Serbia e prerë: S’ka presion që na bën të pranojmë Ushtrinë e Kosovës

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, ka komentuar deklaratën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi se Prishtina deri kah fundi i këtij viti do të formojë ushtrinë.

Ka thënë se Rezoluta e KS të OKB-së 1244 është e qartë dhe porositi se nuk do të ketë presion politik për shkak të të cilës Serbia do të pranojë formimin e kësaj ushtrie.

“Nuk ka organizatë, nuk ka fuqi dhe presion politik për shkak të të cilit do të pranojmë që të krijohet një forcë e armatosur, e cila do të jetë nën komandën e huaj, forcë e cila do të kërcënojë edhe vetë Serbinë qendrore dhe serbët në hapësirën e Kosovës”, ka thënë ai.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Serbia e prerë: S’ka presion që na bën të pranojmë Ushtrinë e Kosovës”

 1. DRENICA E KUQE says:

  Kjo eshte deklarate fashiste e Vulinit, i cili duhet ta kuptoje se nuk ka Serbi (e cila eshte ne token pushtuar iliro-shqiptare) qe do ta pengoje krijimin e nje ushtrie shqiptare qe do te organizohet e mbrohet nga kercenimet e vazhdueshme serbo-sllave, e cila njekohesisht do te luftoje per çlirimin dhe bashkimin e tokave te pushtuara e te copetuara shqiptare, perfshi Nishin shqiptar, Maqedonine shqiptare, Malin e Zi shqiptar dhe Çamerine shqiptare!…
  As UÇK nuk e beme duke e pyetur Serbine e Jugosllavine pushtuese. Tash bashkepunojme e bashkeveprojme me Tiranen tone shqiptare dhe duamn ta kemi nje ushtri shqiptare!…

  DRENICA E KUQE

  1. Tomi says:

   Lexoje kushtetuten qe ta ndalon bashkpunimin me Tiranen ” tone” dhe i jep fuqi vetoje serbve ne Kosove. Krejt keto i ka pranuar Drenica e kuqe e Hashim Thaqit ne 2008

 2. Pylli says:

  Pse kane frike serbet nga nje ushtri shume e vogel e Kosoves?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *