VIDEO/ Shpërthen diga, dalin pamjet e incidentit katastrofik që vërshoi furishëm mbi njerëzit

Duket si një përmbytjet katastrofike ndërsa në sfond qielli është i pastër.

Uji tejet i rrëmbyer me baltë dhe materiale të tjera rrëmben ç’të ketë përpara. Bëhet fjalë për shpërthimin e një dige uji në shtetin e Laosit, e cila ka shkaktuar përmbytje të shumta.

Videoja, e cila u ngarkua në YouTube javën e kaluar, tregon punëtorët që po sulmohen si një masë e madhe e pandalshme e ujit dhe pemëve të rrëmbyera prej tij mbi brigjet e lumit Nam Ao më 11 shtator.

Teksa ujërat po shtoheshin, njerëzit po largoheshin me shpejtësi duke ruajtur kokat e tyre.

Përmbytja masive mbulon makina dhe makineritë e ndërtimit.

Përfundimisht, faqja e tërë është e përmbytur, me përmbytjen që mbulon makina

Bothong Inter Group, kompania hidroenergjitike që ndërton digën, mohoi se përmbytja ishte për shkak të tyre.

Chanthong Sanavanh, presidenti i Bothong, tha për “The Vientiane Times” se shiu ishte i madh nga rrjedha e sipërme, gjë që shkaktoi mbytjen e digës, në vend të dizajnit të dobët të pretenduar.

Për fat të mirë, nuk ka pasur vdekje ose lëndime serioze që nga incidenti i tmerrshëm.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *