes se kombi “shqipetare” eshte i Lashte por per tre mije vjetet e fundit por ka qene skllav i kater Perandorive te Mega Aleksandros,te Romes per 750 vjet,te Bizantios per 1125 vjet,te Osmaneve per 500 vjet dhe nuk i “lane” te shkruanin gluhen (glosa) e bukur (buatiful) me flamurin (flug) e simbolit (simvolo) te Kostandinopolit qe e quajne Kostandinopoja!
  Shteti (state) i “shqipetare” dhe detyra e Tij nuk eshte te luftoje Greqine dhe heronjte e Saj Arvanitasit qe dhane jo vetem pasurine e tyre per Atdheun r Tyre Greqine por gjakun,jeten.
  Do thote dikush me pak (poco) llogjike (llogiqi) qe ata ishin “shqipetare” por luftuan per Greqine se nuk gjeten Autobusa apo trena te vinin ne Albanistanin e Dum Babes dhe te luftonin per shtetin Islamik Shqipetare.
  Turqi ishte (este) vellezer,Pashalleqe as Greqi,as Shqiperi as pi……….dhi semes nuk pipetinte per 500 vjet,pse duhej te luftonin Arvanitasit “shqipetare” per nje shtet qe as egzistonte?
  Arvanitasi Kostandinos Kollokotronis,Markos Bocaris,Bubulina e te tjere dhe sidomos Joanis Kapodistrias ishte Ambasador i Rusise dhe me vone minister i jashtem i Rusise se Carit dhe la Rusine dhe erdhi ne kohen e Osmaneve dhe Pashalleqeve dhe krijoi shtetin e Pare Greke,Shkollat Greke Ushtarake,Shtepi per te varferit,krijoi parane,Banken Greke,krijoi ushtrine,e dyfishoi Greqine dhe nuk erdhi ne Pashallekun e Dum Babeve por dha gjithe pasurine Greqise ashtu si Evangjelos Zappas.
  E kuptoni ju qe ne qofte se toka eshte katrore,aq edhe Arvanitasit jane “shqipetare” d.m.th shumica turkoallvani,qe nga Vasil,Jeorgo,Kostandin u bene Hamza,Shemshedin,Hasan,Enver.
  Nuk e kuptoni (non kapito) qe kenga juaj (kantare yours) fund (fine) me ate gluhe treqind vjecare,te krijuar (criate) nga AustroItalianet.

 35. dymi says:

  Si ka mundesi qe ky gazetar muti behet zedhenes i grekeve per tezen qe Himara eshte Greqi?!?! Fakti qe thote se Rama prishi pronat e 9 minoritareve eshte pranim i tezes greke. Kush ja polli ketij kapadaiu pa pupla minoritaret ne Himare?

 36. toni says:

  Per kete Andin nuk kam ca te them,dihet kush eshte dhe sa vlen,po per keta historianet pak me siper kam nje pyetje,a ka mundesi te na sqarojne se nga vine mbiemrat e ish kryeministrave, Karamanlis,dhe samar is,shqip nuk jane po me duken pak si Turqisht,per Bako janis nuk ka koment.

 37. alphade says:

  Nuk ia vlen te shkruash gjate per nje personazh kaq nihilist e subjektiv
  ndaj K/ministrit . Per inatin e Edit ,ky Andi eshte gati te shkoje me fje-
  tur me mullixhin ,pavaresisht se deklaron se nuk eshte gay ! Zaten cdo
  gje varet nga geni i tradhetise se interesave kombetare ,ne sherbim te
  asfalise greke dhe udb- se Milloshevicit, e theksoj UDB e Milloshevicit.

 38. Asim Delvina says:

  O Bushat qe ke ngrene ndonje supe te prishur na Gerqia dihej po qe te beje fajtor edhe per ato qe nuk i ka bere Rama kjo duket si shume e veshtire or taj.Greket sido qe te sillen qeverite shqiptare do kerkojne me shume , duan Vorio Epirin ata por tani per tani dun vetem detin dhe Himaren.Siduket ngjan nga mamaja ne kete pike se Bushatllinjte kane qene kontra grekut.

 39. Sirius says:

  Artikull realist. Ne Shqiperi prone eshte vjedhur, tjeyersuar e masakruar per qellime klenteliste. Vetem pronaret e ligjshem nuk kane mare prone, sepse gjithe zuzaret ne shkelje te ligjit dhe ne bashkepunim me politiken, e kane masakruar. Eshte fakt se Rama kundrejt perqindjes ne xhepin e tij, e ka bere te bardhen te zeze me prona te lakmuara. Gjoja me pretektin e nje sheshi apo rruge qe kalon 1 kilometer larg, pronareve te ligjshem po ju sekuestrohen harbuterisht dhe kunder ligjit ajo qe ju perket. Greket qe e ngrejne kete problem po ju bejne nje nder te madh vete shtetasve Shqiptar e pastaj minoritareve. Ata qe nuk e kuptojne, ose jane pjese e ketij maskaralleku ose paguhen ae te lehin te tema.

  Komplimente Andi per ekspozimin e nje te verte, mbi kakofonine e maskarenjve.

 40. Shoku tat says:

  Na kan merzit me kete Himaren, Nje e dy probleme , Nje fshat I vogel Ben shume zhurme , edhe ne greqi himariotet disa jo Te gjith beheshin greke dhe spiuna Te grekut , ndersa Camet qe vertet kan prejardhe nga greqija thoshim jemi shqiptare . Edhe greket do vejn veto thojne kurr nuk I pelqen dicka, ne veton e kemi nder vite dhe do ta kemi dhe na 15 vjet , se sidoqofte nuk hyme ne be pa 15 vjet, keshtu qe mos merzisni se kemi kohe gjeri aterehe.

 41. Aleksander Thana says:

  Shoku Bushat, ku e ke mesuar ti se himariotet qenkan greke?! Apo nga anet tuaja i quani greke nga Vjosa e poshte, se kushtu ju ka thene shoku Millosh e shoku Salicevic. Ti s”ke shume ndryshim nga ky fare “pellazgosi” filogrek o grekefon qe duket se paguhet mire nga Janulla, qe s”ka te beje fare me “pellazget hyjnone, te li ndur me pare se Hena” qe kishin per djep Dodonen pellazgjike te Zeusit zemadh qe leshonte bubullima e vetetima nga Malet e egra te Vetetimes e jo nga fushat e kodrat e Delfit! Kapishe?!

 42. lato says:

  Se si urrejtja per ish shokun e Lagjes e con kete Bushatin e bllokut ne grekeri,,ky te beje Himaren greke,katojte e ngritur nga grekomanet per te fshehur arbereshet katolike te Himares,ky ben sikur nuk kupton qe agresiviteti shovinist i fqinjit te jugut lidhet me masakrat e ushtruar prej tyre ndaj banoreve autoktone te Camerise,,nxitja e 20 grekomaneve me gjak shqiptar ne Himare sherben per te kompensuar dhunen ndaj cameve te krishtere,ndaj shqiptareve ne tokat e tyre ne Epir qe nuk guxojne t`u thone mureve:-Jam shqiptar! Kjo rrace e Bushateve Bastarde,qe ju lepine Bllokut per te gezuar privilegje,kane degjeneruar ne antishqiptare..i japin kapadaijve zullumqare greke nje mbeshtetje..

 43. Ismail says:

  Mire e thua “zotrote”(zoteri te beft perendia)! Nuk na e kane fajijn grekerit. Derisa disa sahanlepires shkruajne si ti, e çfaj na kane grekerit?!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *