E PAZAKONTË/ Dëbohet shqiptari nga Italia, donte të konvertonte Papën në mysliman

Një 22-vjeçar shqiptar është përzënë nga Italia, pasi u cilësua si i rrezikshëm duke qenë që kishte  shfaqur simpati për Shtetin Islamik.

Ministri i Brendshëm i Italisë, Marco Minniti, ka firmosur për të 77-tën herë këtë vit një urdhër përzënieje nga vendi i tij.

Sipas medieve italiane i riu shqiptarë, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ishte i njohur për policinë pasi më 26 shtator të vitit të kaluar ai kishte refuzuar ti tregonte dokumentet e identifikimit karabinierëve, duke bërtitur se ishte i ISIS-it.

22-vjeçari ishte vendosur pranë kishës Madonna dei Bagni dhe besimtarëve që hynin aty u kërkonte të konvertoheshin në feme Islame.

Të frikësuar nga situata, ata telefonuan karabinierët, të cilët djaloshi shqiptar i bëri të njëjtën ftesë për t’u konvertuar në mysliman.

Më pas ai i kisht errëfyer karabinierëve se duhej të ishte në arrest shtëpie, por kishte dalë sepse donte të shkonte në Romë, ku do t’i kërkonte edhe Papës të bëhej i krishterë.

Për 22-vjeçarin ISIS ishte bërë një fiksim i vërtetë, duke u shndërruar në kërcënues dhe të rrezikshëm për sigurinë publike, konfirmuar nga episode të tjerë të regjistruar nga forcat e rendit gjatë mbajtjes së tij në qeli, ku shfaqte një tërheqje të fiksuar pas sferës religjioze.

Verifikimet e mëtejshme zbuluan kontakte me një eksponent të njohur të një objekti kulti, pranë ambienteve të ekstremizmit islamik, i cili ka kontribuar në radikalizimin e tij.

Për këtë arsye, pas nxjerrjes nga burgu më 23 shtator 2017, i riu shqiptarë u riatdhesua, duke u dërguar në Shqipëri me një avion nga Bolonja në Tiranë, me dekretin e firmosur nga ministri i brendshëm italian për motive të sigurisë së shtetit.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “E PAZAKONTË/ Dëbohet shqiptari nga Italia, donte të konvertonte Papën në mysliman”

 1. Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  plehraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa araboshqipfolese vendi juaj eshte Afghanistani…………………….

  1. ALB says:

   Kelyshet psikopate shqipfoles te Janulles ti cojme ne Palestine tek vellezirit semit arab!

 2. angjelini says:

  Cfare neverije kam per keto mbetje te pushtuseve Osman. Ne vend te punonte dhe te permirsonte jeten e vet donte qe edhe te tjeret te thenin qafen.

 3. Shqiptari i revoltuar says:

  dergojeni ne arabi plehun islamik mos e sillni ne token e Gjergj Kastriotit…..Ptuuuuuuu Rrace e pjerdhur arabe fare muti

 4. Beni says:

  Te ben pershtypje menyren se si e ka shkruajtur artikullin ky gazetar…me dashamiresi….sikur i riu islam….ka bere dicka heroike….ptu….u….per faqe te zeze…ne vend te ndihet i tmerruar me ate qe ka bere ky qafzhul…e admiron…ptu….u…u…Keta e kane lene prapa Shqiperine…dhe kta do pengojne femijet tane te kene nje te ardhme….Tera keto veprime i japin te drejte Turkofagos-it…ai jua qendis mire juve….

 5. Drilon says:

  Clidhje ka Italia me Papen. Vatikani eshte shtet me vete ska lidhje me Italine. Pastaj i bie te perzene dhe deshimtaret e Jehovait qe shkojne dere me dere. Pastaj Vatikani me shtetin e Isisit. Jane vellezer binjake. Vatikani digjte njerez te gjalle pa dallim moshe kur kishte fuqi. Po ashtu dhe Isisi. Biles Isisi eshte me i meshirshem me femijte. Kurse Vatikani nuk kishte problem ti egzekutonte me vdekje

 6. WEB says:

  Ky paska qenë i pjerdhur nga trutë, nuk është rasti i parë qe janë kthyer nga emigrimi ,më ndonjë rrondele manget

 7. Fjala shqipe says:

  ai mund te jete me te meta mendore, se ndryshe nje i zgjuar nuk pret te dera e kishes dhe u kerkon te krishtereve te kethehen ne myslymane

 8. Shemia says:

  Kush merret me agresoret me maske ideologjike fetare myslymane eshte me ideologji politike agresive kryqetare te trasheguar nga ata qe theren Papa Kristo Negovanin. i

 9. maximus says:

  kete trapin e isisit nuk duhet ta kthenin ne shqiperi por direkt ne siri ose afganistan,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *