Veprimtari i çështjes çame i turret Nerënxit si njeri që mbjell urrejtje për Çamërinë, ndërsa kujton miqësinë e çamëve me himarjotët

Një veprimtarë i çështjes çame, Adrian Haruni ka reaguar kundër deklaratave të Nikollaq Nerënxit, të cilin e akuzon ër nxitje të urrjetjes kundër popullsisë çame.

Në një postim të tij, Haruni shrkuan se Nerënxi po përdor problemet e tij me qeverinë për të sulmuar dhe çështjen çame në favor të qarqeve ekstremiste greke

“Dështaku Neranxi, “s’ka c’ti bëj gomarit e i bie samarit’.Bashkë me samarin po tenton te godasi dhe camet. Po c’ke o tu mbyllte c’ke?

Nese çamët kërkojne te drejtat e tyre mbi pronen e trasheguar, nuk kane asnje qellim te perdorin apo demtojne kerkesat e banoreve te Himares. E vetmja gje qe kemi thene eshte qe shteti grek mos nderhyje ne ceshtje te brendeshme te shtetit shqiptar. Te drejtat e himarjoteve trajtohen ne te njejten menyre si te tiransit, tropojanit etj.dhe nuk ka te beje me cenim te drejtash por me vendimarrje per rregullim teritori. Ndersa te drejtat e çamëve ne shtetin grek jane teresisht te mohuara.
Por ajo qe me shtyu te merrem me Neranxin eshte tendenca e tij percarese.
Po eshte e vertete ne kalvarin e vuajtieve dhe nen presionin e masakrave, karvanet me camet qe shpernguleshin ndaluan dhe ne Himare. Popullsia e Himares i priti, i strehoi dhe ju ofroi buke e veshmbathje. Per kete camet ju jane pafundesisht mirenjohes. Ata Kane ditur te forcojne miqesite mes tyre.

Ti DESHTAK me paftyrsi sjell ne vemendje familjen e Jani Qiricit nga Himara e cila rriti me dashuri nje nga jetimet e traghedise came
Kesaj te vertete ne i jemi mirenjohes pafundesisht.
Ne takimin permbylles se fushates se PDIU ne Vlore z. Shpetim Idrizi, në fund te takimit dorëzoi dekoratën e mirënjohjes familjes Qirici nga Himara. Pas genocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë në vitin 1944, familja e Jani Qiricit kishte mbajtur një prej fëmijëve të mbetur jetim, duke e birësuar. i biri i Jani Qiricit, Llukë Qirici mori dekoratën në emër të familjes Qirici, duke falenderuar përzemërsisht kryetarin e PDIU-së .
Flaket e percarjes do ju djegin me shume se ju kane djegur dhe hiri i turpit do ju mbuloje.”

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Veprimtari i çështjes çame i turret Nerënxit si njeri që mbjell urrejtje për Çamërinë, ndërsa kujton miqësinë e çamëve me himarjotët”

 1. Tralala says:

  E Kam degjuar disa here kete Nerenxin. Por mos ngaterroni greket me himarjotet. Keta te tipit Nerenxi Jane shqiptar qe shiten per grek, per interesa. Keta Jane shume te keqinj sepse kane shitur vendin e tyre per te bler nje tjeter dhe Jane mes dy gjendjes qe ne fund do mbeten te dhier.

  1. adi says:

   Tralala
   Dhe gjithe tralalare nga mendia e kokes.
   Te gjithe ata qe himariotet i quajne greke apo shqiptare.
   1) me pushtuesin turk camet u bene me turkun kunder grekeve dhe kunder shqiptareve. Askush nuk e mohon dot qe para revolucionit grek camet mysylmane debuan nga cameria per ne korfuz camet ortodoks kuptohet me ndihmen e turkut.
   Ndersa himariotet ishin nga te paktat zona qe luftuan pafund turkun sa ai nuk shkeli kurre ne himare.
   Ne kohen e luftes me pushtuesin italian camet u bene serisht me italianet ndersa himaritotet si edhe greket edhe shqiptaret i luftuan.
   Ne kohen e gjermanit camet u bene prape me pushtuesin me gjermanin , ndersa himariotet si shqiptaret dhe greket e luftuan.
   Pra nuk eshte faji i himaroteve as turpi i tyre qe gjithmone jane qene dhe kane luftuar pushtuesin.
   Faji dhe turpi eshte i te tjereve qe ka kohe qe e kane ngrene me turpin me buke .
   2) per gjithe islamiket po edhe trutharet legenet.
   Qe te vetmin problem gjejne pse greqia del ne krah te himaroteve se po ju vjedhin pronat.
   Po mire more plehra nuk keni turp nuk keni cipe nuk keni moral qe te thoni njehere te vetme se ca eshte ky turp i madh e i papare qe ne shqiperi kemi aritur deri ne ate pike skandaloze sa duhet qe shteti grek te mbroje te verteten te drejten e atyre qe pushteti po ju grabit pronat???????????? Dhe nuk po i grabit per per te miren e asnje shqiptari po per te mbushur logarite bankare te 2-3 vetave ne zvicer. A e kuptoni qe morali i shoqerise shqiptare ka shkuar aq poshte sa i vjen turp dhe turpit nga keto qe ju nxirni nga goja apo jo.
   Dhe prape si me heret ne histori cuditerisht himariotet jane te detyruar te mbrojne pronen e tyre token e tyre ndersa camet kuptohet me ke jane.

 2. Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  EXO oi tourkotsamides apo tin Xeimara……………

  1. himarjoti nga Vunoj says:

   Himara e himarjoteve, grekomanet te shkojne ne te sat’eme 🙁
   Himara zemra e kombit shqiptar 🙂

 3. Sirius says:

  Camet te rrine urte e mos te na cajne shume trapin. Ta zgjidhin me Greqine ceshtjen qe pretendojne e mos te mpleksin Shqiperine. Shqiperia ka plot hallet e saja. Mos te harrojne se kane qene shtetas Greke para se te beheshin Shqiptare. Shqiperia ju hapi deren dhe kete te vleresojne, e mos ta perdorin kete vend si molle sherri e si mashe per te nxjerre geshtenjat nga zjarri.

  1. kuc he dreq says:

   Debil! Camet nuk kane lidhje fare me kete pune,as flasin as ngacmojne ne Shqiperi. pasi pronat i kane ne Epirin e pushtuar nga “greket”. Jane grekomanet (shqiptaret qe hiqen si greke) te cilet i perdorin camet per analogji, si kunderpeshe. Kupton o kok patate 😛

   1. Sirius says:

    Camet kane lidhje qe cke me te, sepse ata po perdorin Shqiperine dhe identitetin Shqiptar per ate c’ka pretendojne se eshte e tyre. Shkoni zgjidheni problemin, po jo si e bete atehere qe u bete nje me batalionet Italiane dhe sulmuat Greqine nga toka Shqiptare. Ligjin e luftes me Grekun e kemi peshqesh nga ju mercenaret e Ballkanit, se Shqiptaret kane jetuar mijera vjet ne harmoni me fqinjet. Sa erdhi fara e Turkit ne Ballkan u be Afrike aty. Nuk thone kot qe nje dru i shtrember prish gjithe stiven.

 4. Pellazgos says:

  Zoti me comentin Tralala.
  Himarjotet kane qene,jane dhe do jene Greke se as emrat buk i ndryshuan,as Fene Greke Orthodhokse qe eshte vazhdim i Greqise se Lashte,pamvaresisht qe edhe Krisherimi ne pergjithesi erdhi ne filkim i paftuar.me propagande deri sa krijoi kushtet per dhune dhe triumfoi.
  Shqiperia myslimane e quajture ngaXhorxh Bushi kur e pyeten nuk ka as kulturen.as emrat.as Fene as identitetin e njejte me Arvanitasit dhe Arbereshet qe para Turqise per 1125 vjet kishin Fene Orthodhokse Grke.Emrat.Fene dhe Kishat.
  Po cfare ti besh qe Sulejmanet e Allahut kujtojne se jane vazhdim i nje kulture apo identiteti qe i takon Himarjoteve dhe ne Epiroreve te Jeorgios Kastriotis.Sa per Himarjotet jane Greke dhe e kane per nder dhe nik ulin breket tek armiqte e Kastriotis.

  1. Shqipetar says:

   Ti me emër Pellazgët. Të qifsha në gojë dhe tru për mendimet që ke. Shqiptarët e Himarë përveç lidhjes tregtare dhe miqësisë së mirë me grekët nuk kanë asnjë tjetër të përbashkët. Shqiptarët kanë qenë shqiptar përpara se grekët të ishin grekë. Dhe do mbeten gjithmonë shqiptarë. Varfëria I ka shtyrë të hiqen si grekë por nga sot e tutje që kanë hequr pensionet shiko se sa nga ata do vazhdojnë ta quajnë veten grekë

  2. e di si eshte puna says:

   Pellazgos PISOGLENDI, feja kristiane nuk ka asnje lidhje me “greket” e jo me’ me helenet (ata te lashtet). Eshte prodhim hebre 100%! “greket” e sotem nuk kane emra helene por ne pergjithesi emra kristiane, qe jane 90% me origjine hebreje ndersa 10 % me origjine latine, helene, sllave…
   Himariotet jane thjesht shqiptare dhe keshtu kane qene, edhe kur ishin pagane, edhe kur u bene kristiane, edhe kur u ndane ne kristiane orthodhokse, edhe kur u bene ateiste-komuniste, edhe sot e ne vazhdim … 😀 Ka patur, ka dhe do te kete bythshitur grekomane (si puna jote) po kjo s’ka piken e rendesisie, kujt i rruhet per ca bajga si puna jote! Ti ke nivelin e nje ordineri ne histori,kulture,sociologji dhe fe.
   Te fala sat’eme dhe laje bythen se ke pune sot!

 5. PER 300 EURO BEJ HAM HAM says:

  Ne renze Je jashte realitetit 1) Çamet thone me ç’fare fytyre flasin greket per te drejtat e minoritetit nderkoh qe te drejtat e çamve dhe arvanitasve i shkelin me te dyja kembet 2) Fol ne emer te minoritetit jo Himares se Himara eshte shqiptare. 3) Ne projektet e qeveris u jane prish shtepit edhe shume çamve

  1. Sirius says:

   Ato 300 Eurot qe thua nuk ekzistojne me se Greqia ka 5 vjet qe i ka prere. Ne qe komentojme ketu, nuk paguhemi nga askush, kjo ne kontrast te thelle me te shiturit te axhenda neotomane te cilet organizojne perdhosje masive ne bulevard, te figures kombetare te Skenderbeut. Kjo duke filluar qe nga kryeministri, presidenti e lloj lloj turlirash profesoresh, historianesh e analistesh e analistesh televizive.

  2. Sirius says:

   Dhe dicka tjeter. Neqoftese Himariotet ndihen Greke, kush jeni ju qe tu tregoni se c’fare jane. Shkoni more plehra e shikoni hallin tuaj. Njehere ju thoni himarjoteve Grekofone dhe kur ju intereson ju thoni Shqiptar. Himarjotet e dine se c’fare jane dhe nuk ngeli qe kete tu a tregojne Camet dhe te shiturit e axhendes neotomane te Erdoganit ne Ballkan.

 6. Adi says:

  Camet te rrefehen per krimet e tyre.

  1. Projekti says:

   Krimin e vetem shqiptar e beri Enver Hodza qe nuk largoi me dhune greket dhe pseudo-greket nga Shqiperia si pergjigje ndaj largimit te cameve me dhune nga Greqia. Nqs do kishte pasur guximin dhe taktiken e duhur per te bere kete Tarasi do e kishte shpetuar gazeten Tema nga lajme te mbushura me ponto-karamanlide. Gjithsesi, nje dite edhe Selanikun ashtu si sot Parisin apo Brukselin do e shohim plot me beduine dhe saracene qe do ia heqin kryqin Greqise nga flamuri dhe do e bejne Kandahar te dyte sic dine vetem ata te bejne vendin ku jetojne dhe ndertojne familjet e tyre.

  2. Profesori says:

   Pershendetje Adi,
   Krimi i vetem i çamerve ishte qe ishin shqiptare dhe musliman.
   Faleminderit paraprakisht per botimin e komentit,
   Profesori

  3. yp Xhixhi says:

   Nje nga krimet eshte shkedhyerja e sat’eme 😀 😀 😀

 7. loni says:

  O PAMUK meso me pare te shkruash Greqisht. Nuk shkruhet exo ( se exo do te thote [ kam] ) por shkruhet έξω qe dote thote jashte O Pamuk DEBIL vorioepiriot i BYTHES.

 8. Projekti says:

  Neranxi do e marri Himarren e tij kur me miratimin e babe Erdoganit do vendoset Sheriati ne Shqiperi. Kur te vihen rregullat dhe taksa e xhizjes le te dale ne shesh dhe te flase po pati bythe Neranxi. Tani leh se Shqiperia nuk ka shtet, me vendosjen e rregullave te forta te Sheriatit do vije koha ta tregoje se cfare burri eshte.

  1. Sirius says:

   Ne ate ane fli ti projekti i kalifatit. Ballkani ka 60 milione te krishtere dhe nja ca mbetje Turkoshake qe nuk shkojne as 1 milione. Erdogani eshte i ftuar ta provoje luften e trete Ballkanike, se ne te parat u zbyth nga Ballkani ne Turqi. Te fala nga Kurdistani se me c’fare tregojne bathet as Turqine nuk do te mbroj ne copetimin nga shteti i Kurdistanit. Do dilni rruar qethur, si po ben ISIS qe kane leshte e mjekrave ne Siri dhe ja ka mbathur.

   Tema pse nuk i postoni kimentet?

 9. vetting elektrk si autobuset e Veliajt says:

  Po cmerreni me Camet, merruni me shqiptaret dhe shqiperine tone te dashun

 10. Kanina e Ismailit says:

  Ahahahahahaha…Edhe Vangjeli-s AV-dule-s Grek eshte,eshte aq Grek sa topet e Novruzi-s hyseni-s!Jorgo nuk ka grimcen ne Greqi e jo me ne Himare!Janulle gjak prishuri te rrojne topet e Shqiptareve dhe parate e Europes ndryshe vajtet ne gope te semes.

 11. klaudio says:

  ti pambuk vetem motren tende grun tende gocen tende mund te nxjeresh nga himara se turkoshak apodhedhigmena ka vetem thraqi dhe jo shqiperia munopano

 12. A.R says:

  Eshte e turpshme, kjo zallamahi qe behet ne nga keta gjakprishur ne Himare. S’e kuptoj per cfare pronash “autoktone” flasin keta, kur projekti urbanistik qe u aprovua me shumice votash nga Keshilli i Himares ( perjashtuar 300 evroshat e Neranxit), ka per synim hapesira prane detit. Te gjitha keto toka, jane tokat bujqesore dhe shteterore, te ndara tek kooperativistet e Himares me ligjin e qelbur 7501. Himariotet autokton toke te vetmet kane para shtepise se kullave lart ne fshat. Vetem te ardhurit kane ndonje toke poshte, por dhe ato toka, s’jane te blera por te mbajtura. Po dhe sikur pronat si ka marr 3cereku i Shqiperise ka plot fshatra pa tapi, por s’bene njeri si keta gjakprishurit qe kane nga 40 prona neper Greqi e Shqiperi.
  Nje miku im gjirokastrit ka toka ne Dropull e s’i merr dot, se mafia e minoriteti grek i ka zaptuar dhe ka vene komunen kundra pronarve te ligjshem.

  Te krahasojne keta me ceshtjen came eshte te vesh duart ne koke.Camet ishin ne shtepi te tyre ne toka te tyre, e i nxoren nga shtepit, therren e perdhunuar, e i degdisen ne shtet tjeter. S’ka faj Nerenxa fajin e ka kjo toka qe e ka mbajtur me buke.

 13. Llustra aga says:

  O projekti i bythes,c’fare Sheriati po thua mor injorant?

 14. Bambi says:

  Ore lerini keto komente kot pa buke: jo grek, jo shqiptar, jo cam, jo turk, jo Nerrenxi po Mandarina.
  PRONAT, PROONAATTTT – atje eshte gjithe ceshtja. Himariotet duan pronat qe te paret e tyre i kane blere dhe trasheguar me shekuj.
  Kush me argumenton me logjike se perse nuk duhet t’ju kthehen ?
  Perse legalizohen shtepi e ndertime ne toka te grabitura gjithandej ne Shqiperi dhe nuk lejohen bregdetasit te marrin ato qe te paret e tyre kane pasur ne shekuj ?
  PERSE???
  Ju qe miratoni grabitjet ne Himare dhe ju behet qejfi, do t’ju vije rradha shpejt te jeni te grabitur, se hajdutlliku nuk ka kufij. Do i therrisni mendjes po do jete vone.
  Do beheni si kosovaret; qe kur te gjithe luftonin serbin, nuk e paten burrerine te ngrihen e te clirojne vehten sic bene gjithe te tjeret nen Jugosllavi. Kur u ra serbi ne dere kerkonin derman nga bota. Shyqyr qe ju be mbare Klintonit, se prendryshe ashtu do ishin akoma; te perbuzur, te peshtyre, te perdhunuar.

 15. Lola says:

  Thjesht një konstatim: Lexoni komentet dhe (ata që dinë shqip) do të kuptoni nivelin arsimor e kulturor të komentuesve (“patriotë” që do “çlirojnë” Çamërinë …???!!!) Që nga larg duket që gjuha e tyre “amtare”, është arabishtja…! Sa për “veprimtarin” Haruni, i sugjeroj n.q.se ka ndonjë gjysh që ron akoma, le ta pyesë në “mënyrë konfidenciale e me dorë në zëmër përpara Allahut” (kur nuk i dëgjon njeri), se përse iku nga Çamëria…(???!!!)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *