Mos u çudisni: Koreja e Veriut nuk ka vetëm raketa, pasuria nëntokësore e saj shkon deri në 10 trilion dollarë

Koreja e Veriut është vendi më i izoluar në botë dhe diskutohet vazhdimisht për raketat, por kombi luftarak ndodhet në rezerva të më shumë se 200 mineraleve, duke përfshirë mineralet e rralla të tokës, me vlerë rreth 10 trilionë dollarë amerikanë.

Sigurisht, nuk ka raporte zyrtare se sa me të vërtetë ka pasuri Koreja e Veriut, por sipas vlerësimeve të përafërta, depozitat e qymyrit, mineralit të hekurit, zinkut, bakrit, grafiti, ari, argjendi, magnezi, molibdeni dhe shumë të tjera vlejnë midis 6 trilionë deri në 10 trilionë dollarë amerikanë, sipas projeksioneve të Koresë së Jugut të raportuara nga kuarci, shkruan Businessinsider.

Para rënies së Bashkimit Sovjetik, Korenë e Veriut u kishte dhënë përparësi minierave minerare dhe tregtisë me partnerët e tjerë komunistë. Por industria minerare ka qenë në rënie që nga fillimi i viteve 1990, për shkak të dekadave të neglizhencës dhe mungesës së fondeve për zhvillimin e infrastrukturës për të mbështetur aktivitetet minerare.

Tani tregtia e sektorit minerar të Koresë së Veriut është nën një ndalim të plotë nga Kombet e Bashkuara, pas provave të raketave bërthamore muajt e fundit.

OKB-ja nisi të ndalojë tregtinë në metale vitin e kaluar, por ka pasur njoftime se regjimi i Kim Jong-Un ka pasur angazhime gjithnjë e më intensive  në shmangien e sanksioneve.

OKB vendosi muajin e kaluar për një ndalim të plotë të qymyrit, hekurit dhe xeherorit të hekurit nga Koreja Veriore, ndërsa në nëntor të vitit të kaluar kishte ndaluar tregtinë në bakër, nikel, argjend dhe zink.

Kina gjithashtu zbatoi ndalimin e importit të qymyrit, duke shkurtuar një litar të rëndësishëm ekonomik të regjimit. Tregtia e qymyrit ka prodhuar mbi 1 miliard dollarë në të ardhura në vit për Korenë e Veriut, tha Departamenti i Thesarit i SHBA në fund të gushtit.

Koreja e Veriut ka depozita të konsiderueshme të disa mineraleve. Rezervat e saj të magnezit janë më të mëdhatë në botë pas Kinës dhe depozitat e saj të tungstenit ka gjasa të jenë më të mëdha në botë, sipas Lloyd R. Vasey, themelues dhe këshilltar i lartë për politikën në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS).

Koreja e Veriut ulet në depozita të konsiderueshme prej më shumë se 200 mineralesh të ndryshëm dhe “të gjithë kanë potencial për zhvillimin e minierave në shkallë të gjerë“, tha Vasey.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Mos u çudisni: Koreja e Veriut nuk ka vetëm raketa, pasuria nëntokësore e saj shkon deri në 10 trilion dollarë”

  1. Baliu says:

    Nese eshte ashtu, atehere po u dashka patjeter te qlirohet Korea e Veriut dhe menjeher te themelohet Agjencia Koreane e Privatizimit.

  2. niko says:

    ……………SHqiperia keshtu ka qene ne kohen e kaluar te sh.ENVER , e keshtu do behem prap ne kete kohe te PSP Ed Rames.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *