Çfarë po ndodh? Korea e Veriut do të lëshojë një tjetër raketë

Koreja e Veriut mund të lëshojë një raketë tjetër në ditët në vijim, besojnë analistët e inteligjencës, pasi ata vunë re se regjimi po lëvizte një lëshues të lëvizshëm.

Një zyrtar amerikan, duke folur në kushte anonimitetit, tha se agjencitë e inteligjencës kishin vërejtur se Koreja e Veriut po e lëvizte lëshuesin brenda 48 orëve të fundit, duke paralajmëruar potencialisht një provë tjetër.

Do të ishte një provokim tjetër në një rajon ku tensionet janë rritur shumë gjatë muajve të fundit, me teste raketore dhe bërthamore nga ana e Veriut dhe retorikë të ashpër nga Presidenti i SHBA Donald Trump.

Zyrtari nuk ka komentuar vendndodhjen apo llojin e raketave, por theksoi se ndërsa një lëshim ishte i mundur, Peniani mundet që thjesht po lëviz lëshuesin.

Ai vjen pas raporteve javën e kaluar se regjimi Kim Jong-un po lëvizte një raketë, që dukej të ishte një balistike ndërkontinentale, drejt bregut të saj perëndimor. 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *