Fotoja e Enverit në Pezë/ Basha: Është një sëmundje e përsëritur, do propozojmë ligj për ndalimin e simboleve të komunizmit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha teksa sa u pyet nga gazetarët lidhur me shfaqjen e fotografisë së Enver Hoxhës në Pezë, tha se kjo është një sëmundje e përsëritur të cilës s’mund t’i jepet ilaci me propozime fasadë.

Gjatë fjalës para gazetarëve Basha tha se PD do të depozitojë shumë shpejt në Kuvend një projektligj si ai që Gjermania përdor për simbolet e nazizmit.

“Është një sëmundje e përsëritur të cilës s’mund t’i jepet ilaci me propozime fasadë.

Ne kemi kërkuar ndihnmën e partnerëve ndërkombëtarë, gjermanëve dhe shumë shpejt do propozojmë në Kuvend një projektligj për ndalimin e përdorimit të simboleve të komunizmit sipas ligjit që përdorte Gjermania lidhur me simbolet e nazizmit”, deklori Basha.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Fotoja e Enverit në Pezë/ Basha: Është një sëmundje e përsëritur, do propozojmë ligj për ndalimin e simboleve të komunizmit”

 1. ustai says:

  O idiot, kur kishe qeverine ne dore pse nuk e bere?

 2. luli i vocer says:

  O karabush , po jot eme si do ti thuash ? qe vitet qe ke punuar tek te medhenjte nuk meren parasysh ?? qe kur sherbente ne dyert e komitetit qendror , te vriste dhe te priste , pa pyete sa e ka pensionin ??? Eka sa nena ime 16 000 lek te reja ??? ik or lamash , do te thuash dicka te madhe dhe sa here hap gojen nxjer karagjozlliqe sic je vete ………….

 3. Skrapari says:

  Pyetje:
  1. A duhet ta njohim “Konferencen e pezes, si nje ngjrje me rendesi historike? ( Ajo eshte faktikish)
  2. A duhen vndosur fotot e pjesemarresve? Nese po , Pse ? Ne se jo ,Pse ?
  3. A duhen permendur emrat e pjesemarresve ne kete konference ? Po e jap vet pergjigjen .PO. PO nuk u permenden emrat do te thote se nuk egziston ky fakt. PO pse u dashka te mos permendet Emri i Enverit si organizator e pjesmarres ne te? Cili i dha me shume luftes Enveri ,apo Abaz Kupi ? PO Nexhmia pse mos te permendet ? Historianet, e jo politikanet, te japin mendimin mendimin ,ashtusi edhe Kristo Frasgeri,qe Enveri ka me shume ane pozitive se negative. Te krahasohet me shifra e fakte se: si ishte gjendja e Shqiperise mba s lufte,e si e la Enveri deri sa vdiq. Si ishte arsimi,shendetesis, bujqesia e industria, ushtria e kultura. Bejeni krahasimin edhe me periudhen e Zogut….. NUk mund te behet historia si dua une ,apo si do Agron Tyfa. Historia nuk mund te shtremberohet. A ka vrare pushteti i Enverit ? PO.A ka vrare pushteti i ZOgut ? PO. A jane vrare nga pushteti demokratik ? Me vendime jo,por me vendime personale sa e sa here me shume se koha e Zogut dhe e Enverit. Athere te vriste shteti e nuk kishte konflikte familjare ,tani edhe pse te denon shteti, sapo del nga burgu te tregon vendin ai qe do marri hakun….. Ne shqiperi sistemi socialist i dha xhvillim vendit ne te gjitha fushat. Cili duhet nderuar zotrinj qe kerkoni mohimin e simboleve komuniste., Zylyftar Veleshnja apo Hamit Matjani? Na thoni cili eshte simbol i komunizmit ? Ato u hoqen. Simbol i komunizmit ishte ylli i kuq .E hoqet. Stema e Republikes ,e hoqet, Mos valle jane simbole komunizmi lapidaret e luftes, varret e deshmoreve ? Pse fotua e Enverit simbol i komunizmit eshte? Sqarojeni popullin pse…..

 4. Une says:

  O luli propozo ne fillim nje ligj qe hajdutet ne pushtet te futen ne burg dhe mos te dalin kurre nga burgu,pastaj kalo tek ENVERI (e akuzojne ENVERIN per cdo gje vetem per vjedhje jo) sepse e keqja vjen nga vjedhja o lul toci jo nga simbolet

 5. Lulkezim-Pordhaci says:

  o Lule KARI:Ti duhet te shikoshe te MBROSH Simbolet KOMETARE QE PO TI “DHESIN” TURKO-IMAMET-ose me mire “Pashallaret” e Perandorise ser re Osmane ne Shqiperi , dhe pastaj te Merresh me Ikonat apo Fotot e Enverit…
  1.-Lufta Antifashiste nuk Mohohet, nga nje “Pordhace”-HoLLANDE si ti..dhe do apo nuk do Enveri mbetet nje Figure HISTORIKE PER TU Studjuar por jo Mohuar…e more vesh moj Marjonet Serbe???
  2-Te gjitha Shtetet DEMOKRATIKE ne Bote i Mbojne Figurat Simbol, sic kemi ne Skenderbeun…Isa Boletinin Nene Terezen ect…KURESE TI I BIRI I XHELALIT, na i Ktheve “Bythen” Skenderbeut ne Emer te Bajramit- qe na e Bene Peshqeshe Turkoshaket…
  3-Lere Enverin ne Punen e tije dhe merru me dicka Tjeter…shiko se Gruaja Jote po shkone dhe “PO JA KENDON HOXHA” KENGEN, ne kohen qe ti merresh me Fotot e Enverit…Legen. e gjete Zgjidhjen e Problemeve ti Putane Serbe..ME “NDALIMIN” E PORTRETEVE TE ENVERIT…lol

 6. kasem gahinji says:

  Luligej!Sado te spostosh vëmendjen,vetingu do te behet.Propozimi yt eshte ne kundërshtim me kartat e te drejtave te njeriut,me parimet e nje demokracie pluraliste.Po te bej nje propozim:_merr iniciative per nje referendum popullor per kete problem,si dhe per dekoratat e pastaj bëjmë si te vendose populli.Ajo qe ju quani “vullnet politik” i partive nuk perfaqesonVullnetin dhe interesat e popullitBejeni prove se testoni edhe nje rezultat te mundeshem per zgjedhjet.Mbase fitoni shumice votash dhe legjitimohet e drejta juaj per te kërkuar zgjedhje te parakoheshmeTestimet e bëra flasin per nje fakt te rëndësishëm:-per këto probleme si dhe figurën e Diktatorit,57% e popullsisë eshte kundër jush.Prandaj mati mire kellqet.Tani po dëgjoj ne televizor per kushtet qe ve per reformën zgjedhore.Qenke vërtet trap i pakorrigjueshëm.Ke filluar me kushte qe kur u fute ne cader.Deshtove nga te gjitha anët.Hapi rruge PD te reformohet se po e merr ne qafe.Largohu nëse ndjen se je demokrat i vertete.

 7. ALPINI.
  Kaq deme i keni bere ketij vendi ju te PD sa edhe fotografine e Enverit e keni frike sa i mbushni breket. Peza nuk ka patur dhe nuk ka kuptim pa Enver Hoxhen.sikurse edhe PD nuk kuptohet pa Sali Berishen.

 8. Lili says:

  ah ah.
  Po pse nukkeni pasur kohe kur ishit ne pushtet?Si cdo here ,premtime qe i shkel me dy kemb kur je ne pushtet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *