Xhafaj takon Ambasadoren e Holandës: Vetting-u në Policinë e Shtetit do të rrisë besimin e qytetarëve

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj priti Ambasadoren e Holandës në Shqipëri Dewi van de Weerd, e cila shoqërohej nga oficeri i kontaktit pranë misionit.

Zoti Xhafaj e njohu Ambasadoren me prioritetet e Ministrisë së Brendshme në këtë mandat qeverisës. Mes tyre, nënvizoi procesin e Vetting-ut në Polici, luftën kundër drogës, krimit të organizuar dhe parandalimin e azilkërkimit.

Ministri e njohu diplomaten me një sërë masash në forcimin e regjimit kufitar. “Një tjetër masë, shtoi ministri, do të jetë forcimi i kapaciteteve njerëzore dhe niveli profesional në Pikat kufitare”.

Ambasadorja vlerësoi punën e kryer si dhe marrëdhëniet shumë të mira mes policive në të dy vendet. Gjithashtu ajo u shpreh e gatshme për të mbështetur prioritetet e reja të Ministrisë së Brendshme, përmes asistencës teknike dhe logjistike.

Ambasadorja shprehu besimin për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në të ardhmen. Ajo pohoi se ka vërejtur masat e ndërmarra nga Policia e Shtetit për frenimin e fenomenit të azilkërkimit.

Bashkëbiseduesit ranë dakord për të thelluar bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar, përmes intesifikimit të shkëmbimit të informacionit.

Ambasadorja u shpreh e bindur se Vetting-u në Policinë e Shtetit do të rrisë besimin e qytetarëve.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Xhafaj takon Ambasadoren e Holandës: Vetting-u në Policinë e Shtetit do të rrisë besimin e qytetarëve”

 1. Egla Muca says:

  Nje njeri we punon dhe e merr me seriozitet punen gjithnje vlersohet.Skishte si te ndodhte ndryshe as kesaj rradhe.

 2. Klea Tufa says:

  Me ne fund na njohin te huajt per mire. Bashkpunimi me to vlen per te gjithe ne

 3. Fatlum Janku says:

  Me ne fund Rama zuri mend vendosni nje njeri qe ia vlen sepse neper europ po u njinim si vend i kanabist

 4. Emir shahini says:

  Bashkepunime te tilla i duhen vendit tone qe bota te na shohi me nje sy tjeter,mire qe u vendos ky vettingu nga Xhafa qe dhe vendi yne te eci perpara

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *