Sorollatjet për një gjobë, ekspertët këshilla për shoferët: Në gjykatë kujt i shkelet e drejta

Të marrësh një gjobë me vlerë që varion mbi 5 mijë lekë nga policia rrugore mund të kushtojë shumë jo vetëm në aspektin financiar.

Burokraci pa fund për të dalë në komision, radhë të gjata dhe sorollatje për disa ditë deri sa të mbarosh punë.

Sipas ekspertëve, shkrirja e këtyre komisioneve që janë kthyer në makth për qytetarët është një vendim i vonuar në kushtet kur prej disa vitesh funksionon Gjykata Administrative.

“Fakti që prej disa kohësh ka filluar të funsionojë Gjykata Administrative do të thotë se kemi të bëjmë me një dublim të punës së institucioneve. Prandaj, që të mos kemi sorollatje, duhen nisma ligjore për t’i dhënë zgjidhje pasi shumica e këtyre çështjeve shkojnë në gjykatë”, deklaron Artur Sulçe, ekspert i policisë rrugore.

E çuditshme, por policia mund t’ju çojë në komision edhe për një shkelje që nuk parashikohet fare në Kodin Rrugor.

“Ka edhe absurditete që polici të çon në komision për xhama të zinj, por tek fleta e gjobës nuk vendos dot nenin sepse nuk parashikohet”, thotë Sulçe.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Sorollatjet për një gjobë, ekspertët këshilla për shoferët: Në gjykatë kujt i shkelet e drejta”

  1. Erjoni says:

    Me thene te drejten ne maje te hundes ta bien per cdo gje ne komision. Bota ka gjoba per cdo shkelje te kodit rrugor ,kuptohemi kur flitet per te dehur te droguar dhe shkelje te renda dhe ata jane te rrepte. Por jo si ne shqiperi i fryhet policit komision.

  2. Sirius says:

    Rrumpalle hesapi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *