FOTO/ Kur Europa kishte kopshte zoologjike për njerëz

Në fotografi paraqitet një vajzë e vogël e mbyllur në kopshtin zoologjik në Belgjikë në vitin 1958.

Ata u sollën nga Afrika për t’u shfaqur para qytetarëve europianë, duke u trajtuar njëlloj siç trajtohen sot kafshët e egra.

Në fund të viteve 1800, Europa ishte e mbushur me, “kopshte zoologjike të njerëzve”, nëpër qytete si Paris, Hamburg, Barcelonë, Londër, Milano, dhe Varshavë .

Një ekspozitë e tillë nisi në Gjermani e sjellë nga Carl Hagenbeck, i cili e quajti “shfaqje e njerzëve”, të ardhur kryesisht nga ishujt aziatik. Në vitin në 1876, ai gjithashtu dërgoi një bashkepunëtor në Sudan për të sjellë përsëri, “kafshë të egra”, duke arritur sukses me ekspozimin e tyre në qytete si Paris, Londër dhe Berlin.

Shfaqjet e tilla, që për sot janë absurditet, arritën kulmin e tyre në vitin 1889 duke u vizituar nga 28 milionë njerëz. Në Marsejë (1906 dhe 1922) dhe në Paris (1907 dhe 1931), këto shfaqje të njerëzve gjysmë të zhveshur, arritën të mbledhin deri në 34 milionë vizitorë në vetëm gjashtë muaj ekspozim.

3 komente në “FOTO/ Kur Europa kishte kopshte zoologjike për njerëz”

  1. Arrza says:

    Keta jane Europianet qe sot i japin leksion Shqiperise, per “te drejtat e njeriut” e “diskrimin”. Shqiperia s’ka asnje vit te historise se saj me keto menxyra.

  2. Daja says:

    Nuk e kishin dhe aq keq, se keta dhe tani ne shekullin e XXI qelbin Evropen me majmunerine e tyre. Jane tamam si te sapozbritur nga pemet.

  3. Epo kjo pune! says:

    O Tak avokati qe flet per oksidentin, he mer Tak cfare do na thuash tani… ai oksidenti na katandisi kokoshi nje thele me 1913 dhe ai oksidenti e la ne balte Skenderbeun perballe nje perandorie te tere osmane. PO thuaj qe kur je i vogel se prandaj na beri te tille 1913, mbetemi shtet zari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *