Varri i Skënderbeut drejt degradimit, përgjegjësi i trashëgimisë në Lezhë: Kemi nevojë për restaurim

Vendvarrimi i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skërbeu në qytetin e Lezhës po shkon drejt degradimit.

Çatia e memorialit është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende sa herë që ka reshje, duke krijuar lagështirë; ndërkohë që muri i memorialit ka pësuar plasaritje në disa pjesë.

Alarmi për këtë situatë është dhënë prej kohësh, por nuk ka marrë vëmendjen e duhur. Pergjegjësi i Zyrës së Trashëgimisë Kulturore thotë se shumë shpejt do të jetë gati projekti për rikonstruksionin dhe ndriçimin e memorialit, por problem mbetet financimi.

“Kemi nevojë për restaurimin e gjithë monumentit sipër, një sistem të ri ndriçimi dhe ndërhyrje tek struktura origjinale e vitit 1440. E rëndësishme është pastrimi i kolonave, ndryshimi i materialeve të mbulesës së monumentit, pasi është prej tërmiti, që ka substanca kancerogjene. Gjithashtu, nga shirat ka pasur shumë shpëlarje”, tregon Paulin Zefi.

Që prej ndërtimit të tij disa vite më parë, vendvarrimi i Skëndërbut nuk ka njohur asnjë investim, ndaj dhe shkalla e amortizimit është mjaft e madhe.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Varri i Skënderbeut drejt degradimit, përgjegjësi i trashëgimisë në Lezhë: Kemi nevojë për restaurim”

 1. Daja says:

  Ta prishim fare c’e duam?
  Kemi dhe vitin e Skenderbeut ne 2018. C’hipokrizi, ç’menxyre!

 2. Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  mos prisni qe te restaurojne varrin e heroit te KRISHTERIMIT G.Kastrioti sumqiret muslims te Zike pederit,ata do te merren me sultan muratin……………….

  1. pirdhuni ne qipro ! says:

   Nuk kemi nevoje per ‘keshillat’ e te ardhurve ne trojet tone …Vec rrini te qete …mos u ‘shqetesoni’ ose…..

 3. pirdhuni ne qipro ! says:

  Nuk kemi nevoje per ‘keshillat’ e te ardhurve ne trojet tone …Vec rrini te qete …mos u ‘shqetesoni’ ose…..

 4. Alban Hamzai says:

  Nuk ka si te ndodhe ndryshe ,kur nga nje pjese e shqiptareve Gjergj Kastrioti shihet si armik I tyre .Dhe kjo ndihmohet nga disa fraksione qeveritare dhe shoqata nga me te errtat per te ardhmen e Shqiperise .Nuk ka si te ndodhe ndryshe kur Sulltani I ri eshte udheheqesi shpirteror I kryeministrit shqiptar. Ju lutem botoni komentin tim!

 5. anton says:

  PO KUSH DO KUJDESETPER VENDVARRIMIN E GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUT,MIRELA KUMBARO PROSTITUTA QE ISHTE ME E INTERESUAR PER TE VENDOSUR MBISHKRIN E SULLTAN MURATIT TE KALAJA E LEZHES?

 6. Shqiptare te verte,Verin gishtin kokes ! Ata qe sna duan rrenojne cdo gje shqiptare dhe e nisin nga “Heroi yne Kombetar.
  Nderoni ate me te gjitha ne kete Lapidar-te heroit tone Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbe. Nderi i Kombit tone.
  Nene Pashako D.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *