Greqia ‘ndërron mendje’/ Kamenos: Duam marrëdhënie të mira me Shqipërinë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Në një konferencë shtypi në Selanik, ministri grek i Mbrojtjes dhe njëkohësisht kreu i partisë së djathtë të koalicionit qeveritar “Grekët e pavarur”, Panos Kammenos, i pyetur nga gazetarët i është referuar deklaratës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në Parlament, që cilësoi Greqinë në fjalimin e tij si një vend fqinj, me të cilin ka ende probleme të pazgjidhura.

“Me Shqipërinë do të donim të kishim marrëdhënie të mira. Nuk kanë asnjë arsye, as të na sfidojnë dhe as të shkaktojnë probleme te minoriteti grek. Kanë edhe ata interes, si një vend i NATO-s, të përpiqen të përmirësojnë marrëdhëniet me Greqinë”, tha Panos Kammenos, ministër i Mbrojtjes.

Pasi ka vlerësuar kreun e diplomacisë greke, Nikos Kotzias, si një nga ministrat e Jashtëm më të mirë të Greqisë, Kammenos ka theksuar se fqinjët e Greqisë duhet të izolojnë zërat dhe elementët ekstremistë.

“Përsa i përket faktit nëse kemi frikë në nivel mbrojtjeje, ju them se nuk ia kemi frikën askujt. As atyre që nuk kanë forcë ushtarake, dhe as atyre që kanë. Të gjithë ne duam që fqinjët tanë të mos udhëhiqen nga ekstremistë, por nga udhëheqës moderatorë, të cilët të mund të krijojnë një klimë sigurie dhe zhvillimi në rajonin tonë”, tha Panos Kammenos.

Ministri grek i Mbrojtjes është pyetur edhe për 7 rekrutët e ushtrisë greke, që pozuan duke formuar me pëllëmbë shqiponjën dykrenare.

“Ata që krijuan atë sfidë morën dënimet e parashikuara, si nga unë, ashtu dhe nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm. Por, nga ana tjetër, ai imazh që u pasqyrua nuk është i vërtetë”, tha Panos Kammenos.

Sipas ministrit, në ushtrinë greke ka edhe shumë fëmijë të emigrantëve shqiptarë, të cilët shërbejnë me nder dhe janë shembull në shërbimin ushtarak, duke vërtetuar se duan edhe atdheun e tyre Shqipërinë, por edhe atdheun e dytë Greqinë, vendin ku ose janë lindur, ose janë rritur.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Greqia ‘ndërron mendje’/ Kamenos: Duam marrëdhënie të mira me Shqipërinë”

 1. Tani says:

  Burimi Top Channel

  1. Angela Merkel says:

   Nuk ka me grure per bastardet gerrk. Schluss ..aus !!!

 2. Pellazgos says:

  Kamenos nuk ndron mendje,se eshte Greke dhe jo “Shqipetare”.
  Ai thote qe te kete marredhenie te mira me “Shqiperine” dhe jo me Turqine e vogel qe nuk ka as edhe nje shans te behet shtet i Kastriotis,vetem po te vije nje Enver tjeter dhe te shkuli Kancerin Islamik qe ka 26 vjet qe perpiqen me mish e shpirt te ngrij e Flamurin e Kalifatit ne Vatikane.
  Jemi shume deklaroi ai qe misioni i tim eshte te vrase ne qe nuk ndruam Fene,Emrat,Identitetin tone.
  Qe nga Gazidede,Sali,Rama etj po nuk u hetua kjo Organizate Islamike e shprehur hapur qe Shqipetaret Myslimane jane turq,ky vend do ta kete zili Irakun apo Sirine.
  Urrejtja e shprehur hapur duhet te problematizohet seriozisht cdo Shqipetare qe nuk eshte myslimam se do jete shume vone te mendoj se mund te mos ndodhe.
  Historia ka treguar qe ky vend ka harruar krimet,vrasjet,pengjet,prerjen e kokave nga Turqit Osmanllinj.
  Kjo nuk eshte ceshtje Greqi Shqiperi por Shqipetare Ilyre,Epirote dhe Turkoallvani.

 3. Janullatos arxidoglyftis says:

  Jeni pederastë te pabesë bythqiraaaaaaaa !!!!!

 4. .. says:

  Po ku e pat ndryshimin e mendjes …. Greqia si nje shtet model demokrat dhe konsoliduar nga qendrueshmeria politike dhe sociale, vetem mardheniet e mira i Intetesojne, si tani si perpara 20 viteve.
  Kurse shtete me probleme Identitetie probleme socoale, me kriza politike si Shqiperia, te vetmen mbeshtetje e gjejne duke shitur peralla dhe nacionalizma tek populli, duke shitur bythen tek c’do kush qe i intereson per momentin.
  Duke bere cubin si “pushka e evgjitit”.

  1. Bato says:

   Shtet model? Na bete per te qeshur. Edhte thjesht oroni fati qe kur u ndane zonat e influences, ju ju kapi vija brenda bllokut perendimor dhe Shqiperine ne bllokun sovjetik. Dhe si rrjedhoje u bete dhe bjese e BE. Dhe si te mos mjaftonin keto, me nje keqmenaxhim ekselent te financave u kthyet 20 vjet mbrapa. Sa per nivel demokracie i njohim qendrimet ndaj pakicave

   1. .. says:

    Kur i njohin majmun si puna tende mivelin e Demokracis, pa tjeter qe do ti njofi dhe BE-ja … po ja qe Greqia nuk ka mare as edhe nje vrejtje per diskriminim te pakicave keto 25 vitet e fundit nga BE-ja, keto jane fakte.
    Zonat e influences u ndane ndermjet 2 Superfuqive BS dhe SHBA kriter i ndarjes ishte ne vecanti preferenca e popullit (e shumices), ja qe mileti Arnaut ishte i mesuar me dhune dhe ja dha pushtetin diktatures Komuniste.

 5. Askushi says:

  Dridhe Like…..

  1. A.Prodani says:

   Dridhe like sepse kuptojne vete qe nuk mund te hahet me te gjithe.Shtet i rraskapitur

 6. Persekutari says:

  Nuk Eshte faji i greket Eshte faji islamistave shqiptar qe duan te na bejne turq mos harroni se ne greqi Jane 8 qindmije emigrant e keqja po’ na vjen nga turku qe thote vellezer neve shqiptareve jevgjit e turqise te shkojn ti gjejne vellezerit ne mogoli

 7. Ari says:

  Fuck Greece edhe ju spiuna te Greqise. Sduam as EU as Greece duam te jetojm te lire ne token tone ilire

 8. Fatmir Lohja says:

  Hera e pare,qe ky trimoshi i Greqise,po flet me mend ne koke,per Shqiperine.Historia ka treguar,sa here Turiqa i drejton thupren Greqise,grekerit vine e qarraviten tek ne shqiptaret per ndihme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *